Anasayfa Haber Donald Trump Huawei Yasağı Konusunda Geri Adım Attı

Donald Trump Huawei Yasağı Konusunda Geri Adım Attı

Donald Trump Huawei yasağı

Donald Trump Huawei yasağı ile ilgili sürpriz bir karara imza attı.

Hatırlarsanız, Donald Trump hükümeti ”Ulusal Güvenlik” sebebiyle Huawei’ye karşı ambargo kararı almıştı. Alınan bu karar doğrultusunda Google başta olmak üzere birçok ABD’li şirket Huawei ile olan ilişkilerini ikinci bir emre kadar askıya almıştı. Teknoloji basını yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ederken Donald Trump Huawei yasağı ile ilgili G20 zirvesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Yapmış olduğu açıklamada ABD’li şirketlerin Huawei’ye muazzam miktarda ürün sattığını belirten Donald Trump, bahsi geçen bu ürünleri satmaya devam edeceğini müjdeledi.

Huawei’ye karşı olan güvenlik endişelerinin devam ettiğini de belirten Trump, G20 zirvesinde yapmış olduğu açıklamalarda son günlerde Huawei’ye karşı uygulanan ambargoların kalkacağının da sinyalini verdi.

Bunun yanı sıra son günlerde devam eden ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının da G20 zirvesinde oluşan ılımlı hava ile son bulacağı da ifade edildi.

ABD ve Huawei Arasında Neler Yaşanmıştı?

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda ABD Başkanı Trump tarafından alınan karar doğrultusunda, Huawei dahil olmak üzere toplamda 70 farklı Çinli şirket ”Ulusal Güvenlik” sebebiyle kara listeye alınmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ışığında ilk etapta Huawei’nin Android lisansı iptal edilmişti. Daha sonrasında ise ABD’nin ambargo kararına Microsoft, Intel, Qualcomm, Facebook, ARM gibi şirketlerde dahil olmuştu.

İlginizi Çekebilir: Huawei P30 ve P30 Pro İçin Ücretsiz Bakım Servisi