Anasayfa Haber iPadOS ile iPad Oyun Konsoluna Dönüşecek

iPadOS ile iPad Oyun Konsoluna Dönüşecek

iPad Oyun Kumandası Desteği

iPad oyun kumandası desteği PlayStation 4 ve Xbox One oyun kumandalarınızı tabletinizle kullanmanızı sağlayacak.

Sonbahar içerisinde sunulacak olan yeni iOS, iPadOS ve tvOS 13güncellemesi ile birlikte iPhone, iPad ve Apple TV kullanıcılarına Xbox One ve PlayStation 4 oyun kumandası desteği sunmaya başlayacak. Daha önce sadece seçili MFi Bluetooth oyun kumandaları için sunulan destek sonrasında artık Xbox One ve PS4 oyun kumandalarını kolayca cihazınıza bağlayıp kullanabilecek olmanız tabii ki önemli bir gelişme. Bunlar arasında özellikle iPad oyun kumandası desteği sunmaya başlayarak adeta bir taşınabilir oyun konsolu haline dönüşecek.

Tüm PS4 DualShock 4 oyun kumandaları Bluetooth destekliyor ve eksiksiz olarak iPad ile çalışabiliyor. Xbox tarafında ise oyun kumandanızın Bluetooth desteklediğinden emin olmanız gerekiyor. Şöyle ki bunun için kumandanın alt tarafında bir kulaklık girişi olması gerekiyor. Birçok modern Xbox One oyun kumandası bu desteğe sahip ancak destekten emin olmak istiyorsanız bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Mevcut oyun kumandanızı diğer Bluetooth aygıtlar gibi kolayca cihazınızla eşleştirmek mümkün. Hatta artık PS4 Remote App ile Dualshock 4 oyun kumandaları için destek de sunuyor ve iOS 13 sayesinde PS4 oyun konsolunuzdan iPhone veya iPad’inize oyunları aktarıp oyun kumandanızı kullanabiliyorsunuz. Microsoft tarafında Xbox oyunları için henüz bu destek sunulmuyor ve üçüncü parti uygulamalar kullanmak gerekiyor. Öte yandan şirket, Ekim ayında Console Streaming adlı uzaktan oyun çözümünü sunacak. Apple TV de oyun konsolu kumandaları desteği ile keyifli bir oyun deneyimi sunacak.

iPad ve iPad Pro modellerinin ekran ve çipset performansı ile taşınabilirliği sayesinde Nintendo Switch gibi oyun konsollarına rakip olacağını söylesek sanırız yanlış olmayacaktır. Tabii ki Switch’in kitlesinin ve oyunlarının farklı olduğunu yine de unutmamak gerek.

İlginizi çekebilir: iOS 13 Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey