iPhone Parolalarını Anahtar Zinciri Üzerinden Elde Etme Rehberi

In Makale, Mobil by Egemen YıldızLeave a Comment

iPhone’da kaydedilen parolaları anahtar zinciri üzerinden nasıl elde edebileceğinizi bu rehberimizde bulabilirsiniz.

Apple için anahtar zinciri (keychain); macOS, iOS ve diğer Apple sistemlerinin temel ve en güvenli bileşenidir. Anahtar zinciri, kullanıcının en değerleri sırlarının korunduğu alan olarak oluşturulmuştur. Yetkilendirme ve şifreleme anahtarları, kart verileri ve daha fazlası bu alanda tutulur. Safari ve üçüncü parti tarayıcılarda internet sitelerine girişte kullanılan parolalar, mail hesapları, sosyal medya hesapları, anlık mesajlaşma uygulamaları ve daha fazlası burada saklanır. Wi-Fi parolası gibi bazı kayıtlar sistem genelinde kullanabilir olsa da bazı kayıtlara sadece ilgili uygulamalar tarafından erişilebilir.

iOS 12, parola otomatik doldurma özelliği ile birlikte kullanıcıların Safari’de kullandıkları parolaları diğer üçüncü parti uygulamalarda da kullanabilmesini sağladı. Anahtar zinciri üzerinde yer alan bilgilere erişerek unuttuğunuz parolalarınıza erişebilirsiniz.

Yöntem 1: iOS Ayaları Üzerinden

iOS üzerinden Ayarlar- Parolalar ve Hesaplar- Uygulama ve Web Parolaları bölümüne gidin. Bu ekrana erişmek için ekran kilidi parolanızı tekrar girmeniz gerekir. Karşınıza çıkan ekranda siteler için kaydedilen parolalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Parolalarınızı görüntülerken Facebook veya Twitter uygulamasına ait parolalarınızı göremeyeceksiniz. Safari ile birlikte bu siteleri ziyaret edip parolanızı kaydedip giriş yapmadığınız sürece bu parolaları ayarlarda yer almayacaktır. Çünkü Facebook ve Twitter uygulamaları parola kaydetmiyor ve bunun yerine yetkilendirme anahtarı kullanıyor.

iOS, Wi-Fi parolanızı görüntülemenize ya da değiştirmenize izin vermez. Bunu macOS üzerinde yapabilirsiniz.

Yöntem 2: macOS Anahtar Zinciri Aracı

iPhone yanında Mac cihazınız da varsa ve parolalarınızı iCloud üzerinden eşitliyorsanız Mac üzerindeki dahili anahtar zinciri erişimi aracını kullanabilirsiniz. Burada yer alan her nesne için anahtar zinciri parolasını girmeniz gerekir. Yeni Macbook’larda Touch ID kullanarak bu işlemi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Yöntem 3: Tüm macOS Anahtar Zincirinin Şifresini Çözmek

Tüm kayıtları elle dolaşmak ve parolaları tek tek elde etmek yerine Elcomsoft Phone Digger gibi bir uygulama kullanarak hepsini elde edebilirsiniz. Bu işlem için Mac üzerindeki kullanıcının ve sistemin anahtar zinciri dosyalarını kopyalamanız gerekiyor. Anahtar zinciri şifresini çözmek için de kullanıcı parolasına ihtiyacınız var. Yönetici haklarıyla elde edilen bir anahtar dosyayı kullanarak, sistem anahtar zincirinin şifresini çözmek mümkün.

Yöntem 4: Şifreli iTunes Yedeklerini Kullanarak Anahtar Zincirini Elde Etmek

Eğer iPhone kullanıyorsanız parola korumalı iTunes yedekleri oluşturabilirsiniz. Parola korumalı olmayan iTunes yedeklerinde anahtar zinciri yer almayacaktır. Anahtar zincirini görüntülemek için oluşturduğunuz yedeği Elcomsoft Phone Breaker uygulamasına yükleyip “Explore keychain” özelliğini kullanabilirsiniz. Bazı anahtar zinciri dosyalarının şifreli olmadığını fark edebilirsiniz. Çünkü anahtar zinciri kayıtları, yüksek koruma düzeyine sahip olduğu için sadece oluşturulan cihaz üzerinden erişilebilir. (Donanıma özgü özel anahtar sayesinde)

Eğer var olan bir yedeğin parolasını bilmiyorsanız bunu kırmak kolay olmayacaktır. Özellikle iOS 11-12 üzerinde en güçlü GPU’larla bile saniyede yüz parola denemek mümkün oluyor. Eski iOS sürümlerinde saniyede binlerce deneme yapılabiliyordu. Ancak iOS 11 veya iOS 12 yüklü bir cihazınız varsa yedek parolasını “Tüm Ayarları Sıfırla” komutunu kullanarak sıfırlayabilirsiniz. Bu Wi-Fi parolalarını silse de anahtar zinciri içerisinde yer alan kullanıcını parolalarını koruyacaktır.

Yöntem 5: Jailbreak İle Verilerin Elde Edilmesi

Adım Adım iOS Jailbreak ve Veri Elde Etme Rehberini inceleyerek bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu yöntem en garanti yöntem olsa da diğer yöntemlere göre daha zordur.

Yöntem 6: iCloud Anahtar Zinciri

iOS 7’den itibaren anahtar zinciri diğer cihazlarla iCloud üzerinden eşitlenebiliyor. Bunun için Apple ID ve parolanız gerekiyor. İki adımlı doğrulama faktörü kullanıyorsanız bir seferlik koda da ihtiyacınız var. Kullandığınız cihazın da hesabınıza tanımlı güvenilir cihazlar arasında olması gerekiyor. iCloud anahtar zincirine Elcomsoft Phone Breaker uygulaması üzerinden de erişebilirsiniz.

Sonuç

Anahtar zincirine erişme ihtiyacı duyduğunuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer cihazınızı sıfırlarsanız anahtar zinciri üzerindeki veriler tamamen silinecektir. iTunes yedeğiniz için de parola ayarlamadıysanız buradan da anahtar zincirine ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda iCloud üzerinden elde etmek tek umudunuz olabilir.

Eğer cihazınızdaki ağ ayarlarını sıfırladıysanız Wi-Fi parolalarınız da silinecektir. Çok sayıda kayıtlı ağa sahipseniz öncelikle bunları bir yere kaydetmeniz gerekebilir.