Facebook WhatsApp ve Instagram neden çöktü

Facebook, WhatsApp ve Instagram Neden Çöktü?

In Haber by Deniz AslanLeave a Comment

3 Temmuz 2019 tarihinde eş zamanlı olarak yaşanan erişim sorunu ile ilgili Facebook’tan resmi açıklama geldi.

Geçtiğimiz gün TSİ 16:00‘dan itibaren Facebook, WhatsApp ve Instagram saatlerce süren erişim sorunu yaşamıştı. Milyonlarca sosyal medya kullanıcısını etkileyen erişim sıkıntısından sonra Facebook cephesinden beklenen açıklama geldi. Peki, Facebook ve Instagram neden çöktü?

Facebook ve Instagram neden çöktü?

Facebook tarafından yapılan yazılı açıklamada, bahsi geçen erişim sorunun rutin bakım işlemleri gerçekleştirilirken fotoğraf ve video yüklenmesini ve görüntülenmesini bozacak bir kod denenmesi ile yaşandığı ifade ediliyor. Bir kod denemesinin tüm her şeyi alt üst ettiğine vurgu yapan yetkililer, ayrıca denenilen bu kodu eski haline getirmek için bir hayli uğraştıklarını da belirtiyorlar.

Bunun yanı sıra, yayınlanan bir diğer raporda ise yaşanan bu erişim sorununun Facebook’un yeni tasarımına geçmek için yaptığı testler sırasında meydana geldiği de tahmin ediliyor.

Neler Yaşanmıştı?

3 Temmuz 2019‘da TSİ 16:00‘dan itibaren Facebook dünya genelinde bir erişim sorunu yaşamıştı. Yaşanan bu erişim sıkıntısı nedeniyle kullanıcılar fotoğraf ve videoları yüklemekte ve görüntülemekte zorluk çekmişti.

Yaşanan bu erişim sorunu ilk başta Cloudflare sunucularından dolayı kaynaklandığı tahmin edilse de sorunun Facebook merkezli olduğunu ortaya çıkmıştı.

İlginizi Çekebilir: Facebook, WhatsApp ve Instagram Çöktü Mü?