samsung yapay zeka

Samsung Yapay Zeka Konusunda Yeni Bir Adım Attı

In Haber, Mobil by Deniz Aslan2 Comments

Samsung, bir sonraki amiral gemilerinde yer alacak olan yeni NPU teknolojisini tanıttı.

Bildiğiniz üzere Samsung, NPU birimine sahip olan ilk mobil işlemcisini geçtiğimiz yıl Galaxy S10 serisi ile beraber piyasaya sunmuştu. Nöral İşletim Ünitesi ile yapay zekanın tüm nimetlerini kullanıcılara sunan Samsung yapay zeka konusunda bugün önemli bir hamleye imza attı.

Quantization Interval Learning adı verilen yeni bir yapay zeka teknolojisini tanıtan Samsung, gelecek ile ilgili planlarını da paylaştı. Bu doğrultuda 2030‘a kadar yarı iletken sektöründeki liderliğini güçlendirmeyi planlayan Güney Koreli şirket, akıllı telefonların hızlı ve önceki nesillere kıyasla daha öz güç tüketerek yararlanabileceği NPU teknolojisini duyurdu.

Samsung yetkililerinin aktarmış olduğu bilgilere göre, yeni NPU teknolojisinin 120X birim transistör yerine 40X birim transistör kullandığını görüyoruz. Yapılan bu değişiklikler sonucu yeni nesil NPU teknolojisinin özellikle bir önceki nesle kıyasla 8 kat daha hızlı işlem yaptığını da belirtiliyor.

Bunun yanı sıra, geliştirilen yeni QIL tabanlı NPU birimi sayesinde 32-bit bir ağın doğruluğunu koruyan 4-bit sinir ağları oluşturulabiliyor. Bu da daha az transistör ile daha fazla performans anlamına geliyor.

Samsung’un Quantization Interval Learning tabanlı yeni nesil NPU’larının henüz hangi alanlarda kullanılacağı bilinmiyor. Ancak, paylaşılan raporlar doğrultusunda yüksek hızıyla dikkat çeken Samsung’un yeni nesil NPU’larının akıllı telefonların haricinde sanal gerçeklik alanında ve otonom araçlarda kullanılacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy Fold Ekran Sorunu Çözüme Kavuştu