Anasayfa Haber Alipay, Yüz Tanımalı Alışveriş Sistemine Güzellik Filtresi Ekleyecek

Alipay, Yüz Tanımalı Alışveriş Sistemine Güzellik Filtresi Ekleyecek

alipay face recognition

Çin’de Alipay’in yüz tanıma sistemini kullanan ödeme konsollarına güzellik filtresi eklenecek.

Alibaba’nın Çin’de kullanılan Alipay adlı e-cüzdan sistemi, kullanıcıların yüz tanıması ile alışveriş yapabilmesine olanak sağlıyor. Alipay, bu sistemi kullanan ödeme konsollarına güzellik filtresi ekleyecekmiş.

Sina Technology adında bir firma yüz tanıma sistemleri hakkında bir anket çalışması yürütmüş. Sonuçlara göre yüz tanıma sistemlerini kullanan kullanıcıların %60’ı konsolda çirkin gözüktüklerini düşünüyormuş.

Alipay de konsol kameralarının aldığı görüntü üzerine güzellik filtresi ekleme kararı almış. Çin’in sosyal medya uygulaması olan Weibo üzerinden, “Sizi güzellik kameralarının yapabileceğinden daha da güzel göstereceğiz. Etkileneceğinizden adımızı gibi eminiz.” diyerek duyuruda bulunmuşlar.

Çin’de güzelliğe ve güzellik ürünlerine olan ilgi bazı girişimcilerin yeni platformlar oluşturmalarına ön ayak oldu. Özçekimlere güzellik filtresi ekleyen Meitu uygulamasının kazandığı popülerlik bunun en büyük örneği. Alipay’in “güzellik kamerası” derken kastı da Meitu gibi uygulamalar olabilir.

Güzellik filtrelerinin alışveriş deneyimini daha iyi bir hale getirmesi firmalar için büyük bir ticari avantaj. Çin’de en çok kullanılan e-cüzdan ödeme servisi WeChat’in bünyesinde bulunuyor. Onun da Alipay’in izinden giderek yüz tanıma ile alışveriş sistemlerine güzellik filtresi ekleyip eklemeyeceğini zaman gösterecek.