Windows 10 Xbox Oyun Çubuğunu Kapatma Rehberi

In Makale by Egemen Yıldız2 Comments

Windows 10 üzerinde yer alan oyun çubuğunu ve oyun DVR ayarını nasıl kapatacağınızı bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Windows 10 üzerinde yer alan oyun çubuğu, oyuncuların video kaydetmesini, oyunlarını çevrimiçi yayınlamasını, ekran görüntüsü almasını ve Xbox uygulamasına kolaylıkla erişmesini sağlar. Ancak bu araca herkesin ihtiyacı yoktur ve daha iyi performans elde etmek için bu ayarın kapatılması gerekebilir. Bunun için rehberimizdeki adımları takip edebilirsiniz.

Oyun DVR Özelliğini Devre Dışı Bırakmak

Oyun DVR, oyun çubuğunun bir parçası olarak yer alır ve oyununuzu oynarken arka planda oyunun bir video olarak kaydedilmesini sağlar. Ancak bu kayıt işlemi, sistem kaynaklarını kullanır ve zaten sisteminizi zorlayan bir oyunda sizi daha büyük sıkıntıya sokabilir. Bu özelliği oyun çubuğunu tamamen kapatmadan da devre dışı bırakabilmeniz mümkündür.

Bunun için öncelikle Başlangıç’a tıklayarak Ayarlar‘a gidin ve “Oyun” kategorisine tıklayın. Ardından “Oyun DVR” sekmesine tıklayın ve “Ben oyun oynarken arka planda kaydet” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Oyun Çubuğunu Devre Dışı Bırakmak

Eğer bilgisayarınız üzerinde oyun oynamıyorsanız ya da oyun çubuğunu kullanmak istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Böylelikle Windows + G tuş kombinasyonunu ya da konsolunuzdaki Xbox tuşunu kullandığınız zaman oyun çubuğu açılmayacaktır.

Oyun çubuğunu devre dışı bırakmak için öncelikle Başlangıç’a tıklayarak Ayarlar‘a gidin ve “Oyun” kategorisine tıklayın. Ardından “Oyun çubuğu” sekmesine tıklayın ve “Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğunu kullanarak yayınlayın” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Xbox Oyun İzleme Hizmetini Devre Dışı Bırakmak

Xbox oyun izleme hizmeti, Xbox uygulaması ile birlikte çalışır ve bilgisayarınızda oynadığınız oyunlar ile ilgili bilgi toplar. Bu hizmet özellikle Steam gibi başka platformlar üzerinden oynanan oyunlarda performansın azalmasına sebep olabiliyor. Bu hizmet oyun çubuğu devre dışı kalsa bile çalışmaya devam ediyor. Hizmeti devre dışı bırakmak için kayıt defterini kullanmanız gerekiyor.

Bunun için öncelikle Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır‘ı açın ve regedit.exe uygulamasını çalıştırın. Daha sonra kayıt defteri üzerinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\xbgm yolunu izleyin. Start girdisine sağ tıklayıp “Değiştir” seçeneğine tıklayın. 3 değerine sahip ayarı 4 olarak değiştirin ve kaydedin.