5G Akıllı Telefon Sevkiyatları

5G Akıllı Telefon Sevkiyatları İçin 2023 Tahminleri Yayınlandı

In Haber, Mobil by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Canalys, 2023 yılına kadar gerçekleşecek 5G akıllı telefon sevkiyatları için bir tablo çizdi.

Dünyanın birçok bölgesinde 5G henüz test aşamasında bir teknoloji. Analist şirketi Canalys ise yeni raporunda, önümüzdeki yıllarda 5G’nin yaygınlaşmasının bir hızlanma sürecine gireceğini ön görüyor. Peki, 2023 yılında 5G akıllı telefon sevkiyatları hangi noktada olacak?

5G piyasasının sonraki 5 yıllık sürecine odaklanan tahminlerde 2023 sonuna kadar 1.9 milyar 5G cihazın piyasadaki yerini alacağı ortaya konmuştu. Bunlardan 800 milyonunun ise 2023 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Aynı yıl içerisinde 5G cihazların ilk defa tüm akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 51.4’lük oran ile 4G cihazların önüne geçeceği de yine beklentiler arasında yer alıyor.

5G Akıllı Telefon Sevkiyatları5G’nin yaygınlaşmasının öncelikle Çin ve ABD’de gerçekleşeceği belirtilirken, Çin’in liderliği alacağı ifade ediliyor. Çin bölgesinin küresel piyasadaki tüm 5G cihazların yüzde 34’üne sahip olacağı, Kuzey Amerika’nın ise yüzde 18.8 ile ikinci sırada olacağı belirtiliyor. Çin’de 2023 yılında çıkacak cihazların yüzde 62.7’lik kısmının 5G uyumlu olacağı da rapordaki yerini almış.

Canalys, bu hızlı gidişata rağmen 5G’nin herkese ulaşması için ağ kurulum sürecinin uzun süre alabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

İlginizi çekebilir: 5G İnternet: AB, ABD ve Türkiye