Çin Polisinin Turistlerin Telefonlarına Casus Uygulama Yüklediği Öne Sürüldü

In Haber, Mobil by Osman KırpatLeave a Comment

İddiaya göre Çin sınır polisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne giden turistlerin akıllı telefonlarına casus uygulama yükledi.

Hükümet tarafından yüklendiği iddia edilen bu uygulama, yüklenmiş olduğu akıllı telefondaki kişi listesine, e-postalara, SMS mesajlarına, sosyal medya hesap bilgilerine ve metin belgelerine ulaşabiliyor. Ardından ulaşılan verilerin içinde dini bir materyal olup olmadığını araştırıyor. Son olarak da topladığı verileri sınır polisinin ağına gönderiyor.

Çin hükümetine göre Feng Cai adındaki uygulama bir kez görevini yerine getirdikten sonra normalde telefondan siliniyor. Yine de bazı kullanıcılar, telefonlarında bu uygulamaya dair izlere rastlamış. Uygulamanın topladığı verileri sınır polisinin ağına gönderdikten sonra kullanıcının telefonunu takip etmeye devam ettiğini gösteren bir veriye henüz ulaşılmamış.

Bu uygulamanın sadece Android cihazlara yüklendiği öne sürülüyor. Ancak sınır polisleri iPhone cihazları da topluyor. Bu cihazların da benzer bir işlemden geçtiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Chinese border guards are installing a spyware app on tourists’ phones