Instagram Çevrimiçi Zorbalık

Instagram Çevrimiçi Zorbalığa Karşı Yapay Zekayı Devreye Sokuyor

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

Instagram çevrimiçi zorbalık sorununun önüne geçecek yapay zeka destekli araçlar sunuyor.

Neredeyse hepimizin bir şekilde yaşadığı çevrimiçi zorbalık tüm internetin kalıcı ve sinir bozucu problemi haline geldi. Instagram da kullanıcıları yaşadıkları bu sorundan kurtarmak üzere bazı adımlar atmış durumda. Instagram çevrimiçi zorbalık sorununa karşı geliştirdiği yapay zeka destekli bir araç ile platformunda paylaşılan fotoğraflara gelen yorumları denetim altına alıyor.

Saldırgan yorumları tespit edecek olan yeni araç, bu tarz yorum yapan kullanıcıları uyaracak ve tutumlarını değiştirerek ifadelerini daha az zarar verici bir hale getirmelerini ümit edecek. Bu özellik ayrıca, kötü niyetli yorumlar hakkında bildirimleri alıcıya ulaşmadan engelleyecek. Platformun test sürecinde olumlu sonuçlar aldığı ve bazı kullanıcıların uyarılar sonrasında bu tarz yorumlar yapmadığı paylaşıldı.

Facebook çatısı altındaki platform, çevrimiçi zorbalık mağdurlarını güçlendirmek amacıyla tasarlanmış başka bir araç daha üzerinde çalışıldığını da paylaştı. Restrict (Sınırlama) adlı özellik kullanıcıların, zorbalık yapanları onların haberi olmadan izole etmesini sağlayacak. Bu araçla kullanıcılar sınırlandırılmış yorumun sadece göndericisi tarafından görülebilir olmasını veya diğerlerine de gözükmesini seçebilecekler. Yine sınırlandırılmış kullanıcılar Instagram’daki çevrimiçi durumunuzu göremeyecek ve direkt mesajlarınızı okuyup okumadığınızı bilemeyecek.

İlginizi çekebilir: Instagram Hikayeler Grup Sohbet Çıkartması Sunuldu