Mozilla Firefox 68

Mozilla Firefox 68 Çıktı

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

Firefox 68, Firefox 68 ESR ve iOS için Firefox 18 sürümleri ile gelen yenilikler bu haberimizde.

Mozilla tarafından Firefox 68, Firefox 68 ESR ve iOS için Firefox 18 sürümleri duyuruldu. Güncelleme ile okuyucu görünümü iyileştiriliyor, uzantılar geliştiriliyor, AMD ekran kartı sahibi tüm Windows 10 kullanıcılarına WebRender sunuluyor ve Windows Arka Plan Akıllı Transfer Servisi (BITS) için destek geliyor.

Öncelikle artık okuyucu görünümü için karanlık mod geldiğini belirtelim. Artık sadece metin alanı değil kenar çubuğu ve araç çubukları da karanlık moda geçerek dikkat dağıtmadan bir okuma deneyimi sunuyor. Eklentiler için de güvenlik, işlevsellik ve kullanışlılık dikkat alınarak incelenmiş önerilen eklentiler listesi kullanıcılara sunuluyor. Kötü bir eklentiye denk gelirseniz bunları bildirmeniz de mümkün.

Ek olarak, kripto madencilik ve parmak izi korumaları da içerik engelleme ayarlarına dahil ediliyor. WebRender desteği AMD ekran kartı kullanan tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulurken, BITS desteği ise Firefox kapatılsa bile Firefox güncelleme indirmelerinin devam etmesini sağlıyor. ESR sürümüyle ise Mozilla, Firefox’un kendi gereksinimlerini karşılayabilmesi için bilgi-işlem uzmanlarının değiştirebileceği daha fazla seçenek ekliyor.

iOS için Firefox 18 sürümü kullanıcıların istediği iki özelliği uygulamaya ekliyor. Bunlardan ilki sık kullanılanların düzenlenebilmesi. Artık sık kullanılanları tekrar sıralamak, yeniden adlandırmak veya URL adreslerini güncellemek mümkün. Yeni sık kullanılanlar kolayca yeni Yakın Zamanda Sık Kullanılanlara Eklenilenler bölümünden düzenlenebiliyor. Bir diğer özellik ise internet sitelerinin masaüstü modunda açılabilmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Firefox 68 sürümleri ve iOS için Firefox 18 sürümünü indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mozilla Ücretli Reklamsız İnternet ve VPN Servislerini Test Ediyor