frodo ring lotr

Amazon, Yüzüklerin Efendisi Temalı Bir MMO İçin Geliştirici Ortağı Oldu

In Haber, Oyun by Osman KırpatLeave a Comment

Amazon, Yüzüklerin Efendisi üçlemesini baz alan bir MMO için Çin merkezli Leyou Technologies Holding Limited’e geliştirici ortağı oldu.

Amazon Game Studios, yaptığı resmi açıklamaya göre bu oyuna geliştirici olarak ortak olmuş durumda. Leyou ve Amazon bu oyunu beraber geliştirecek. Yüzüklerin Efendisi markasının lisans haklarını elinde bulunduran Middle-earth Enterprises da projede yer alacak. Oyun PC ve konsollar için geliştiriliyor. Otada henüz bir çıkış tarihi yok.

Açıklamada bu oyunun devasa çok oyunculu (MMO) türünde oynaması ücretsiz bir oyun olduğu yazıyor ancak üst türünün ne olduğu hakkında bir ifadede bulunulmamış. Rol yapma oyunu mu, strateji mi, yoksa aksiyon mu olduğu belirtilmemiş. Konsolları hedef alan bir MMO olduğunu bildiğimiz için ya birinci kişi, ya da üçüncü kişi bakış açısıyla oynan, aksiyon odaklı bir rol yapma oyunu olduğunu tahmin ediyoruz.

Bir diğer bilinmeyen ise oyunun hangi marketleri hedef alacağı. MMO marketileri günümüzde iki dominant ekolün altında toplanmış durumda: Genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’yı hedef alan Batı ekolü ile genellikle G. Kore ve Çin’i hedef alan Asya ekolü. Bu ekoller farklı oyun tasarımı kültürlerini ve para kazanma metodlarını benimsemiş durumda.

Örneğin, Asya marketinde oynaması ücretsiz oyunlar moda. Batı ülkelerinde popülerlik kazanan aylık ödeme ve satın alarak oynama modelleri orada pek tutmuyor. Pay-to-win, yani oyunda ilerleme kaydedebilmek için oyuncuların oyuna düzenli aralıklarla gerçek para birimleri yatırması Asya için olağan bir durum. Batı tarafında ise bu oyun modeli hiç hoş karşılanmıyor. Gelire dayalı oyun içi adaletsizlik ortamı doğurduğu kanaati yaygın.