İkinci El Telefonlara Satış Engeli!

In Haber, Mobil by Emin Çıtak1 Comment

Operatörlerden taksitle alınan telefonların ikinci el satışlarına yeni kısıtlama getirildi. Meclisten geçen torba yasa ile ikinci el telefon satışları yeniden düzenlendi.

Ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasanın meclisten geçmesiyle ikinci el telefon satışları için yeni kısıtlamalar getirildi. Düzenlemeyle beraber operatör tarafında borcu bulunan telefonlar, borç bitene kadar sadece kayıtlı abone tarafından kullanılabilecek. Peki, bu ne anlama geliyor ve neden böyle bir önlem alındı.

Operatörlerden 12 veya 24 ay taksitle alınan yüksek fiyatlı cep telefonları, satın alan kişinin nakit ihtiyacını karşılamak için, jelatinleri bile açılmadan piyasa fiyatı altına internet üzerinden satılıyor. Böylece bazı kullanıcılar operatör üzerindeki kredilerini telefonları taksitle alıp, satarak nakite dönüştürüyor. Genellikle telefon aslında ikinci el bile olmadan, birinci el gibi satılıyor. Ancak bir telefon alınıp satıldığında aslında ikinci el bir ürün, sıfır olarak satılıyor. Bu kullanılmış telefon satışından farklı bir şey de olsa torba düzenleme borca bağlı bulunuyor. Yani ödemesi bitmemiş, “hızlı kredi” olarak al sat yapılmayan, normal ikinci el satışı da sekteye uğrayabilir. Bu konuda elbette ek açıklamalar gelecektir, zira yasanın amacı hızlı al sat işlemlerini engellemek. Burada anahtar nokta operatör üzerinden taksitli satışlarda geçerli olması.

İşte bu dönem artık sona erdi. Artık operatör üzerinden taksitle aldığınız cep telefonları sadece kayıtlı abone numarası eşleştiğinde çalışacak. Operatör üzerinde borç bilgisi bulunan cihazların ikinci el üzerinden satışı yapılamayacak. Eğer telefonu satmak istiyorsanız önce borcunu tamamen temizlemeniz gerekecek.