Anasayfa Haber Intel Loihi Sistemi Protezlere ve Otonom Araçlara Güç Verecek

Intel Loihi Sistemi Protezlere ve Otonom Araçlara Güç Verecek

Intel Loihi

Nöromorfik derin öğrenme çipi Intel Loihi, daha hızlı ve daha verimli şekilde yapay zeka algoritmalarının üstesinden gelebiliyor.

Intel, Loihi nöromorfik derin öğrenme çipleri üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Şirket son olarak, Pohoiki Beach kod adlı yeni bir sistem tanıttı. 64 Loihi çipi ve 8 milyon sözde nörondan oluşan sistem, geleneksel işlemcilere göre 1,000 kat daha hızlı ve 10,000 kat daha verimli şekilde yapay zeka algoritmalarının üstesinden gelebiliyor. Bu çiplerin sürüş, elektronik robot teni, protez uzuvlar ve daha fazlası için kullanılabileceği ifade ediliyor.

Loihi çipleri Nahuku adlı bir karta kuruluyor. Bu kart 8 ile 32 Loihi çipi barındırabiliyor. Pohoiki Beach sistemi ise birden fazla Nahuku kartı içeriyor ve Intel Arria 10 FPGA geliştirici kiti arayüzü kullanıyor. Sistem; seyrek kodlama, yol planlama ve eşzamanlı lokasyon ile haritalama (SLAM) gibi nöral benzeri görevlerde öne çıkacak. Ayrıca, bu algoritmaların tümü otonom sürüş, robotlar için iç mekan haritalama ve verimli algılama sistemlerinde kullanılacak.

Intel sisteminin kolaylıkla daha kompleks problemler için ölçeklendirilebileceği ve bu yılın sonunda Pohoiki Beach sisteminin 100 milyon nöron ile 10 kat daha büyük bir şekilde çıkmasının planladığını paylaştı.

İlginizi çekebilir: Samsung Yapay Zeka Konusunda Yeni Bir Adım Attı

 

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.