Anasayfa Video Steelseries Apex 7 Klavye İncelemesi

Steelseries Apex 7 Klavye İncelemesi

Steelseries’in yeni RGB mekanik klavyesi Apex 7’yi inceliyoruz. Farklı mekanik anahtar seçenekleri, OLED bildirim ekranı, alüminyum gövde ve çıkarılabilir bilek desteği klavyenin öne çıkan özellikleri arasında. Peki deneyimi nasıl? Birlikte bakalım…

Mekanik Anahtarlar

Steelseries bize bu klavyeyi kırmızı, mavi ve kahverengi anahtarlar seçenekleriyle sunuyor.

Bu anahtarların farklı karakteristikleri var. Kırmızı anahtar engelsiz basış hissiyatına sahip ve sessiz. Mavi anahtarlar belirgin basış hissiyatına sahip ve belirgin bir sese sahip, kahverengi anahtarsa belirgin basış hissiyatına sahip ve sessiz. Bu üç anahtar da 2.0mm seyahat mesafesine ve 50 milyon basım ömrüne sahip.

Bizim incelediğimiz kırmızı anahtarlar içeren versiyon. Bir diğer adıyla Lineer basış hissiyatına sahip bu anahtarlar, basma eylemi gerçekleştiğinde klik sesi çıkarmıyorlar. Videomuzda dinleyebileceğiniz ses kaydında mikrofonu yarım metre uzaklığa konumlandırarak klavyeyi kullandık.

Gövde

Klavyenin alüminyum gövdeye sahip olduğunu belirtmiştik. Havacılık sektöründe kullanılan bir alüminyum alaşımı olan 5000 serisini seçen Steelseries hem ağırlığı membran klavyelerle benzer tutup hem de dayanıklılığı artırmayı amaçlamış. Bu, genellikle üst seviye donanımlarda gördüğümüz ve ürünün kalitesini artıran güzel bir özellik. Klavyenin 950 gram ağırlığı olduğunu belirtelim.

Özellikle 50 milyon basım ömürlü anahtarlarla birlikte düşündüğünüzde üst seviye mekanik klavyelere ödediğiniz fiyat farkının uzun yıllar kullanabileceğiniz bir klavye olarak size dönmesi gibi bir durum söz konusu. SteelSeries QX2 Mechanical RGB Switch yani yeni nesil kendi mekanik anahtarlarını kullanıyor marka. Apex Pro modelinde ise yeni Omnipoint anahtarlar var.

Teknik Özellikleri

 • Ağırlık: 0,95 kg
 • Uzunluk: 403.3 mm
 • Genişlik: 17.22 mm
 • Derinlik:139.2 mm
 • Gölgeleme karşıtı: %100
 • QX2 Mekanik Anahtar
 • Dayanıklı 5000 Serisi Alüminyum Alaşım
 • Her Tuş Başına RGB Aydınlatma
 • 104 Tuşlu

Anahtar Özellikleri

 • Anahtar Türü ve İsmi: SteelSeries QX2 Doğrusal Mekanik RGB Anahtar
 • Anahtar Aktivasyonu: 2 mm
 • Toplam Hareket: 4 mm
 • Güç: 45cN
 • Kullanım Ömrü: 50 Milyon Tuş Basımı

Uyumluluk

 • İşletim Sistemi: Windows ve Mac OS X. USB girişi gereklidir
 • Yazılım: SteelSeries Motor 3.15+ (yakında geliyor) Windows (7 veya daha yeni) ve MacOSX (10,11 veya daha yeni) için

Kutu İçeriği

 • Apex 7 Oyuncu Klavyesi
 • Magnetik Bilek Desteği
 • Ürün Bilgi Kılavuzu

OLED ekran

OLED ekran klavyenin bir diğer öne çıkan özelliği. Burada Discord ve Spotify gibi uygulama bildirimlerini görebileceğiniz gibi oyunlardaki önemli istatistiki verileri de takip etmenizi sağlıyor. Örneğin CS:GO’da KDA’nızı görebiliyorsunuz. Ha çok gerekli mi? Belki çoğumuz için değil ama yine de hoş bir tat katmış klavyeye. Bu OLED ekranın parlaklığının da düşük tutularak sizi rahatsız etmediğini yeri gelmişken belirtelim.

Klavyenin tek parça metal gövdesi var. Ön tarafında metale kavis vererek hafif açılı bırakmışlar. USB portu bu ön kısımda, ESC tuşunda hemen altında yer alıyor ve beyaz aydınlatması düşük ışıkta yuvayı bulmanız için iyi düşünülmüş. Açılı şekilde konumlandırıldığı için bu ışığı oturma pozisyonunda görmüyorsunuz. Kasa arkasına eğilmek yerine kolay erişim sağlıyor.

Multimedya tuşları

Klavye üzerinde normal tuşların ötesinde ekstra makro tuşları bulunmuyor ancak multimedya görevi gören bazı tuşlar var. OLED ekranın hemen hemen sağında ses ayar tekeri ve onun altında medya oynatma ve durdurma tuşu bulunuyor. Buradaki teker fare tekeri gibi tıklanabilir, aşamalı dönüyor ve “klik” benzeri bir sesi var.

Bilek desteği

Kutudan bir de bilek desteği çıkıyor. 2 mıknatısa sahip bu plastik parça kolayca klavyeye yapışıyor ve stabil duruyor.

Klavye tuşlarının oldukça hoş his veren pürüzsüz bir dokusu var. Bileklik desteği ise yumuşak, kauçuk benzeri bir malzemeyle kaplanmış. Uzun süre bileğinizi burada tutsanız dahi herhangi bir ağrı yapmıyor.

Klavyenin PS4, Xbox gibi oyun konsollarıyla uyumlu olduğunu belirtelim. Klavye desteği sunan oyunlarda Apex 7’yi kullanabiliyorsunuz. Ancak kablo konsol oyunculuğu konusunda biraz kısıtlayıcı olacaktır.

Steelseries Engine 3 ile RGB aydınlatma

Bireysel RGB aydınlatmaya sahip tuşlar klavyenin en büyük albenisini oluşturuyor. Renk geçişleri usulca. Farklı RGB aydınlatmalı klavyeleri uzun zamandır kullanan birisi olarak yazılım desteğinin burada asıl farkı yaratan unsur olduğunu belirtmem gerek. Ve Steelseries bu konuda hayal kırıklığına uğratmıyor. Standart renk animasyonların ötesinde tuş tepki efektleri, AFK efekti gibi özel aydınlatma seçenekleri de mevcut. Bunları istediğiniz RGB aydınlatma modunun üzerine, onu bozmadan ek katman olarak uygulayabilmeniz klavyeyi zevkinize göre istediğiniz gibi özelleştirmenizin yolunu açıyor.

Steelseries Engine 3 her tuşa makro atayabileceğiniz, tuşların aydınlatmasını ileri seviye özelleştirmeniz için pek çok imkan sunan ve bunları farklı profiller altında saklayabileceğiniz bir yazılım. Firmware güncellemesi ve OLED ekranı özelleştirme gibi imkanlar da sunuyor.

Apps sekmesi altında pek çok zengin fonksiyon yer almakta. Bunlar arasında çaldığınız müziğe göre tepki veren klavye aydınlatmasını, CS:GO, Dota2 ve Discord gibi oyunlarla uyumluluk ayarlarını görebilirsiniz. OLED ekranda görünmesini istediğiniz bilgileri buradan düzenleyebiliyorsunuz.

OLED ekrana çizim yaparak istediğiniz logoyu veya yazıyı gösterebildiğiniz gibi uygun format ve renkte resimleri uygulamaya yükleyip burada gösterebiliyorsunuz.

Kablo

Klavyenin kablosu ise bize biraz kalın geldi. Özellikle de kutudan yeni çıkardığınızda uzun süre orada katlanmış kaldığı için düz durması için ne kadar çabalasanız da size direniyor. Yeni şekline alışması için uzun bir süre masanızın üzerinde düz kalması gerekiyor. Neredeyse 220V AC güç kabloları kadar kalın ve plastik dış kaplamaya sahip bu kablo. Neyse ki kablo yönetimi için klavyenin altında kanallar unutulmamış. Kablo klavyenin sağından, solundan veya ortasından çıkacak şekilde konumlandırabiliyorsunuz.

Klavyenin altında alüminyum gövdeyle birleşen plastik kısmı görüyoruz. Burada 2 adet kauçuk kaplamalı, yükseklik ayarlayıcı dil ve 3 adet kauçuk ayak var. Kauçuk malzeme klavyenin kaymasını engellemede başarılı.

Sonuç

Sonuç olarak Apex 7 opsiyonel anahtarlarıyla farklı tip tuş geri bildirimlerini beğenen kullanıcılara güzel bir çözüm sunuyor. RGB aydınlatma çözümü sorunsuz ve oldukça güzel bir görüntü sunıuyor, yazılım kanadında Steel Series Engine 3 işini iyi yapıyor. Görebildiğimiz tek sıkıntı kablonun kalınlığı ve  kolayca şekil verilememesi. Bu da zamanla ve kalın kitaplarla çözebileceğiniz bir sorun.

SteelSeries üst seviye mekanik oyuncu klavyesi alanında özellikle Apex 7’de malzeme ve tasarım seçimiyle ortaya güzel bir ürün çıkartmış. 1250 TL fiyat etiketine sahip olan ürün uzun bir kullanım ömrüne sahip. Ancak elbette bu fiyatın içerisinde OLED ekran gibi şık duran, sohbet konusu olan ancak işlevsel olarak şart olmayan bir ek de var. Ürün farklılaştırma konusunda ise bu ekranın eklenmesinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak esas tercih sebebi dediğimiz gibi klavyenin üretim kalitesi, malzemesi, anahtarları ve yazılım desteği oluyor. Alüminyum burada piyasadaki sayısız klavyeden farklı, üst kalite bir his sağlıyor.

Artılar: Alüminyum gövde, mekanik anahtarlar, tasarım ve ürün kalitesi, SSE3 ile sağlam yazılım desteği, manyetik ayrılabilir bilek desteği, kalın ve sağlam kablo, yazılım destekli OLED ekran.

Eksiler: Kalın ve sağlam kablo biraz fazla kalın, ürün tasarımındaki alüminyumun zarif hatlarıyla biraz tezat ve kutudan çıktıktan sonra düzelmesi zor. OLED ekran lüks bir seçim, işlevsel olarak şart değil.