Cooler Master MasterCase H500 Kasa İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik1 Comment

2 adet 20cm’lik RGB ön fanı, yeni ızgaralı ön paneli, dikey ekran kartı montaj desteği ve gelişmiş kablo yönetimi olanakları sunan Cooler Master MasterCase H500 Mid Tower kasa inceleme masamızda!

Zaman içinde Cooler Master piyasaya bu kasanın pek çok revizyonunu sürdü. Bugün Cooler Master’ın H500P’den çıkardığı dersler üzerine ürününü geliştirip piyasaya sürdüğü H500 serisinin son sürümünü görüyoruz. Kasa rekabetçi fiyatıyla birlikte serinin öne çıkan özelliği olan 2 adet 20cm’lik ön fan, temperli cam ve ızgara ön paneli ile dikkat çekiyor.

 

Öncelikle biraz tarih dersiyle başlayalım.

Cooler Master bu Mid Tower boyutlarındaki H500 ile modern hale getirdiği bir HAF912 tecrübesi sunmak istiyor. Neden? HAF912 çok popüler bir kasaydı ve satış başarısı da yüksekti. Ancak tasarımı zaman içerisinde eski nesil kaldı ve bunun yerine yeni bir model gerekiyordu.

Cooler Master ilk piyasaya sürdüğü H500P modelinde kasanın önünde pleksi parça kullanmıştı. Biz de incelememizde buna bir eksi vermiştik ama kasanın kalanını beğenmiştik. Cooler Master MasterCase H500P Kasa İncelemesi

Kasa önündeki 2 dev 20cm’lik fan sadece kasa yanındaki deliklerden hava almak zorunda olduğu için yüksek miktarda hava akışı sağlayamıyordu. Daha sonra Cooler Master eleştirileri dikkate alarak, bu kasanın ilk önce önü ızgaralı versiyonunu sonra da değiştirilebilir ön panelli versiyonlarını piyasaya sürmeye başladı. Bugün incelediğimiz H500 modeli de bunlardan birisi.

Kasayı kutusundan çıkarırken karşımıza pleksi ön panel çıkıyor ki ızgara ön panelin varsayılan olarak takılı geldiğini buradan anlıyoruz. Yaz aylarında daha çok soğutma performansına ihtiyaç duyduğunuzda ızgara paneli takabilir ve kışın pleksiye geçebilirsiniz, kullanıcıya seçenek sunulması daima iyi bir şey.

Ön panel

Kasanın ön paneli plastikten ve piyasada alışageldiğimiz ismiyle GunMetal renginde. önceki modellere göre yanlarda hava girişi için daha geniş ızgaralı boşluklar içeriyor ve fanlar ön panele eskisi kadar yakın durmuyor. Böylece pleksi ön paneli kullansanız dahi Önceki model H500P’ye oranla daha iyi soğutma performansı elde edeceksiniz.

Kutudan çıkan pleksi ön panel ile varsayılan olarak takılı gelen ızgara ön paneli değiştirebileceğinizi belirtmiştik. Bunu yapmak sadece 2 dakikanızı alıyor. Önce temperli cam paneli çıkarıp kasanın içinden, ön paneli yerinde tutan 6 adet dili ittirerek bu parçayı serbest bırakmanız gerek. Ön panel yerinden çıktığında 8 adet vidayı sökerek panelin ortasındaki ızgarayı sökebilmektesiniz. Eğer isterseniz buraya pleksiyi aynı 8 vidayla monte edebilirsiniz.

Giriş çıkış yuvalarının bulunduğu üst kısma baktığımızda 4 USB portunun 2’si USB 3.0 (USB 3.2 Gen1), 2’si 2.0 sürüme sahip ve ayrıca burada kulaklık & mikrofon yuvaları, güç tuşu, disk işlem ışığı ile reset tuşu yer alıyor. USB Type-C desteğinin de 2019’da artık gelmesi gerekiyor ancak ne yazık ki mevcut değil. Üst seviye X570 sistem toplayanlar ve çok uç nokta anakart alanlar, Type-C USB bellek, kulaklık ya da harici SSD kullananlar için bir eksi.

Güç tuşu ve disk işlem ışığı beyaz renkte yanıyorlar. Bu panelin hemen arkasında girinti hem kulp amaçlı hem de USB flaş disklerinizi saklamak için bir göz amaçlı kullanabiliyorsunuz. Bu taşıma kublu 20 kilo ağırlığa kadar dayanabiliyor. Kasasını sık taşıyanlar için bu bir artı.

Fan ve radyatör desteği

Üste 2 adet 12 cm, 2 adet 14 cm veya 1 adet 20 cm fan takabiliyorsunuz. Radyatör olarak da 120, 140 ve 240’lık radyatörler buraya sığıyor.

Öne 3 12cm, 2 14cm ve 2 20cm’lik fan takılabiliyor. Burada tane 20cm’lik RGB fan takılı geliyor. Bu fanlar dahili RGB kontrolcü ile kontrol edilebilmekteler. Ayrıca ASUS, MSI ve Gigabyte’in RGB aydınlatma ekosistemleriyle de uyumlu çalışabiliyorlar.

Öne takabileceğiniz radyatör büyüklükleri 120,140,240,280 ve 360’lık. Yani en büyük sıvı soğutucuları bile takabilirsiniz.

Arkada sadece 12cm’lik çıkış fanı yuvası var ve burada kasa tahliye fanı takılı gelmekte. Çıkış fanı yuvası fanın yüksekliğinin ayarlanmasına izin vermiyor. Ayrıca ölçümlerimize göre Cooler Master kasayı 1 cm daha kalın yapsaymış buraya 14cm’lik fanlar takılabilirmiş.

Toz filtrelerine gelirsek… Üst, ön fan yuvalarının olduğu noktalarda ve kasanın altındaki güç kaynağı fanına bakan bölgelerde toz filtreleri mevcut. Üstteki toz filtresi mıknatısla kasaya yapışık, alttaki ise sürgülü mekanizmaya sahip.

Temperli camlı yan panel

Kasanın yanındaki karartılmış temperli cam düz uçlu tornavida ile açılabilen 2 adet vidayla kasaya bağlanıyor. Bu noktada kapağı aletsiz açabilmek adına parmak vida daha iyi olabilirmiş. Kasasını sık açanlar için bir eksi de buradan.

İç özellikler

Kasanın içinde güç kaynağı gizleyici bölme kablo karmaşasını oldukça azaltıyor. İstenmediği durumda kasanın arkasındaki bir parmak vidayı söktüğünüzde kaydırarak yerinden çıkarabiliyorsunuz. Onun hemen önünde 2 adet 3.5 veya 2.5 inçlik diskler alabilen disk kafesini görüyoruz. Bu kafes de bir parmak vida sökülerek çıkarılabiliyor. Ayrıca kasanın içinde SSD’ler için özel 2 adet ayrı yuva mevcut. Modern sistemlerde M.2 desteği ile çok fazla mekanik disk alanına ihtiyaç yok. Optik sürücü zaten artık harici olarak kullanılıyor. ASUS ZenDrive bunun bir örneği…

Kasa resmi olarak ATX, Micro-ATX ve Mini-ITX anakart desteği sunmakta. Extended ATX desteği yok. Sistem toplarken buna dikkat etmek gerek. Technopat olarak pek çok EATX desteksiz kasaya EATX anakart sığdırmış olsak da, üst seviye kasalarda desteklenmelerini istiyoruz. Ne yazık ki EATX uyumlu kasalar daha da üst fiyat segmentinde yer alıyor.

Bir başka dikkat çeken özellik kasanın dikey ekran kartı montajıyla uyumlu olması. Cooler Master’ın dikey ekran kartı montaj aparatı satın almanız durumunda bu kasayla kullanabilmektesiniz. MasterCase ailesi ile birlikte CM aksesuar işini de geliştirdi. Hatta Türkiye’de bu ürünleri satışa bile sundu.

İşlemci soğutucuda 167, güç kaynağında 180, ekran kartında 410 mm boyut limitlerimiz var. Bunlar oldukça iyi değerler. Paneller hariç 450x220x445 ölçülerindeki bu kasanın iç tasarımı başarılı. Paneller ile 525 x 228 x 502 mm alan kaplıyor. Ayrıca çevresinde boşluk bırakmanızı tavsiye ederiz, ideal soğutma için kasaları kapalı dar alanlara sıkıştırmamak gerekiyor.

Kablo yönetimi

Cooler Master kablo yönetimi konusunda işi sıkı tutmuş. Artık standart olarak her kasada görmeye alıştığımız 3 kauçuk kablo geçit noktasının hemen yanında uzunlamasına bir kapakla gizlenmiş 3 ek kablo geçit noktası daha görmekteyiz. Ve onun da yanında, yukarıdan aşağıya bir boşluk var.

Anakartı monte ettiğiniz plaka ile arka kasa kapağı arasında 3cm’lik boşluk bulunuyor ve kablo kelepçesi kullanmanız için buraya pek çok bağlantı noktası eklenmiş. Kablo yönetimi yapan derli toplu sistem toplayan Technopat’lar için bir artı.

Değerlendirme

2 adet 20cm ve tamamen ızgaralı ön panel özellikle şu yaz aylarında kullanıcıların en çok ihtiyacı olan etkili kasa içi hava akışına iyi bir cevap olmuş. Performans odaklı bakan kullanıcılar için bu kasa büyük değer sunuyor. Fanların büyük olması ses seviyesini düşürürken, hava akışı diskleri de kapsıyor.

Bu fanların RGB olması ve hem dahili kontrolcüyle gelmesi, hem de anakart üreticilerinin özel aydınlatma çözümleriyle uyumlu olması kasa içi aydınlatmasına ve görünüşe önem veren kullanıcılar için oldukça cazip kılıyor H500’ü. Soğutma sorunlarınız olduğunu düşünüyorsanız bu çelik kasa Mesh yani örgü ön paneliyle ihtiyacınıza yanıt verecektir.

Türkiye’de inceleme tarihinde Cooler Master MasterCase H500 kasa 930 TL fiyat ile satılıyor. Evet eski kasa fiyatlarıyla biz ilk MasterCase modellerini incelediğimizde bu tutar 500 TL civarındaydı ve o zaman pahalı yorumları geliyordu. Şimdi aslında USD olarak son derece normal bir fiyatı olsa da Türkiye’de üst seviye bir kasa olarak konumlanıyor. Benzer bir yorumu bütün donanım ve teknoloji ürünleri için yapmak mümkün.

Artılar: Yüksek hava akışı, ön panel seçeneği, ferah tasarım, renk ve kasa malzeme kalitesi, büyük, sessiz ve RGB fanlar, 20 Kg destekli taşıma kolu.

Eksiler: Temperli cam kapakta vidasız sökme imkanı sunulabilirdi. Taşıma kolu sağlam ama ön kısımda olduğu için taşıma dengesine dikkat etmek gerekiyor. Type-C portu ön kısımda sunulabilirdi. Arka fan yuvası 14 cm destekleyebilirdi.