Anasayfa Video Corsair IronClaw RGB Fare İncelemesi

Corsair IronClaw RGB Fare İncelemesi

Palm grip yani avuçla kavrama tarzı kullanım gözetilerek tasarlanmış bir MOBA ve FPS oyuncu faresi olan Corsair IronClaw modelini inceliyoruz.

Fare artık günümüzde standart haline gelen 7 programlanabilir tuşa sahip. 2 tuş üstte DPI ayarı için, 2 tuş yanda ileri/geri fonksiyonu için, 2 sağ ve sol tık tuşu ve son olarak teker tuşu.

Fare tuşları da dahil olmak üzere gövdenin büyük kısmını mat bir yüzey kaplıyor. Baş parmağınızı ve serçe parmağınızı yasladığınız yan taraflarda yine dokulu kauçuk malzeme kullanılmış, kaymanın ve terlemenin önüne geçmek için. Farenin avuca daha iyi oturması için sağ taraftaki parça bir miktar kavisli ve geniş tutulmuş. Bu aynı zamanda başparmağı için daha büyük bir yüzey sağlıyor.

Sağdaki ileri/geri butonları oldukça büyük iki çıkıntı şeklinde duruyorlar. Başparmağınızı yasladığınız yerin hemen yanında dahili fare profillerini temsil eden çizgi şeklinde ışıkları görüyorsunuz.

Farenin altında göz gezdirdiğimizde farklı boyutla 4 adet fare ayağının yani skatezin değişik açılarda konumlandırıldığını görüyoruz.  105 gr ağırlının da etkisiyle fare oldukça kolay hareket ediyor.

RGB Aydınlatma

RGB aydınlatmaya sahip 2 nokta mevcut. Tekerin altı ve farenin arkasındaki Corsair logosu. Bunlar birbirinden bağımsız değil senkronize çalışıyorlar. Corsair iCue yazılımı ile aydınlatmayı ayarlayabiliyor ve diğer Corsair donanımlarınızla uyumlu hale getirebiliyorsunuz.

Sensör

18.000 DPI tarama çözünürlüğüne sahip fare bunu PMW’nun 3391 model optik sensörüyle başarıyor. Son yıllarda markalar birbiriyle yarışırcasına aşırı hassas sensörler kullanmaya başladılar ancak bir gerçek var ki çoğumuz birkaç bin DPI değerinin üzerinde kullanmıyoruz oyuncu farelerini. Bu sebeple bu sayının yüksekliği fareyi daha iyi yapar diye bir genelleme yapmak yanlış olacaktır. Bu sayılar daha çok pazarlama stratejisi olarak düşünülmüş şeyler.

Kablo

Farenin 1.8 metre uzunluktaki örgülü kablosu çıkarılabilir değil ve USB ucu daha iyi sinyal iletimi için altın kaplamaya sahip olmasa da bu uç şık ve sağlam yapılmış.

Özelleştirme / Gelişmiş ayarlar

Corsair iCue farenizi ileri seviyede özelleştirmenize, makrolar atamanıza izin veriyor. Yüzey kalibrasyonu, polling rate ve angle snapping gibi ayarlar uygulamada mevcut. Ayrıca aygıt firmware’ını güncellemesini de yine iCue üzerinden yapıyorsunuz.

Sağ ve sol tık anahtarları

Sağ ve sol tuş anahtarları 50 milyon ömürlü Omron anahtarlara sahip. Bunu günlük kullanıma döktüğünüzde oldukça uzun bir süreye tekabül ediyor. Öyle ki; ideal kullanım şartları altında farenin en son bozulacak yerinin anahtarlar olduğunu söyleyebiliriz. Dış yüzeye baktığımızda bu tuşların ana gövde malzemesiyle birleşik olduğunu görüyoruz.

Tıklama hissine gelirsek anahtarların seyahat mesafesinin düşüklüğünden mi yoksa başka bir sebepten mi tam karar veremesem de çok tatmin edici bir geribildirim alamadım. Tıkladığınızı fark ettirir ya fare size, o his bu modelde biraz daha azmış gibi geldi bana. Ama kişisel bir tercih olduğunu hatırlatalım. Corsair’ın anahtar seyahat mesafesi yüksek olan fare modelleri de mevcut ve kullanıcılar zevkine göre tercihlerini bunların arasından yapabilirler.

Teker

Tekerin dışı dokulu kauçuk bir kaplamaya sahip. Fare tekeri sürekli değil, aşamalı dönüyor ve hem hareket ettirdiğinizde hem de bastığınızda duyulabilir miktarda ses çıkarıyor. Videomuzda farenin tıklama ve teker seslerini bulabilirsiniz.

Corsair MM350 fare altlığı

XL ve XL Extended olmak üzere 2 boyda piyasaya sürülen bu fare altlıkları oldukça geniş bir kullanım alanına sahipler. Çizik ve eskimiş metal yüzey üzerine koyu Corsair logosu fazla dikkat çekmeden hemen her türlü sisteme uyum sağlaması için tasarlanmış.

Altı kaymaz özel dokuyla kaplanmış ve kenarlarında yoğun dokuma tercih edilmiş.  İlk fark ettiğiniz şey bu altlığın kalınlığı oluyor. Adeta yastık gibi parmağınızla bastırdığınızda esneme yapan yumuşak bir tür malzeme kullanılmış.

Bu fare altlığının görebildiğimiz tek sıkıntısı fazla büyük olması. XL ve XL Extended boylara ek olarak masasında yer sıkıntısı olanlar için bir de orta veya küçük boy seçeneği güzel olabilirmiş.

Sonuç

Bugün oyuncu farelerinde standart kabul ettiğimiz pek çok özellik bu farede yer alıyor. IronClaw RGB’nin karakteristiğini belirleyen kendine has özellikleri arasında düşük seyahat mesafeli anahtarlar,  palm grip tarzı kullanım için tasarlanmış olması var.