Firefox Tor

Firefox için Tor Eklentisi Geliştirilecek

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Firefox için sunulacak bir Tor eklentisi ile Süper Gizli Gezinme Modu’nun sunulması planlanıyor.

Günümüz modern internet tarayıcılar ile birlikte sunulan incognito modu ya da gizli pencere gibi özellikler gizlilik sağlıyor gibi gözükse de, işin aslı tam olarak öyle değil. Hala internet siteleri, siz gizlice sörf yaptığınızı sanıyorken verilerinizi ve alışkanlıklarınızı takip edebiliyorlar. Öte yandan, onion routing kullanan Tor ağı internet trafiğinizi birçok sefer tekrar yönlendirip şifreleyerek anonimlik sağlayabiliyor.

Mozilla’nın ise bir süredir Firefox ile yerel Tor gezinme özelliği sunmak istediği biliniyor. Son olarak, Stockholm’de çekirdek Tor ekibi ile gerçekleştirilen bir toplantı ile bunun nasıl sağlanabileceğinin detayları konuşuldu. Mozilla ve Tor Project arasındaki iş birliği ile Firefox kod tabanına Tor’un entegre edilmesi ve böylece Super Private Browsing Mode (Süper Gizli Gezinme Modu) sunulması hedefleniyor. Bu işlemin performansa zarar vermeyecek şekilde ve eksiksiz yerine getirilebilmesi için, kod tabanı yerine Firefox için Tor eklentisi sunulmasının daha doğru olduğuna kanaat getirilmiş.

Şu an için eklentinin ne zaman yayınlanacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor ve henüz işin başında olunduğu ifade ediliyor.

İlginizi çekebilir: Mozilla Firefox 68 Çıktı