Anasayfa Haber MediaTek, Oyun Odaklı İşlemcileri Helio G90 ve G90T’yi Duyurdu

MediaTek, Oyun Odaklı İşlemcileri Helio G90 ve G90T’yi Duyurdu

MediaTek Helio G90

Oyun odaklı işlemci modelleri MediaTek Helio G90 ve G90T tanıtıldı.

MediaTek, oyun odaklı ilk G serisi çipset modellerini duyurdu. MediaTek Helio G90 serisi, G90 ve G90T modellerinden oluşuyor. Çipsetlerin her ikisinde de 2 adet ARM Cortex-A76 ve 6 adet Cortex-A55 çekirdeği ile toplamda 8 çekirdek sunuluyor. Bu işlemci çekirdeklerine ise Mali-G76 grafik birimi eşlik ediyor. TSMC’nin 12 nm FinFET teknolojisi ile üretilen işlemcinin saat hızı ise 2.05 GHz. Ayrıca, yeni çipsetin 10 GB LPDDR4X RAM desteği sunduğunu da belirtelim.

MediaTek Helio G90 ve G90T Özellikleri Neler?

HyperEngine oyun teknolojisi sayesinde yeni çipsetler ortalama oyun performansını artıracak çeşitli işlevler için destek sağlıyor. Ek olarak, yeni ağ motoru otomatik olarak Wi-Fi ve LTE bağlantısını birleştirerek sinyal gücünü artırabiliyor.

Çift Wi-Fi bağlantısı desteği de sunan G90 serisi, eş zamanlı olarak iki router bağlantısı kurabiliyor. Böylece gecikmenin önüne geçiliyor ve kesintisiz bir bağlantı sağlanmış oluyor. HDR10 desteği ve ekran dokunuş hızlandırma özellikleri de akıcı oyun içi deneyime katkı sağlıyor.

Çipset 64 MP ve 48 MP sensörler için AI kamera desteğine de sahip. Çift lens kameralarda ise 21 MP + 16 MP desteği sunulurken saniyede 240 kare ile video kaydı gerçekleştirilebiliyor.

MediaTek yeni çipsetleri ile oyun telefonu endüstrisinde Qualcomm ile rekabeti kızıştıracak gibi gözüküyor. Hem de şirket bunu daha uygun fiyatlı cihazlara taşımış olacak. Yeni G serisinin ilk olarak yakında Hindistan’da tanıtılacak bir Xiaomi cihazda yer alacağı paylaşılıyor.

İlginizi çekebilir: Qualcomm Snapdragon 855 Plus Duyuruldu