Netflix ve BluTV RTÜK Denetimine Girdi!

In Haber by Emin Çıtak2 Comments

İnternet üzerinden yayın yapan Netflix ve BluTV gibi şirketler, Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriye göre artık RTÜK denetimine girdi.

Resmi Gazete üzerinde, Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik başlığı altında yayınlanan düzenlemeye göre, artık internet üzerinden yayın yapan şirketlerin ülkemizde şirket kurmaları ve vergi vermeleri zorunlu hale getirildi.

Geçtiğimiz aylarda “toplum ahlakını bozduğu” gerekçesiyle TBMM’ne sunulan yasa tasarısı, kabul edilmiş ve kararın açıklaması Resmi Gazete’ye kalmıştı. Bu yönetmelik ile birlikte ilk kez internet yayınları, tıpkı karasal TV kanalları gibi denetime tabii tutulacak.

Ayrıca artık internet üzerinden yapılacak her yayın için lisans alınması gerekecek. İnternet radyoları 10 bin TL, internet TV’leri ise 100 bin TL lisans ücreti ödemek zorundalar. Bu lisans alınmadığı takdirde, ilgili kurumlar kaçak yayın kategorisine girecekler.

Ayrıca bu yayın kuruluşlarındaki programlar da denetimden geçecek. Uygun bulunmadığı takdirde bu programların kaldırılması veya özel uyarı ile yayınlanması istenecek.