Anasayfa Mobil Samsung Galaxy A80 İncelemesi

Samsung Galaxy A80 İncelemesi

Son dönemin en çok konuşulan telefonlarından biri olan Samsung Galaxy A80 modelini inceliyoruz.

Samsung’un yenilenmiş A serisinin en yüksek seviye modellerinden biri olan Galaxy A80, kısa sürede dikkat çekmeyi başardı. Serinin en çok konuşulan telefonu olmasının sebepleri açık: Dönebilen, yetenekli ana kamerası ve çıkış fiyatı.

İşte A80 bu iki önemli özellik üzerine kurulmuş bir akıllı telefon. İşlemci modeli ve diğer özelliklerine baktığımızda, donanım tarafında piyasadaki diğer orta üst segment cihazlardan büyük farkı olmasa da, ön kameraya dönüşebilen ana kamerası A80’i farklı bir noktaya taşıyor. Bizim de bu yüzden ilgimizi çekti ve incelemeye karar verdik.

Galaxy A80’in ikinci çok konuşulan özelliği ise fiyatı oldu. Döner kameranın bir bedeli var. Avrupa’da 650 Euro, ülkemizde ise 6.000 TL fiyat etiketi ile satılan telefon, bugüne kadar gördüğümüz en yüksek fiyatlı orta üst segment cihazlardan biri. Genellikle 4.000 TL bandında olmasını beklediğimiz orta-üst segment cihazların fiyatı günden güne yükseldi ve amiral gemisi seviyelerine yaklaştı. A80 buna değer mi? Buna incelememizin ilerleyen dakikalarında detaylı bir şekilde yanıt veriyoruz. Bu esnada A serisinin diğer modellerini de incelediğimiz için A50 ve A70 referansları da göreceksiniz.

O zaman tasarım ile incelememize başlayalım.

Ekran ve Ekran Kasa Oranı

Samsung’un Galaxy ailesindeki en geniş iki ekran A70 ve A80 modellerine ait. Bu iki telefon 6.7 inç ile devasa Super AMOLED ekran sunuyor. Geniş özellikle sevilen bir özellik. Burada ilginç olan durum Samsung’un “New Infinity Display” yani yeni sonsuz ekran teknolojisiyle artık ekran üzerinde herhangi bir çentik veya kamera deliği bulunmuyor. 20:9 formatındaki bu ekran A80’nin ön yüzünü tamamen kaplıyor. Bu güzel bir manzara.

A70’te ekran kasa oranı hayli yüksek: Yüzde 86. A80 modelinde de neredeyse aynı: Yüzde 85.8 ancak önemli bir fark ile, A80’de çentik yok, kamera ekran içerisinde yer kaplamıyor. İki telefonun ekranlarını köşeden köşeye ölçtüğümüzde 16 cm ile yine aynı olduğunu gördük. Bunun dışında 1080 x 2400 ekran çözünürlüğü, 393 ppi piksel yoğunluğu yine aynı değerlerde.

Kısacası A70’in ekranı A80 ile neredeyse aynı. Bu zaten beklediğimiz bir değerdi. Ama neden bunları size anlattık? İşte o da tasarım bölümünün ikinci yönü, yani ergonomi tarafında karşımıza çıkıyor.

Ağırlık ve Ergonomi

A80 büyük ve ağır bir akıllı telefon. Hassas tartımızda 222 gram gelen cihaz, uzunluk, genişlik ve kalınlık tarafında da ergonomi sınırlarını biraz zorluyor. 165.2 mm uzunluğa, 76.5 genişliğe ve 9.3 mm kalınlığa sahip olan A80, gerçekten devasa bir telefon. Tek elle değil iki elle kullanmanız gerekiyor.

Bu ağırlık kesinlikle hissedilebilir bir seviyede ve bahsettiğimiz ölçüler ergonomiyi olumsuz yönde etkiliyor. Aslında mesele sadece ağırlık değil, mesele denge merkezinin kameraya yani telefonun üst kısmına doğru kaymış olması. Samsung mühendislerinin ağırlığı daha orta noktada dengelemesi gerek.

Artı bir noktaya geçecek olursak, A serisinin geneli ile karşılaştırdığımızda son derece kaliteli bir kasa bizleri karşılıyor. Yan çerçeveler alüminyum ve telefonun ön ve arkası marka cam ile korunuyor. Ön tarafta A70’te olduğu gibi Corning Gorilla Glass 3 kullanılırken, arkada Gorilla Glass 5 kullanılmış.

Bu kalınlığı fazla hissettirmemek için de telefonun arka tarafında kavisli bir tasarım anlayışına gidilmiş. Bu çözüm sayesinde A80 ergonomi açısından biraz rahatlamış. Dediğimiz gibi dengeyi de çözselerdi hissiyat daha iyi olacaktı.

Tasarım tarafında bir başka önemli detaysa cihaz ahizesi ve hoparlörler. Ahize ekran altında gizlendiği için telefonun ön yüzündeki ekran bütünlüğü bozulmuyor ve bu A80’nin şıklığını artırıyor. Ama yüksek sesle yaptığınız konuşmalarda dışarıya çok ses verdiğini söylemem gerekiyor. Bu konuda hassas olanların Bluetooth kulaklık kullanması daha mantıklı.

Bunun dışında, görmeye alıştığımız diğer teknolojiler de ekran altına gizlenmiş durumdalar. Ortam ışığı sensörü ve yakınlık sensörü için farklı çözümler sunulmuş. Bu iki sensör üst çerçevenin iki santimetre aşağısına, yine ekranın altına gizlenmiş. Ve son olarak ne yazık ki A80’de bildirim LED’i bulunmuyor.

Bildirim LED’nin olmaması sorun değil belki ama tasarımda çıkarılan diğer iki önemli parça çok daha dikkat çekici. Galaxy A80’nin sağ tarafında güç tuşu yer alıyor. Sol tarafta ise ses kontrol tuşları yer alıyor. Alt kısımda ise sırasıyla SIM kart yuvası, Type-C bağlantı noktası, mikrofon ve mono hoparlör yer alıyor.

Samsung çok sevdiği 3.5 mm jak girişi ve SD kart yuvası bulunmuyor. Ayrıca bizim kutusunu açtığımız telefonun kutusundan dönüştürücü de çıkmadı. 3.5 mm her telefonda artık yok, ancak Samsung kutuya bir dönüştürücüyü bu fiyatta bir telefonda sunabilirdi.

Telefonun piyasada sadece 128 GB depolama alanına sahip modeli bulunuyor ve bunu SD kart ile artırmanız mümkün değil. A80 gibi yüksek çözünürlüklü kamera kullanan ve sizden bol bol fotoğraf ve 4K video çekmenizi isteyen bir telefonun bu seçimi yapmış olması gerçekten çok düşündürücü. Arşiv oluşturacaksanız bulut servislere yönelmeniz şart olmuş. 128 GB yeterli bir depolama olsa da yüksek çözünürlüklü bir kamera ve 4K video çekim özelliği olan telefonda genişleme yuvasına yer verilmesi mantıklı olurdu.

Tasarım bölümünde en önemli detay olan dönebilen kameraya ise kamera özellikleri kısmında değineceğiz.

Son olarak, Galaxy A80’de herhangi bir IP sertifikası bulunmuyor. Bu yüzden özellikle mekanik kamera aksanını çok iyi bir şekilde toza ve su sıçramalarına karşı korumanız gerekiyor.

Galaxy A80 Donanım Özellikleri

Samsung Galaxy A80, Snapdragon 730 işlemcisini kullanıyor. 8 nm bu işlemci orta üst segmentin en iyi mobil platformlarından birisi. 730 işlemcisi Dördüncü Nesil Qualcomm Yapay Zeka Motoru’na sahip. Ancak kullanıcı gözünden baktığımızda 6000 TL çıkış fiyatı olan bir telefonda Snapdragon’un en üst seviye işlemcilerinin olması bekleniyor.

Peki neler var 730’da? Yenilenmiş yapay zeka motoru birkaç farklı alanda önemli değişikler sunuyor. Yapay zeka birimi içerisinde yer alan The Qualcomm Spectra 350 ISP, Snapdragon 7 serisi kullanan telefonlara bazı yeni kamera özellikleri sunuyor. Fotoğraf ve videolarınızı HEIF dosya formatıyla kaydedebiliyor bu sayede alandan kazanabiliyorsunuz.

8 nanometre üretim sürecine geçilmesi de doğal olarak verimlilik tarafında belli avantajları beraberinde getiriyor. 4K HDR videolar çekebiliyor ve yeni dosya sistemi sayesinde yerden tasarruf sağlıyorsunuz. 128 GB dahili depolama alanı olan A80 için en güzel haberlerden biri bu. Ayrıca 8 GB RAM sunuluyor.

Kryo 470 çekirdekleri üzerine kurulan Snapdragon 730 platformu, 2 performans ve 6 verimlilik çekirdeğine yer veriyor. Bu sayede önceki nesle göre yüzde 35 performans artışı yakalanıyor. Elbette bu performans artışı işlemcinin yerleştirildiği cihazın özelliklerine göre değişebiliyor. Kyro 470 Gold çekirdekleri 2.0 GHz saat hızında çalışırken, Kyro 470 Silver çekirdekleri 1.8 GHz. hızında çalışıyor. Bu işlemcide grafik birimi olarak da Adreno 618 kullanılıyor.

Yani işlemci kesinlikle zayıf değil, ancak amiral gemisi işlemci modelleri takribi yüzde 50 daha fazla performans sunuyor. Bunu nereden biliyoruz? Test sonuçlarından. O zaman bu özelliklerin testlerimizde nasıl sonuçlar aldığını da sizlerle paylaşalım.

  • GeekBench 4 Tek Çekirdek: 2.491
  • GeekBench 4 Çoklu Çekirdek: 6.842 /// 5.956 (Galaxy A70)
  • Antutu: 206.824 /// 166.579 (Galaxy A70)
  • Antutu CPU: 84.618
  • Antutu GPU: 63.801
  • PC Mark Work 2.0: 7.263 /// 7.308 (Galaxy A70)
  • 3D Mark Sling Shot Extreme: 2.397 (OpenGL), 2.239 (Vulkan)
  • 3D Mark Sling Shot: 2.840 /// 1.671 (Galaxy A70)

Samsung’un amiral gemisi modelleri ise Antutu’da 300.000’li puanlara yaklaşıyor.

Kamera Özellikleri

Samsung Galaxy A80’de öne doğru dönebilen 3 kameralı bir kurulum yer alıyor. Telefonda bulunan mekanizma sayesinde ön kamera etkinleştirildiğinde ana kamera öne dönüyor ve arka kamera ile selfie yani özçekim yapabiliyorsunuz

Telefonda f/2.0 diyaframa sahip 48 MP’lik bir geniş açılı kamera kullanılıyor. Ultra geniş açılı f/2.2 kameranın çözünürlüğü ise 8 MP. Son olarak derinlik algılayıcı TOF kamera bu kurumda yer buluyor. TOF kamera sayesinde artırılmış gerçeklik uygulamalarında ölçümler yapabiliyor ve fotoğraflarda alan derinliğini doğru bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy A80 4K 30fps veya 1080p 60fps videolar çekebiliyor. Telefonda herhangi bir optik görüntü sabitleyici bulunmazken, EIS ile sahnenin köşelerinden biraz feragat ederek titreşimin az olduğu video çekebiliyorsunuz. EIS ile ilgili sıkıntılı olan tarafsa, 4K video çekerken geçerli olmaması. Sadece 1080p videolarınızda görüntüleriniz sabitleniyor. Ultra geniş açılı kamera ile çekilen videolarda ise EIS biraz başarısız.

Ana sensör 48 MP çözünürlüğe sahip olmasına rağmen, normalde otomatik modda çektiğiniz fotoğraflarda 12 MP olarak kayıt alıyorsunuz. Sahne ayarlarından 3:4H modunu seçerek 48 MP çözünürlük değerine sahip fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Burada önemli olan noktaysa şu; çoğu orta-üst segment cihazda 48 MP fotoğraf çekerken yapay zeka kapatılıyor ve HDR etkisiz hale getiriliyor. Samsung Galaxy A80’de ise yapay zekadan bu modda yararlanabiliyorsunuz.

Telefon gece fotoğraflarında da A serisiden diğer cihazlara göre çok daha başarılı. A50 ve A70’de çok eleştirdiğimiz, yapay zekanın detayları yoketme durumu, A80 için geçerli değil. Yine de yapay zekanın biraz görüntülere soft hava kattığını söylemek gerekiyor. Evet, gece modu başarılı ama halen amiral gemisi seviyesinde değil.

Bu söylediklerimiz ana kamera için geçerli. 8 MP’lik ultra geniş açılı kameranın düşük ışık performansı oldukça zayıf. Zira diyafram değeri ana kamera kadar çok ışık almasına imkan vermiyor.

Selfie ve diğer portre fotoğraflarınızda ise ön kamera dönerek öne geliyor ve segmentin en iyi fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Özellikle Live Focus fotoğraf ve videolarla beraber, A80 tam bir sosyal medya canavarı haline geliyor. Burada iki kameranın ve TOF kameranın avantajlarından yararlanarak grup selfileri çekebiliyor. Live Focus videolar ile alan derinliği iyi ayarlanmış videolar hazırlayabiliyorsunuz.

Artılar

– Kaliteli malzeme ve şık tasarım
– Ana kamera aynı zamanda selfie kamerası
– 730 orta-üst segment için kaliteli bir işlemci
– yüksek RAM kapasitesi
– Live focus video çekebilme
– 25 W hızlı şarj

Eksiler

– Kamera mekanizması her türlü önleme rağmen güven veremiyor
– Mekanizma yüzünden telefona göre düşük kapasiteli batarya kullanılmış
– Micro SD kart slotu yok, ama depolama seçimi de yok
– Ekran altından parmak izi okuma ortalama seviyesinde
– Konuşurken karşı tarafın sesini etrafınızdaki herkes duyuyor
– Fiyat çok yüksek