Acer, Bilişim Olimpiyatları’nın Resmi Sponsoru Oldu

In Bülten, Haber by Emin ÇıtakLeave a Comment

Acer, Uluslararası Bilişim Olimpiyatları 2019’un (IOI 2019 – International Olympiad in Informatics) resmi sponsoru oldu.

Katılımcılara ve çalışanlara bilgisayar temin eden marka olan Acer, 4-11 Ağustos tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen etkinliklerdeki yarışma yönetim sistemlerinin sunucularını da tedarik edecek. Ayrıca Acer dizüstü bilgisayarlar, etkinlik sonrasında ADA Üniversitesi ve Eğitim Bakanlığı’na bağışlanacak. Uluslararası Bilişim Olimpiyatları’nın 2021’e kadar resmi sponsoru olan şirket, tüm etkinliklere BT ekipmanları ve yerinde teknik destek sunacak.

Acer Rusya, Doğu Avrupa ve Türkiye Başkan Yardımcısı Grigory Nizovsky, resmi sponsorluk ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Yarının liderleri olacak genç yeteneklere yardımcı olan bu anlamlı girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yarışmalar için, özel nümerik klavyeli Acer Aspire 3 dizüstü bilgisayarları seçtik. Bu modeller, yarışmacıların algoritmaları en verimli şekilde çözmesini kolaylaştıracak.”

Acer, IOI 2019 etkinliği tamamlandıktan sonra 450 adet dizüstü bilgisayarı ADA Üniversitesi ve Azerbaycan Eğitim Bakanlığı’na bağışlayacak. ADA Üniversitesi bu bilgisayarlarla BT ve Mühendislik Fakültesi’nde iki yeni laboratuvar açacak. Eğitim Bakanlığı ise dizüstü bilgisayarları Azerbaycan’daki okullarda bilişim eğitimi için hazırlanan Dijital Beceriler projesinde kullanmayı planlıyor.

Bilgisayar bilimleri ve bilişim teknolojilerinin gelişmesine destek olan Acer ve IOI, bu alanlarda yetenekli gençleri bir araya getirip tanınmalarını sağlıyor. IOI 2019 yarışmaları Bakü Kongre Merkezi’nde yapılacak. Kapanış töreni ise Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Beş uluslararası bilim olimpiyatından biri olan IOI, dünyanın en prestijli bilgisayar bilimleri yarışmaları arasında yer alıyor. Katılan her ülke dört yarışmacıyla birlikte bir takım lideri ve lider yardımcısı seçiyor. İki gün süren yarışmada katılımcılar bir dizi algoritma problemi çözüyor. Her gün öğrencilere beş saat içinde çözmeleri gereken üç problem veriliyor.