Intel Xe Ekran Kartı Fiyatı

Intel Xe Ekran Kartı Fiyatı Ne Kadar Olacak?

In Haber, İş by İlker Şekercioğlu1 Comment

Intel Xe ekran kartı fiyatı hakkında Raja Koduri’den önemli açıklamalar geldi.

Intel kıdemli başkan yardımcısı Raja Koduri, Rus YouTube kanalı PRO Hi-Tech ile yaptığı röportaj sırasında, şirketinin GPU konusundaki çalışmaları hakkında da konuşmayı ihmal etmedi. Arctic Sound kod adına sahip olan ve Intel Xe olarak bildiğiniz ekran kartı serisinin bütçe dostu olacak olması ise en dikkat çeken konu oldu. Buna göre şirket, ilk olarak 200 dolar seviyesinden başlayan orta seviye ekran kartları ile piyasaya giriş yapacak. Kurumsal çözümler için HBM bellek ile gelecek ekran kartlarının ise bunları takip edeceği belirtiliyor.

AMD’yi bırakarak Intel’e geçen Koduri, AMD’nin stratejisini takip edeceklerini söylemekten de geri kalmıyor. Aynı 199 dolara satılan Radeon RX 480 gibi, fiyat noktasında şirket agresif bir strateji izleyecek. Bütçeye uygun ve iyi performans gösteren ekran kartlarının büyük kitlelere sunulması hedeflenirken, Koduri ekran kartlarını “herkes için” olarak nitelendiriyor. Ayrıca, Intel’in mevcut stratejisinin performans konusunda değil, tüketicilere mümkün olan en iyi değeri sağlayarak fiyat konusuna odaklandığı vurgulanıyor.

Intel gelecek 2-3 yıl içerisinde tüm ekran kartı serilerini piyasaya sınmayı planlıyor. Ortak bir mimarinin tüketici işlemcilerindeki iGPU’lardan veri merkezi GPU’larına kadar sunulacağı da bilgiler arasında.

İlginizi çekebilir: Intel, 10 nm Intel Ice Lake İşlemcileri Üreticilere Göndermeye Başladı