epic_handshake_meme_KDE_GNOME

KDE ve GNOME, Linux Masaüstü Ortamlarının Geleceği İçin Birlikte Çalışacak

In Haber by Osman Kırpat1 Comment

KDE ve GNOME, Linux masaüstü ekosistemlerindeki dağınıklığın önüne geçebilmek için birlikte çalışma kararı aldı.

Windows veya MacOS dendiği zaman akıllarda o işletim sistemlerine ait masaüstü ortamlarının görüntüsü canlanır. Kullanıcıların etkileşime geçtiği katman odur çünkü. Bu işletim sistemlerinin üreticileri, kendi masaüstü ortamlarını kendileri geliştirirler. Onlara uygun uygulama yazmak için gerekli araç-gereç ve tasarım şemalarını da onlar sağlarlar.

Bu durum Linux için geçerli değil. İşletim sistemi hemen her iş için kullanışlı olsa da, ona özel bir masaüstü ortamı yok. Bu ihtiyacınızı KDE, GNOME ve Xfce gibi üçüncü parti masaüstü ortamlarından birini işletim sisteminize kurarak gidermeniz gerekiyor. Ubuntu, Manjaro ve Fedora gibi Linux dağıtımları masaüstü ortamlarının kurulum aşamalarını otomatize ederek bu işi son kullanıcılar için çekilebilir bir hale getirseler de, ortada hala büyük bir sorun var: Linux masaüstü ortamları ortak standartları benimsemiyor.

Bu neden büyük bir sorun?

Linux için uygulama geliştirmek istiyorsanız karşınıza iki seçenek çıkıyor: Ya bir seçim yapıp tek bir ortama yönelmelisiniz, ya da her ortamı ayrı ayrı destekleyebilmek için onların standartlarını ayrı ayrı öğrenmelisiniz. Burada Windows için ayrı, MacOS için ayrı uygulama geliştirmek gibi bir senaryodan bahsetmiyorum. Sadece Linux için aynı yazılımı birden fazla kez geliştirmekten söz ediyorum.

Linux ekosistemindeki bu dağınıklık (ve tabi ki son kullanıcıların PC tarafında Linux dağıtımlarını pek tercih etmiyor oluşu) pek çok firmanın bu işletim sisteminden uzak durmasına sebep oluyor. İşte KDE ve GNOME, güçlerini bu sorunu çözmek için birleştirmeyi planlıyor. Linux masaüstü ortamları için bazı standartlar belirleyip, diğer geliştiricileri de bu standartlara uymaya davet edecekler.

GNOME’un Twitter üzerinden yazdıklarına göre, Kasım 2019’da İspanya’da gerçekleşecek olan Linux App Summit etkinliğinde, KDE ile birlikte Linux masaüstü ortamlarının geleceği için yapacakları ortak çalışmalarından bahsedeceklermiş.