Anasayfa Haber Üst Seviye AMD Navi Ekran Kartları Yolda

Üst Seviye AMD Navi Ekran Kartları Yolda

Üst Seviye AMD Navi Ekran Kartları

Üst seviye AMD Navi ekran kartları, NVIDIA amiral gemilerinin karşısına çıkacak.

AMD tarafından ikinci çeyrek gelirlerinin açıklanması sırasında, markanın CEO’su Lisa Su 7 nm Navi ekran kartlarının RTX 2080 ve RTX 2080 Ti ile rekabet edebilecek güçte olduğunu açıkladı. Haliyle bu açıklama, üst seviye AMD Navi ekran kartları için önümüzdeki çeyreklerde gelebilecek olası duyurular için beklentileri de alevlendirdi.

AMD geçtiğimiz ay 7 nm Radeon 5700 ve 5700 XT ekran kartlarını duyurmuştu. Bu kartların doğrudan RTX 2060/Super ve RTX 2070/Super karşısında önemli birer rakip olduğunu belirtelim. Öte yandan AMD, NVIDIA üst seviye ekran kartları RTX 2080 Super ve 2080 Ti karşısına rakip çıkartmadı.

Navi 10 tabanlı Radeon RX 5700 ailesi sonrasında, AMD tarafından sunulacak gelecek yılın ekran kartının Navi 20 olması bekleniyordu. Yakın zamandaki iddialar ise üst seviye versiyonunun 4.096 akış işlemcisi ve 64 işlem birimi sunan Navi 12 olacağı yönünde. Ek olarak, daha giriş seviyesi ekran kartları için de Navi 14 tasarımından bahsediliyor.

Üst seviye AMD Navi ekran kartlarının bu yılın sonlarında mı, yoksa gelecek yıl mı geleceği konusu şu an için netlik kazanmış değil. Kesin olan, NVIDIA amiral gemilerine daha ucuz AMD alternatiflerinin gelecek olması.

İlginizi çekebilir: AMD Radeon RX 5800 için 7nm Navi 12 GPU mu Geliştiriyor?