Lenovo Yeni Sunucu Platformlarını Piyasaya Sürüyor

In Bülten, Haber, İş by Emin ÇıtakLeave a Comment

Lenovo, tek yuvalı sunucuları olan Lenovo ThinkSystem SR635 ve SR655 sunucu platformlarını piyasaya sürüyor.

Lenovo’nun sunucu portföyüne yeni katılan bu yeni platformlar, gelecek nesil AMD EPYC 7002 serisi işlemciler ile çalışıyor. Bu yeni platformlar, özellikle işletmelerin video güvenliği, yazılım tanımlı veri depolama ve ağ istihbaratı gibi değişen, yoğun verili iş yükünün yanısıra sanal ve edge ortamlarını desteklemeye yönelik olarak tasarlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Lenovo Veri Merkezi Grubu’nun İş Birimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Doug Fisher, “Lenovo’nun müşterilerinin akıllı dönüşümlerini hızlandırmaya yönelik bitmez tükenmez yenilikleri, dünyanın en hızlı büyüyen veri merkezlerine yönelik aranan malzeme üreticisi olmamızda çok önemli bir unsurdur. Bugün Lenovo olarak AMD ile ilişkimizin kapsamını yeni, tamamen optimize edilmiş çözümlerle genişleterek ortak müşterilerimizin karmaşık ve yoğun verili iş yükleriyle başa çıkmalarına yardımcı oluyoruz ve onların uçtan uca güvenlikten ödün vermeden daha azla daha fazlasını yapmalarını mümkün kılıyoruz.” dedi.

Lenovo’nun yeni ThinkSystem SR635 ve SR655 sunucu platformları işletmelerin ileride karşılaşabilecekleri yazılım lisans ücretlendirmelerinde yüzde 73’e kadar tasarruf sağlayabilecek. Ayrıca, işletmeler toplam sahip olma maliyetinde de yüzde 46’ya kadar bir düşüş elde edebiliyor.

Lenovo ThinkSystem SR635 ve SR655 daha yüksek iş/zaman oranı, daha az gecikme süresi ve daha yüksek çekirdek yoğunluğunun yanısıra pazardaki tüm tek yuvalı sunuculardan daha yüksek NVMe sürücü kapasitesi sunuyor. Bunun da ötesinde, yeni 2. Nesil Gen AMD EPYC işlemci tabanlı sistemler ayrıca ek hiper- yakınsanmış altyapı çözümlerinin devreye sokulması için de önemli bir fırsat sayılabilir.

Pivot3’ün yazılımı ile birlikte Lenovo ThinkSystem SR655 benzer çözümlere kıyasla devre başına yüzde 33 daha fazla video kamerasını destekleme özelliğine sahip Edge bilgi-işlem video güvenliği çözümü sunuyor.

2. Nesil AMD EPYC işlemcilerle desteklenen PCIe 4.0’ın daha yüksek bant genişliği ile işletmeler Edge’den çekirdeğe daha hızlı veri transferi yapabiliyor ve daha yüksek veri depolama kapasitesine sahip olabiliyor; bu da teşhis ve analiz için videoların daha hızlı bir şekilde geri çağrılmasını mümkün kılıyor.

AMD işlemcili Lenovo’nun bu yeni çözümlerinin ultra yoğun NVMe konfigürasyonları kullanıcıların dev miktarda verileri depolamasına ve bu verilere erişmesine olanak sağlıyor. En fazla altı tek-genişlikli ya da üç çift-genişlikli grafik işleme birimi (GPU) destekleyen bu yeni sistemler yüksek çözünürlüklü videoları çok daha hızlı ve verimli bir şekilde işlemeyi ve analiz etmeyi mümkün kılıyor.

Video analizlerinde ve kamu güvenliği senaryolarında güvenlik çok büyük önem taşıyor. Sunucuların yeni özelliklerinden biri olan güvenliğin ihlal edildiğini anında tespit edebilen ve onaysız değişiklikleri önleyen fiziksel bir anahtar da bulunuyor.  Yuva başına 64 adede kadar çekirdek ve daha fazla performans sunan bu yeni Lenovo çözümleri, işletmelerin sunucu başına daha fazla sanal makineyi barındırmalarına olanak sağlıyor, daha yüksek dağılımlı bilgi işleme özelliği ve iş yükü verimliliği sunuyor.