XFMExpress

Toshiba, XFMExpress Bellek Standardını Tanıttı

In Haber, Mobil by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Toshiba, XFMExpress bellek standardı ile ince ve hafif cihazları hedefliyor.

Toshiba tarafından ince ve hafif tüketici elektroniklerinde kullanılması için geliştirilen yeni soketli dahili kalıcı bellek standardı duyuruldu. Ultra ince dizüstü bilgisayarlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlar ile kullanılabilecek olan XFMExpress adlı depolama çözümü ile ince ve hafif cihazların tamiri konusunda giderek artan sorunun çözüme kavuşabileceği iddia ediliyor.

Toshiba, M.2 standardının günümüz cihaz tasarımlarının Z yüksekliği gereksinimlerini karşılamadığına inanıyor. Bu anlamda markanın çözümü, yeni bir alandan kazandıran çözüm olurken aynı zamanda tamir konusunda da kolaylık sağlayacak. Modül içerisinde bir kontrolcü, DRAM ön belleği ve 3D NAND flaş bulunduğunu da belirtelim.

NVM Express (NVMe) için yeni bir form faktörü getiren teknoloji iki bileşenden oluşuyor. Bunlar 14 mm x 18 mm x 1.4 mm ile neredeyse SD kart boyutlarındaki XFMExpress kartı ve Toshiba tasarımı yeni bir soket. Soket ise çelikten üretiliyor ve temas noktaları doğrudan cihazın anakartına lehimli olacak.

PCI-Express x4 ve NVMe protokolünü kullanıyor. Standart şu an için PCI-Express 3.0 x4 kullansa da yakın zamanda PCI-Express 4.0 x4 kullanılacağının da müjdesi veriliyor.

Bakalım Toshiba’nın bu yeni standardı yaygınlaşabilecek mi?

İlginizi çekebilir: Toshiba Memory Marka Adını Değiştirme Kararı Aldı