Radeon RX 5700 CrossFire

AMD’nin Yeni Radeon 600 Ekran Kartları, Isıtılmış RX 500 Gibi

In Haber by Recep BaltaşLeave a Comment

AMD’nin yeni duyurduğu Radeon RX 600 serisi ekran kartları, kendisi de RX 400’ün ısıtılmış bir sürümü olan RX 500’ün ısıtılmış sürümü olabilir…

Hiç daha önce ekran kartı sürücünüzü güncellediğinizde kartın model adının değiştiğini gördünüz mü? Technopat Sosyal’de binlerce soru cevapladım ve en sık karşılaştığım sorulardan biri de genelde bu oldu: Sürücüyü güncelledim, neden kartın modeli değişti? Bunun sebebi basit. AMD de NVIDIA da bazen aynı mimariyi biraz elden geçirip yeni bir seri olarak piyasaya sürebiliyor. Bunu yaparken de bir önceki serinin üst modeli, yeni serinin alt modeli oluyor. Mesela birazdan göreceğiniz üzere Radeon 550X’in Radeon RX 640 olması gibi…

Evet, AMD bugün yeni Radeon RX 600 serisini sitesindeki ekran kartları arasına ekledi. Kartların mimarisine baktığımızda Navi değil, Polaris olduklarını görüyoruz. Aralarında üst seviye bir kart yok. Çıkan modeller yine muhtemelen ülkemizde bakkalların iştahını kabartacak türden kartlar. Peki hangi RX 600 kart eski RX 500 kartın yerini alıyor? İşte yeni kartlar ve eski denkleri:

  • Radeon RX 640 – Radeon 550X
  • Radeon 630 – Radeon 540X
  • Radeon 625 – Radeon 535
  • Radeon 620 – Radeon 530
  • Radeon 610 – Radeon 520

Dikkat ederseniz önünde RX takısı olan tek kart 640. Diğerleri daha düşük seviye olduğundan bu takıyla onurlandırılmamışlar. Kartlarla ilgili bir başka bilgi de OEM olmaları. Bu ne demek oluyor? Bu kartlar piyasada ayrı satılmayacak. ASUS, HP veya Dell gibi firmalar hazır bilgisayarlarında bu kartları kullanacak. Bir başka nokta da kartların laptoplar için tasarlanmış olmaları. Yine de  Radeon RX 640 ve Radeon 630 istisna, onları masaüstünde de görebiliriz.

600 serisi, üçüncü çeyrekte, Intel’in 10. nesil “Ice Lake” işlemcilerini ihtiva edecek sistemlerle aynı zamanda piyasaya sürülecek. Bu sistemlerin Eylül ayında gelmesi bekleniyor. Öte yandan üreticilerin Intel işlemci yanına  AMD 600 serisi GPU koyacağını pek sanmıyoruz. Çoğu ya NVIDIA MX serisi ya da dahili Intel GPU tercih edecek.