Mobil Kota Tasarrufu İçin Lite Uygulama Rehberi

In Makale, Pratik by Yunus Emre2 Comments

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ya da Skype gibi aktif kullanılan uygulamalar mobil internet kotasından fazlasıyla tüketiyor. Özellikle hem sosyal ağlarda hem de video platformlarında izlenen yüksek çözünürlüklü videolar mobil kotayı hızlıca doldurabiliyor. Bu tip durumlar için kotayı optimize etmeyi sağlayan çeşitli özellikler var. Hem Android hem de iOS’ta mobil kota anlık takip edilebildiği gibi uygulama desteğiyle sınırlandırılabiliyor.

Bir de bahsi geçen uygulamaların Lite versiyonları var. Kota dostu olarak optimize edilen bu uygulamalar aslında görselleri, videoları ve diğer kotadan fazla harcayan materyalleri en aza indirgeyerek karşınıza getiriyor. Yani bu yöntemle platformları sınırlı da olsa kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Standart uygulamaların Lite versiyonları daha çok gelişmekte olan pazarlar için geliştiriliyor. Ancak büyük bölümü coğrafyaya göre sınırlandırılmıyor. Yani aslında uygulama marketlerinden indirilip kullanılabiliyor.

Facebook Lite

Facebook ve Messenger gibi şişirilmiş, kötü kodlanmış ve sistem kaynaklarını fazlasıyla sömüren uygulamalar uzun süredir eleştiriliyor. Bu iki uygulamanın en kötü yanlarından biri de yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuyor olması.

Facebook Lite, özellikle düşük mobil kotalı kullanıcılar için Android’de çok başarılı bir çözüm. Facebook uygulamasına yakın özellikler sunan bu uygulama, aslında bildirim desteği, video oynatma ve mesajlaşma gibi detaylar da barındırıyor.

Facebook Lite

Messenger Lite

Messenger Lite, tüm sohbet özelliklerini temel seviyede sunuyor. Epey basit ve işlevsel olarak tasarlanan uygulama, normale oranla çok daha az veri tüketiyor. Üstelik sohbette fotoğraf gönderme ve alma gibi özelliklere de yer veriliyor.

Messenger Lite

Skype Lite

Skype, özellikle de Full HD desteği sayesinde çok fazla kota harcıyor. Yani aslında düşük kotalı mobil kullanıcıları zor duruma sokabiliyor. Ama Skype Lite 2G bağlantısıyla bile hizmet verebiliyor. Uygulama, Lite versiyonda da sesli ve görüntülü aramaları destekliyor ve sadece 13 MB alan kaplıyor. Şimdilik yalnızca Hindistan’da aktif olsa da önümüzdeki dönemlerde Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor. Biz yine de indirme bağlantısını paylaşalım.

Skype Lite

Twitter Lite

Twitter Lite, aslında geleneksel bir uygulama değil. Ama bir mobil web sitesi de değil. Twitter Lite, Progressive Web Apps (PWA) olarak isimlendirilen yeni bir teknolojiyi temel alıyor. Özellikler tamamen geleneksel bir uygulama gibi çalışıyor. Yani aslında bildirim alırsınız, ana ekran üzerinden istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilir ve hatta çevrimdışı modu kullanabilirsiniz.

Ayrıca uygulamanın arka planında bir önbellek de yer alıyor. Böylece her sayfayı açtığınız ya da yenilediğinizde veriler tekrardan yüklenmiyor. Ayrıca, profil simgenize tıklarsanız ve Veri Tasarrufu modunu açarsanız resimlerin varsayılan olarak artık yüklenmediğini göreceksiniz.

Zaman çizelgesi, tweet’ler, direkt mesajlar ve geri kalan temel Twitter özelliklerinin tamamı Twitter Lite’ta kullanılabiliyor.

Twitter Lite

Shazam Lite

Shazam, dinlettiğiniz şarkıyı bulmanızı sağlayan çok başarılı bir uygulama. Üstelik son güncellemeyle kulaklıkta dinlenen şarkılar da bulunabiliyor. Shazam’ın Lite versiyonu 1 MB’dan biraz daha ağır fazla ve uygulama aslında diğer Lite versiyonlardaki gibi temel özellikleri yerine getirebiliyor.

Üstelik internet bağlantısı yokken dahi bir şarkıyı tarayabiliyor. Daha sonradan ağa bağlandığınızda ise şarkı ismini ve detayları sizinle paylaşıyor.

Shazam Lite

Opera Mini

Opera web tarayıcısının Mini versiyonu da Lite mantığıyla çalışıyor. Düşük bant genişliği ve az depolama alanı kullanımıyla internet deneyimi sunuyor. YouTube haricindeki video platformlarında çevrimdışı oynatma için video indirme, veri sıkıştırma ve özelleştirilebilen tasarım en önemli özelliklerden birkaçı. Ayrıca çevrimdışı kullanım için tüm web sitelerini kaydedebilmek mümkün.

Dahili bir veri koruyucusuyla yüksek kaliteli görüntüleri devre dışı bırakan, videoları optimize eden ve verileri kaydedebilen uygulama sınırlamaları hassas şekilde yapabiliyor.
Ayrıca akıllı bir indirme yöneticisine de sahip.

Opera Mini

YouTube Go

Son dönemlerde listeye dahil edilen en başarılı ‘Lite’ uygulamalardan biri de aslında YouTube Go. Google’ın internetsiz şekilde video izlemeyi sağlayan bu uygulaması temelde aslında video indirmeye dayanıyor. Böylece indirilen videolar sonradan 3G bağlantısı olmadan izlenebiliyor.

Veri ve Depolama Yönetimi İpuçları

Şu anda Lite uygulama sayısı oldukça az. Ancak önümüzdeki süreçte sayıların artması bekleniyor. O zamana kadar uygulamaların daha az veri, kaynak ve depolama alanı kullanmasını sağlamak için yapılabilecek birkaç şey var. Şöyle ki:

  • Opera Max ile %50’ye kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu uygulama da epey basit ve güvenli. Ancak tek bir şartı var, cihaz şarj olurken reklamlara göz atmanız gerekiyor. Ama buna ek olarak ücretli seçenekler de var.
  • NetGuar da epey kullanışlı. Belirli uygulamalara istediğiniz zaman veri erişimini engellemenizi sağlıyor.
  • 10 MB depolama alanından daha az yer kaplayan Pulse SMS ve Smart Launcher 5’i de deneyebilirsiniz.

Elbette çok fazla ipucu var. Ama temel olarak bu rehberle birlikte hem Lite uygulamaları kullanarak mobil kotadan tasarruf edebilir hem de depolama alanında yer açabilirsiniz.