Apple Watch İçin Güvenlik Rehberi

In Makale, Pratik by Yunus Emre1 Comment

Apple Watch kullanıcılarının güvenlik tarafında hangi ayarları yapması, hangi önlemleri alması gerekiyor?

Apple, 2015 yılında raflara çıktığından beri Apple Watch’a fazlasıyla önem veriyor. Hatta şirketin son yıllarda ‘giyilebilir ürünlerde’ hızlı yol almasını sağlayan en önemli unsurlardan biri Apple Watch. iPhone’larla eşleşerek veri alışverişi gerçekleştiren bu cihaz, dolayısıyla çok fazla kişisel bilgi de barındırıyor. Dolayısıyla artık yalnızca akıllı telefonları korumak yetmiyor. Bunlara ek olarak akıllı saatler için de güvenlik büyük önem taşıyor.

Apple Watch sayesinde evdeki akıllı nesneleri kontrol edebilir; satın almaları onaylayabilir, egzersiz takibi yapabilir ya da uygulama desteğiyle diğer birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Koruma kısmına gelmeden aslında modeller arasındaki farkı da bilmek gerekiyor.

Apple Watch, Series 3’ten başlayarak iki farklı tür sunuyor. Bunlardan biri GPS diğeri ise GPS + Hücresel. Hücresel bağlantıya sahip olan model, iPhone’a ihtiyaç duymadan Apple Music akışı gibi temel işlemleri gerçekleştirebiliyor. GPS sürümü ise internet bağlantısının gerektiği durumlarda doğrudan iPhone ile bağlantı kuruyor. Üstelik her iki sürüm de iPhone ile bağlantı kesildiğinde önemli bilgileri depoluyor.

Depolanan verilerden biri Apple Pay için kredi kartı bilgileri. Buna ek olarak herhangi bir e-posta adresi, kısa mesaj, fitness / sağlık bilgisi veya iletişim verileri de benzer şekilde kaydediliyor. Yani aslında Apple Watch kaybolduğunda ya da çalındığında bu bilgiler kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir. Bu yüzden Apple Watch’u temel güvenlik ayarlarıyla yapılandırmakta yarar var.

1- Apple Watch Nasıl Kilitlenir: Parola Kilidi

Apple Watch’unuzdaki verilere zarar gelsin istemiyorsanız tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi saat için de şifre belirleyebilirsiniz.

Eğer kurulum sırasında herhangi bir şifre belirlemediyseniz Apple Watch’un ayarlarından Parola / Şifre Belirle sayesinde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Burada bir de ‘Bilek Algılama’ seçeneği yer alır. Bu sayede kullanmadığınız durumlarda saat otomatik olarak kilitlenir.

Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri telefon ve saatin şifresini farkı belirlemek. Böylece iki cihazdan birinin şifresini bilen kişi diğerine ulaşamaz.

Ayrıca ek olarak kilidin iPhone üzerinden açılmasını da isteyebilirsiniz. Bu durumda iPhone’lardaki Apple Watch uygulamasından Saatim / Parola bölümünden ‘Kilidi iPhone İle Aç’ seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

2- Apple Watch’taki Verileri Silin

Apple Watch’u kaybetme ya da çaldırma durumunda en kötü senaryoyu düşünmek gerekiyor. Kişisel verileriniz sizin için çok önemliyse yanlış şifre girişlerinden sonra verilerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Normal şartlarda Apple Watch’ta 6 kez yanlış şifre girişinden sonra otomatik olarak 1 dakikalık bekleme süresi geliyor. Eğer üst üste 10 yanlış deneme yapılırsa ve iPhone uygulamasında Parola menüsündeki ‘Verileri Sil’ düğmesi aktifse tüm veriler otomatik olarak silinir.

Bu ayar etkin değilse ve Apple Watch şifrenizi unuttuysanız uygulama üzerinden Genel / Sıfırla / Apple Watch İçeriğini Sil ya da Ayarlar / Genel / Sıfırla / Saatteki Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğiyle saati sıfırlayabilirsiniz.

3- Aktivasyon Kilidini Aktif Edin

Bir diğer hayati güvenlik özelliği de Apple Watch Aktivasyon Kilidi. Kaybolan ya da çalınan bir saati tamamen işe yaramaz hale getirmenin en basit yöntemlerinden biri bu.

Apple Watch’umu Bul özelliği aktifse saate uzaktan erişip silmek mümkün oluyor. Üstelik bu özellik herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymuyor. Yani çevrimdışı durumda da korumaya devam ediyor.

4- Apple Watch İle iPhone’umu Bul Uygulamasını Kullanın

iPhone’umu Bul uygulamasında saatiniz için ek koruma katmanları yer alıyor. Uygulamadan Apple Watch’ınızın bilinen son konumunu harita üzerinden görebilirsiniz. Yalnızca GPS modeli, bilinen son Wi-Fi bağlantısının konumunu kullanır. Öte yandan hücresel bağlantısı olan bir modelde ise kesin konum görülebilir.

Üstelik bir iPhone ya da iPad’e ihtiyacınız olmadan doğrudan icloud.com üzerinden de iPhone’umu Bul özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Uygulama ya da web sitesi üzerinden Apple kimliği ve şifreyle giriş yapın. Bir iPhone, Wi-Fi ağı ya da hücresel bağlantı kullanılabiliyorsa saati haritada görmek için isme tıklayın.

Ardından Ses Çal düğmesiyle Apple Watch’un dışarıya ses vermesini sağlayabilirsiniz.

Burada önemli noktalardan biri Kayıp Modu. iPhone’umu Bul uygulaması veya web sitesi yardımıyla bağlantı gerçekleştirdikten sonra bu mod yardımıyla saati uzaktan silebilir ve kayıtlı bilgilerin tarihe karışmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu aşamadan sonra Apple Watch Etklinleştirme Kilidi aktif şekilde kalıyor. Yani saati bulanlar aslında bilgilere erişemez.