Anasayfa Gamescom Gamescom 2019 ASUS ROG Chakram Ön İnceleme

ASUS ROG Chakram Ön İnceleme

ROG Chakram, ASUS’un en ilginç oyuncu faresi olarak Gamescom’da dikkatimizi çekti. Bir oyuncu faresi olan ROG Chakram’ın dikkat çekici yönü, üzerinde bir Joystick olması. ROG Chakram ya da kod ismiyle ROG P704’e yakından bakalım…

Bilgisayarların eski güzel günlerinde pek çok oyunu Joystick ile oynardık. Ancak bu zamanla değişti ve günümüzde oyunlar öncelikle klavye ve fare ikilisi ile oynanacak şekilde tasarlanıyor. Hemen ardından da Gamepad desteği geliyor. Fakat halen simülasyon gibi oyunlarda Joystick modellerinin kullanımı devam ediyor.

Peki neden bir fareye Joystick eklediler? Mantıklı mı? Değil mi? FPS oyunlarında uçağa ve araçlara atlayıp kullandığımız kısımlarda çok mantıklı. Hemen aracı çok daha iyi bir hakimiyetle sürebiliyoruz, uçağımızı rahatça uçurabiliyoruz. Gamescom’da denediğimizde memnun kaldık.

Peki FPS oyunları? Ya da TPS? Örneğin PUBG’de Joystick ile hızlıca duvar kenarından bakmak gibi seçeneklerimiz var. Yani kullanışlı! Üstelik analog bir Joystick yani sadece 4 yön değil.

Peki ya bunu istemiyorsak? Sökülebilir Joystick tuşu ile gelen Chakram, normal bir oyuncu faresi olarak da kullanılabiliyor. Takılı bırakırsanız da programlayabiliyorsunuz. Omron tuşları var, elimiz üzerinde rahat ediyor. Genişliği, tasarımı, tuş basımları ve diğer özellikleri de oldukça güzel.

Bilgisayara 2.4 GHz kablosuz, Bluetooth ya da kablolu olarak bağlanabiliyor. Type-C portu mevcut. Alt kısımda mod değiştirme tuşları mevcut. Qi şarj destekli ve kablosuz olarak da şarj edilebiliyor. Kapakları mıknatıslı ve kolayca sökülebiliyor. Omron anahtarlar da el ile sökülebiliyor ve değiştirilebiliyor. Bunlara ek olarak aydınlatmalı ROG logosu yerine de 3D baskı logo yapıp yine değiştirmeniz mümkün. Aura ışıklandırma desteği, diğer ASUS ürünleriyle uyumlu çalışmasını sağlıyor.

Özetle Gamescom’da ASUS’un beğenerek baktığımız, farklı bir faresiyle karşılaştık ve ilk izlenimlerimiz son derece olumlu.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]