Elektronik Lens

İnsan Gözünden Daha İyi Çalışan Elektronik Lens Geliştirildi

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

SEAS araştırmacıları geliştirdikleri elektronik lens ile geleceğin teknolojilerinde devrim yaratabilir.

Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (SEAS) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir buluş, günümüzde kullanılan tüm optik aygıtların tasarımına etki edebilir.

SEAS araştırmacılarının insan gözü gibi işlev gören yeni lensi gerçek zamanlı odaklanma yeteneğinin yanı sıra, bir elastomer kas sayesinde geleneksel küresel merceklerin hiçbirinin yapamadığı bir işlev sunuyor. Elektronik lens, İnsan gözünün yapamadığı astigmatizm ve görüntü kayması için ayarlama da dahil olmak üzere bulanık görmeye neden olan iki değişkeni de ortadan kaldırabiliyor.

Bu yeni yapay gözde kullanılan düz lens tasarımına metalens deniyor ve ışığa odaklanmak için çok küçük nano yapılar kullanıyor. Bu sayede görünür ışık spektrumunun tamamı tek bir noktaya odaklanabiliyor. Geleneksel lensler ise aynı başarıyı elde etmek üzere birden fazla eleman kullanıyor ve haliyle hantal olmak zorunda kalıyorlar.

Bu son buluş öncesinde SEAS ekibi sadece bir parıltı büyüklüğündeki metalensler üretebileceklerini söylemişti. Öte yandan, en son buluşun çapı yaklaşık 1 santimetre daha büyük. Bu durum teknolojinin bir dizi modern uygulamada kullanılmasını mümkün gale getiriyor. Örneğin fotoğraf makinelerinde, bir lensin bir sensörü kaplayacak kadar büyük olması gerekir ve böylece vinyet oluşmaz.

Tabii ki bu yeni teknolojinin tüketici cihazlarında kullanılması için daha uzun bir süre gerekiyor. Metalensler daha küçük bilgisayar çipleriyle birleştirildiğinde ise teknolojinin ortalama tüketiciye hitap ettiği alanlarda boyut ve rahatlık anlamında avantaj sağlanacak.

İlginizi çekebilir: SpaceX Starman Roadster Güneş Çevresindeki İlk Yörüngesini Tamamladı