paslı-gemi

Tuzlu Su ve Pas Etkileşiminden Elektrik Üretmek Mümkün

In Haber by Osman KırpatLeave a Comment

İnce pas katmanlarının üzerinde hareket eden tuzlu suyun kinetik enerjisi ile elektrik üretmenin mümkün olduğu keşfedildi.

Metal ve suyun etkileşimi ile gerçekleşen oksitlenme reaksiyonunun elektrik ürettiği zaten biliniyor. Ancak bu sefer durum biraz daha farklı. Biri Kaliforniya Teknik Enstitüsü, diğeri de Northwestern Üniversitesinde kimya profesörleri olan Tom Miller ile Franz Geigor’un keşfine göre, ince pas katmanları üzerlerinden geçen tuzlu su ile kinetik enerjiyi elektriğe çevirmek mümkün.

Benzer bir etkileşim  grafen filmleri üzerinde de gözlemlenmişti ve enerjinin yüzde 30 kadarının elektriğe dönüştüğü görülmüştü. Referans vermek gerkirse, en iyi güneş panelleri dahi enerjinin yüzde 20’sini elektriğe çevirebiliyor.

Sorun şu ki grafen filmleri iş görecek boyutlarda üretmesi çok masraflı. Yeni yöntem ise demirdeki oksitlenmeden faydalanıyor. Demir zor bulunan bir metal değil.

Pas, demir alaşımlarının üzerinde kendiliğinden oluşuyor. Bilim adamlarının yaptığı şey ise bu paslanmanın olabildiğine ince bir katman üzerinde oluşmasını sağlamak. Bunun için Fiziksel Buharlı Bırakım (Physical Vapor Deposition ya da PVD) edında bir teknik uygulamışlar. Bu teknik normalde katı halde bulunan metalleri buharlaştırarak, istenen yüzeye, istenen incelikte bırakıyor.

Bu iki bilim adamı PVD yöntemi ile 10 nanometre inceliğinde demir katmanları oluşturmayı başarmışlar. Daha sonra paslanma işlemi metalin hava ile etkileşime geçmesi ile kendiliğinden meydana gelmiş. Daha sonra bu filmin üzerinden farklı tuzlu su solüsyonları geçirerek üretilen enerji miktarlarını gözlemlemişler.

“Metal Nanokatmanlar ile Enerji Çevrimi” isimli yazıda, bu yeni keşfe ait bulgular hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.