Instagram’da Daha İyi Paylaşımlar İçin En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Instagram’da çok daha şık bir profile sahip olmak için fotoğrafları iyi seçip düzenlemek gerekiyor. Bunun için Instagram’ın kendi içindeki düzenleyici yetersiz. Hem Android hem de iOS’ta yer alan en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını bir araya getirdik.

Instagram, fotoğraf ya da videoları düzenleme için kendi içinde ek seçenekler sunuyor olsa da bunlar kesinlikle yeterli değil. Bu noktada devreye hem Android hem de iOS’taki en popüler fotoğraf düzenleme uygulamaları giriyor.

Esasında uygulamaların büyük çoğunluğu epey eski. Daha doğrusu yıllardır var olan uygulamalar. Ancak hem belirli özellikler sayesinde ön plana çıkıyorlar hem de güncelleme konusunda epey hızlı davranıyorlar. Böylece uygulamalarda karşılaşılan problemler ufak ufak güncellemelerle hızlıca ortadan kaldırılıyor.

Üstelik uygulamaların büyük çoğunluğunda doğrudan Instagram ile bağlantı kurulup paylaşım yapılabiliyor. Yani ek olarak fotoğrafları düzenledikten sonra galeriye kaydedip tekrar Instagram’ı açıp paylaşmak gerekmiyor.

1- Snapseed

Gerek Android gerekse iOS’ta en çok tercih edilen fotoğraf düzenlemelerinden biri Snapseed. Mobil uygulamalarla haşır neşir olmasanız da muhtemelen bu ismi birkaç kez duymuşsunuzdur.

Snapchat, basit bir arayüze sahip olmasına rağmen bir o kadar da kapsamlı ayar yapmayı sağlıyor. Dolayısıyla akıllı telefon fotoğrafçılığı konusunda en favori uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Snapseed’in en büyük avantajı ise fırça düzenleme araçları. Bunlar, görüntünün tamamında ayar yapmak yerine resmin belirli bölümünde rötuş yapmanıza imkan tanıyor. Bu da aslında belirli bir nesnenin fazla pozlandırılması durumunda o nesneyi düzenleyebileceğiniz ve görüntünün geriye kalan kısmına hiçbir işlem uygulamayacağınız anlamına geliyor.

Snapseed ayrıca filtreler ve gelişmiş diğer ayarları da içeriyor. Fotoğrafınızın düzenlemesi bittiğinde dışarı aktarmayı seçebileceğiniz gibi az önce bahsettiğimiz gibi doğrudan Instagram’a da bu uygulama sayesinde göndermeniz mümkün oluyor.

Snapseed (Android) 
Snapseed (iOS)

2- A Color Story

A Color Story, aslında Instagram’ın kendi içinde sunduğu düzenlemelere benzer seçenekler sunuyor. Filtreler ve fotoğrafçılık ayarlamaları dahil olmak üzere çeşitli araçlar içeren uygulama, aslında ücretli seçenekler de barındırıyor. Yani aslında ücretli filtreleri satın aldığınızda fotoğrafların çehresini değiştirebiliyorsunuz. Üstelik çoğu kişinin uygulamayı ücretsiz olarak kullandığını düşündüğümüzde ücretli filtrelerin pek çok kişi tarafından bilinmediğini söylemek mümkün.

A Color Story, Buffer ya da Crowdfive gibi diğer sosyal medya yönetim uygulamaları gibi fotoğrafınızı Instagram’a göndermek için bir yazı oluşturmanıza ve hatırlatıcı ayarlamanıza da imkan tanıyor. Bunun için de A Colore Story’i Instagram hesabınızla bağlamanız gerekiyor.

A Color Story (Android) 
A Color Story (iOS)

3- VSCO

Mobil fotoğrafçılıkla uğraşsın ya da uğraşmasın herkesin bildiği bir diğer fotoğraf düzenleme uygulaması ise VSCO. Bu uygulama aslında diğerleri gibi fotoğrafları Instagram ile paylaşmaya izin vermenin yanı sıra çok kapsamlı renk düzenleme seçenekleri sunuyor. Klasik olarak ışık ayarlamaları, kontrast yapılanması, pozlama ya da kırpma / kesme işlemlerinin yanı sıra özel filtrelere de yer veriliyor.

VSCO’nun en önemli noktalarından biri ise herhangi bir fotoğrafa yaptığınız düzenlemeleri kaydedebiliyor oluşunuz. Böylece tüm fotoğraflara oluşturduğunuz kendi filtrenizi atabilir, fotoğrafların tamamen aynı renk tonlarına sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulamanın kendi platformu da var. Dolayısıyla bir fotoğrafı düzenlemeyi bitirdiğinizde VSCO’da da yayınlayabilir ve burada da bir ağ oluşturabilirsiniz. Uygulamanın tek dezavantajı ise hesap oluşturma gerekliliği. Özellikle kayıt olmak istemeyen kişilerin farklı alternatiflere yönelmesi gerekiyor.

VSCO (Android)
VSCO (iOS) 

4- Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express; filtreler, düzenlemeler ve kolaj oluşturma yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Üstelik VSCO’daki gibi çok kapsamlı ayarlamalar sunuyor. Normal şartlarda ücretsiz olarak kullanılabilen bu uygulama, para karşılığında özel filtreler de vadediyor.

Photoshop Express’in en benzersiz özelliği, düzenlenen görüntünün dışa aktarma boyutunu seçme yeteneği. Böylece kalite ve çözünürlük konusunda epey esnek davranma şansınız oluyor. Uygulama ayrıca düzenlenen fotoğraflar üzerinden Lightroom ve Photoshop Fix gibi diğer araçlarla da bağlantı kurabiliyor.

Adobe Photoshop Express (Android)
Adobe Photoshop Express (iOS)

5- Pixlr

Fotoğraf düzenleme seçenekleri arasında en başarılılarından biri de Pixlr. Kolajlar oluşturmak ve filtreler belirlemek isteyenlerin işini kolaylaştıran bu uygulama bir yandan da çıkartma ve çerçevelerle birlikte eğlenceli araçlar da sunuyor. Şık bir başka özellik de üst üste ekleme ve çift pozlama özelliği. Böylece aslında birden fazla fotoğrafın birleştirilmesi söz konusu oluyor.

Fotoğraf düzenleme tamamlandığında Pixlr size Instagram’da yayınlayıp yayınlamayacağınızı sorar. Böylece isterseniz telefonun galerisine kaydetmek yerine doğrudan Instagram’da paylaşabilirsiniz.

Pixlr (Android)
Pixlr (iOS)

Neden Fotoğraf Editörü Kullanmalısınız?

Aslında bunun sebebi çok açık. Rehberin başında da belirttiğimiz gibi amaç fotoğrafların Instagram’da çok daha şık durması. Bu yüzden ücretli / ücretsiz birçok farklı seçenek var. Ancak en fazla görevi yerine getiren ve en verimli sonuçlar ortaya çıkaran uygulamalar bu şekilde. Evet; bunlara alternatif uygulamalar da var ama bu beşli varken gerek duymazsınız. Zaten çoğu hemen hemen aynı özellikleri sunuyor.