Anasayfa Haber Yapay Zeka İşlemcisi Huawei Ascend 910 Duyuruldu

Yapay Zeka İşlemcisi Huawei Ascend 910 Duyuruldu

Huawei Ascend 910

Huawei Ascend 910 ve MindSpore, şirketin yapay zeka portföyünün ana bileşenleri olarak karşımıza çıkıyor.

Huawei tarafından gelecek yıllara ilişkin teknolojik tahminlerin yer aldığı bir rapor yayımlandı. Şirket önümüzdeki 5 yıl içinde özellikle kurumsal sektörde yapay zeka kullanımında devasa bir artış olacağını ön görüyor. Şirketin yapay zeka tabanlı ürünlerini geçmişten günümüze tanıttığını hatırlatmakta da fayda var. Son olarak şirket, Huawei Ascend 910 adı ile dünyanın en güçlü yapay zeka işlemcisi ve MindSpore adlı yapay zeka işleme yapısını tanıttı.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapay zeka stratejisini duyuran şirket, bu tarihten beri sürekli ilerleme kat ettiklerini ifade ediyor. Ascend 910 ve MindSpore’un da bu stratejide tüm senaryolar için yeni bir evreyi işaret ettiği vurgulanıyor.

Huawei Ascend 910, MindSpore yapısıyla birlikte yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılıyor. Şirketin performans açısından kendi beklentilerini bile aştığı belirtilen yeni işlemci, yarı hassas kayan nokta (FP16) işlemleri için 256 TeraFLOP hesaplama hızı ve tamsayı hassas hesaplamaları (INT8) için 512 TeraFLOP sunuyor. ResNet-50 gibi standart derin sinir ağlarına dayalı eğitim yapay zeka modellerinde 2 kat daha hızlı olmasına rağmen, maksimum güç tüketimi başlangıçta planlanan 350 W yerine 310 W olarak çıkıyor. Yeni yapay zeka işlemcisinin Huawei Ascend-Max yonga setleri serisine ait olduğunun da altını çizelim.

MindSpore ise eğitim sürelerinde ve maliyetlerde azalma, verimli uygulama ve daha fazla uyarlanabilirlik ile öne çıkıyor. Bunların yanı sıra, gizlilik koruması ve güvenliği de merkezde tutuluyor. Ayrıca yapı gerçek performansa ilişkin olarak, doğal dil işleme (NLP) için tipik bir sinir ağındaki diğer çerçevelere göre yüzde 20 daha az kod satırına sahip. Yapının 2020 yılının ilk çeyreğinde açık kaynaklı olarak sunulacağı belirtiliyor.

İlginizi çekebilir:  Huawei Kirin 990, 4K 60 FPS Video Çekebilecek