2D Oyun Motoru ct.js Açık Kaynak Oldu

In Makale, Oyun by Osman KırpatLeave a Comment

JavaScript ile yazılmış olan iki boyutlu oyun motoru ct.js, açık kaynak oldu.

ct.js, MIT lisansı ile yoluna açık kaynak kodlu bir proje olarak devam edecek. Bu lisans, yazılımın ticari amaçlar için dahi kullanılsa, geliştiricilerine ücret ödenmesine gerek kalmadığı, hatta yazılımın kaynak kodlarının son kullanıcı tarafından dilendiği gibi modifiye edilerek kullanılabileceği anlamına geliyor.

Motoroun geliştiricileri bir blog yazısında projenin eksikliklerini kapatabilmek ve onu daha da büyük bir hale getirebilmek için böyle bir yola başvurduklarını belirtmişler.

ct.js oyun geliştirmeyi olabildiğince basit bir hale getirerek, geliştirici olmak isteyen son kullanıcıları hedef almış. Oyun motoru o kadar basti bir arayüze sahip ki, şahsen oyun geliştirme aşamasını oyunlaştırmayı amaçladıklarını düşünüyorum. (Oyun geliştirmek isteyen herkes yazılım gurusu olmak zorunda değil.)

ctjs-in-program

Motorun “ct.js Next” adı verilen ileriki sürümlerinde WebGL desteği, iskelet animasyonları, DragonBones animasyon kütüphanesi desteği, karmaşık çakışma şekilleri, daha gelişmiş tam ekran modu, daha fazla ayar ve araç gereçler gibi özelliklerin eklenmesi planlanıyor.

ct.js, JavaScript ile yazıldığı için, Linux dahil hemen her platformu destekliyor. Oyun motorunu merak edenler projenin web sitesine, ya da kaynak kodlarının tutulduğu GitHub sayfasına göz atabilirler.

Bu haber geliştiriciler için ne ifade ediyor?

Oyun motoru kategorisi, yazılım dünyasının belki de en gelişmiş araç gereçlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Onları geliştirmek hem zahmetli hem de masraflı. Bunun karşılığında oyun motoru üreticilerinin pek çoğu, kendi yazılımlarını kullanarak üretilen oyunlardan komisyon kesiyor. Örneğin Unreal Engine, yılın herhangi bir mali çeyreği içerisinde 3000 dolar ve üzeri kar elde etmeyi başaran oyunlardan yüzde 5 komisyon alıyor.

Unity3D ve Unreal  Engine gibi sektör standardı haline gelmiş oyun motorlarının geliştiricilerinin istedikleri miktarlar her geliştirici profiline ne yazık ki hitab etmiyor. Oyunun dağıtım ve reklam masrafının üstüne, Steam, Epic Games Store gibi market platformları tarafından kesilen ekstra komisyonlar da eklenince, oyun motorunun kestiği %5 göze o kadar da küçük gelmemeye başlıyor. Özellikle de üretilen oyun bağımsız bir yapımsa. Her geliştiricinin milyon dolarlık fonlaması yok.

Bir de olaya oyun motorunu geliştirenlerin gözünden bakalım. Piyasada hali hazırda pek çok güçlü oyun motoru mevcut. Unity3D ve Unreal Engine bunların başını çekiyor. Halihazırda standart haline gelmiş bu ürünlerin eksik yanlarını görüp kendi oyun motorunuzu geliştirmek istediniz diyelim. Hatta Harika Oyun Motoru için 1.0 sürümünü de çıkardığınızı varsayalım. Şimdi o ürünü kullanacak bir topluluk bulmalı, onlara ürünü pazarlamalı ve en önemlisi, onları bu ürünü kullanabilmeleri için eğitmelisiniz. (Kolay gelsin.)

Geleceğin Harika Oyun Motoru geliştiricileri için okullar ile anlaşıp, ürününüzün okulların bilgisayar laboratuvarlarında kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Üniversitelerde seçmeli ders olarak neden spesifik bazı oyun motorlarının dersleri veriliyor sanıyorsunuz?

Unutmadan, HOM‘u oyun üreticilerine de pazarlamalısınız. Onları Unity yerine daha önce adı sanı duyulmamış olan HOM‘u kullanmaya ikna etmeye çalışırken beni de çağırın, patlamış mısırım ve aşırı şekerli içeceğim ile sizi toplantı sırasında izlemek isterim.

Oyun motorunun 2.0 sürümü ne zaman çıkacak peki? Pazarlama ve iş geliştirme aşamaları yüzünden yazılım galiştirmeye ne kadar vakit kalacak? Daha fazla insan gücü lazım oldu diyelim, o insanların projenin hakkını gerçekten verebilecekler mi? Pazarlama başarısız oldu diyelim, haliyle fonlama konusunda sıkıntı yaşıyorsunuz; tuttuğunuz geliştiricilere ücretlerini nasıl ödeyeceksiniz?

Evet, böyle bir yola başvurabilirsiniz, ya da tüm bunları es geçerek sadece projenizi geliştirmeye odaklanır ve onu açık kaynak yaparsınız.

Ürününüzü kullanmak isteyen, onun eksikliklerini giderip ekstra özellikler eklemek isteyen başka geliştiricilerin katkılarını kabul edersiniz. Sizin projenizin reklamını, o projeye katkı sağlamak isteyenler yapar. Oyun motoruna katkı sağlamak isteyen geliştiriciler ile oluşturduğunuz bu organik topluluk, zamanla oyun geliştiricilerinin de ilgisini çeker ve motorunuzu kullanarak oluşturulan oyunlara rastlamaya başlarsınız.

Kim bilir, belki de Mozilla’nın Godot isimli bir başka açık kaynak kodlu oyun motorunu fonlaması gibi siz de dışarıdan destek bulursunuz ve projenizi tam zamanlı bir işe dönüştürebilirsiniz. Hatta bu fonlama ile daha önce gönüllü olarak projenize katkı sağlayan geliştiricilerin bazılarını tam zamanlı olarak işe alırsınız.

Ubisoft gibi sektör devleri sizin ürününüzü kendi projelerinde kullanmaya kalkarsa, geliştirme aşamasına belki onlar da katkı sağlamak isteyebilirler.