Android Telefonları Hızlandırmak İçin İpuçları

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Çeşitli ayarlar ve ek uygulamalar sayesinde telefonların hızını artırabilmek mümkün. Bu rehberimizde Android akıllı telefonlar için hem temel hem de gelişmiş yöntemlerle hızlandırma yöntemlerini anlatıyoruz.

Orta ve üst seviye akıllı telefonlar hem güçlü işlemci hem de yüksek RAM ile epey hızlı çalışıyorlar. Her ne kadar Android işletim sistemi ve birçok uygulama sistem kaynaklarını bolca kullansa da aslında orta ve üst segmentte durum bu. Ama ne yazık ki giriş seviyesindeki telefonlar çoğunlukla beklenen performansı vermiyor. Depolama alanı, kullanılan uygulamalar ve Android güncellemeleri de aslında bu noktada büyük önem taşıyor.

Ancak Android tarafında hem giriş hem de orta ve üst segmentte yer alan akıllı telefonları hızlandırmak için çeşitli yöntemler mevcut. Bunun için öncelikle temel ipuçlarından başlamak gerekiyor. İleri seviyede ise ek uygulamalar ve çeşitli görevlerin sonlandırılması geliyor.

Android Telefonlar Nasıl Hızlandırılır?

Android’deki varsayılan uygulamalar ya da ayarlar aslında her zaman en iyisi olduğu anlamına gelmiyor. Dolayısıyla birkaç değişiklik yapmak ve telefonunuzun bazı ayarlarını iyileştirmek performansı önemli oranda etkileyebiliyor.

1- Ana Ekranı Temiz Tutun

İlk yöntemlerden biri ana ekranı temizleme. Birçok farklı uygulama simgesinin ve araç çubuğunun yer aldığı ana ekran aslında düşük performanslı bir akıllı telefonun daha da yavaşlamasına sebep oluyor. Bu noktada tam tersini uygulayıp ana ekranı olabildiğince basitleştirmek gerekiyor. Özellikle canlı duvar kağıtlarından ve araç çubuklarından uzak durmakta yarar var. Çünkü her ikisi de aslında arka planda telefonun sistem kaynaklarını fazlasıyla sömürüyor.

2- Farklı Bir Başlangıç Yönetici Kullanın

Normal şartlarda akıllı telefonunuz için varsayılan başlatma ayarları cihazın en iyi özelliklerini sergilemek için tasarlanır. Yani her zaman hızlı ve verimli olduğu anlamına gelmiyor. Google Play Store’da çok sayıda üçüncü parti başlangıç yöneticisi yer alıyor. Nova Launcher ve Evie Launcher kullanarak başlangıç ayarlarınızı hızlıca optimize edebilir ve telefonunuzun bu basit yöntem sayesinde hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Nova Launcher (Android)
Evie Launcher (Android)

3- Varsayılan Web Tarayıcıyı Değiştirin

Android’deki varsayılan web tarayıcı Google Chrome’dur. Ama masaüstünde olduğu gibi mobilde de aslında sistem kaynaklarından bolca kullanır. Dolayısıyla varsayılan olarak gelen Chrome yerine Opera ya da Puffin gibi pek tercih edilmeyen ama gerçekten çözüm odaklı olan mobil web tarayıcıları tercih edin. Opera’yı seçerseniz veri sıkıştırma özelliği sayesinde sayfaların da hızlıca yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Opera (Android)
Puffin (Android) 

4- Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Gereksiz uygulamalar telefonunuza ekstra yük olur. Aslına bakılırsa Facebook gibi epey hantal bir mobil uygulamayı kaldırmak bile yapılan testlere göre telefonun %15 oranında hızlanmasını sağlıyor. Bu noktada uygulamayı kaldırmak ve Facebook’a erişmek için çözüm mobil web sitesi desteği olabilir. Değerlendirmekte yarar var. Ayrıca Facebook’un yanı sıra popüler diğer birçok mobil uygulamanın aslında ‘lite’ versiyonu da var. Hatta kapsamlı bilgi için aşağıdaki rehberimize göz atabilirsiniz.

5- Antivirüs Yazılımını Kaldırın

Mobil uygulama tarafında antivirüs uygulamaların çoğu telefonu fazlasıyla yavaşlatıyor. Üstelik bataryanın da hızlıca tükenmesine sebep oluyor. Yalnızca Google Play Store ve Amazon App Store gibi onaylı uygulama mağazalarından uygulama indiriyorsanız çok fazla problemle karşılaşmazsınız. Ama yine de güvenliği elden bırakmamakta yarar var. İlla ki kullanacaksanız Eset’in mobil çözümlerine göz atabilirsiniz.

6- Uygulama Senkronizasyonlarını Durdurun

Hava durumu, haberler, sosyal akış ve daha birçok uygulama kategorisi aslında senkronizasyon mantığıyla her daim aktif kalıyor. Dolayısıyla sürekli veri çeken ve arka planda işlem gerçekleştiren uygulamalar telefonun önemli oranda yavaşlamasına sebep oluyor. Tüm uygulamalar için senkronizasyon programlarını teker teker kontrol edin ve zaman aralıklarını güncelleyin. Bunu da Android’de Ayarlar / Gizlilik üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz senkronizasyonu tamamen kapatarak veri akışı için güncellemeleri elle de yapabilirsiniz.

7- Güncellemeleri Kontrol Edin ve Yükleyin

Android’in her yeni sürümü aslında bir öncekine oranla araya ciddi performans farkı doğuruyor. Yani aslında diğer bir değişle Android her geçen gün daha sağlıklı ve performanslı hale geliyor. Bu nedenle telefonunuzda güncellemeler varsa bunları mutlaka yüklemelisiniz. Elbette tüm üreticiler telefonları eşit aralıklarla güncellemiyor. Ama yine de güncellemeleri kontrol etmekte ve hem sistemsel hem de uygulamaların yeni versiyonlarını kullanmakta yarar var. Güncellemeleri denetlemek için Ayarlar / Uygulamaları Otomatik Güncelle seçeneğini aktif edin.

8- Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzun aşırı yavaşlaması gibi bir durumla karşılaştığınızda cihazı baştan başlatın. Hatta bunu belirli periyotlarda tekrarlayın. Örneğin yatmadan önce telefonu şarja takarken kapatıp tekrar açın. Bu aslında işletim sisteminin ve sistem kaynaklarının üzerine binen yükü azaltacağı için performans konusunda da avantaj sağlar.

Rehberimizin bu kısmı aslında temel ayarları kapsıyordu. Bundan sonraki süreç doğrudan Android’in özel ayarlamaları sayesinde gelişmiş ipuçlarını temel alıyor.

9- Animasyonları Hızlandırın

Android, işletim sistemine akışkan bir görünüm veren ve kullanımı eğlenceli kılan animasyonlar barındırıyor. Gizli ayarlar sayesinde bu animasyonlar kontrol edilebiliyor. Bu da elbette telefonun performansına doğrudan yansıyor.

Ayarlar / Sistem / Geliştirici Seçenekleri üzerinden Pencere Animasyonu Ölçeği, Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animasyon Süre Ölçeği için .5X süreyi belirleyin. Bu, animasyonların uzunluğunu varsayılanlara oranla yarıya indirir. Doğal olarak performansı artırır.

Geliştirici seçeneklerini göremiyorsanız öncelikle etkinleştirmeniz gerekebilir. Bunun için de Ayarlar / Sistem / Telefon Hakkında bölümünden Yapım Numarası kısmına gelmelisiniz. Bu aşamadan sonra Yapım Numarası yazısına 5 kez üst üste tıkladığınızda ‘Siz de bir geliştiricisiniz’ mesajıyla karşılaşırsınız ve işlem tamamlanır.

10- Farklı Bir ROM Deneyin

Özel bir ROM, Android işletim sisteminin önceden yüklenmiş gelen tüm yazılımını değiştirir. Bu yüzden pek önerilmez ama sistemi epey hızlandırır. Telefonunuzun stok yazılımından memnun değilseniz LineageOS gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

11- Arka Plandaki Uygulamaları Kontrol Edin

Android’de geliştirici seçenekleri altından uygulamaların arka planda çalışma temposunu ayarlayabilmek mümkün. Ancak yine bazı uygulamalar bu ayarları pek önemsemiyor ve tekrardan çalışmaya başlayabiliyorlar. Bu noktada ise devreye Greenify gibi uygulamalar giriyor. Greenify, uygulamaların arka planda çalışmasını önlüyor. Üstelik bunun yanı sıra optimizasyon da sağlayarak sistem kaynaklarının daha verimli yönetilmesinde rol oynuyor.

İşe yarayan ipuçlarının yanı sıra aslında işe yaramayan yöntemleri de bilip buna göre hareket etmek gerekiyor. Telefonunuzun ne kadar hızlanacağı konusunda iddialı açıklamalarda bulunan birçok uygulama aslında beklenenlerin büyük kısmını sunamıyor.

Greenify (Android)

12- Gereksiz İşlemleri Sonlandıran Uygulamalara Dikkat Edin

Play Store’daki en popüler araçlardan biri görev sonlandırıcılar. Bu uygulamalar aslında telefonunuzu daha yavaş hale getirebilirler. Bir görev sonlandırıcı, RAM’i boşaltmak için arka plandaki uygulamaları kapatır. Böylece RAM’in performansının arttığı düşünülüyor ama bu tam olarak böyle değil. Android, uygulamaları RAM’de tutmak üzere tasarlanmıştır. Böylece uygulamaları hızlı şekilde geri yükleyebilir. İlave kaynakları boşaltmak gerektiğinde ise diğer uygulamaları kapatma yoluna gidecektir.

Daha da önemlisi, bazı uygulama kullanımı sonlandırdıktan sonra tekrardan çalışmaya başlar. Çünkü arka planda çalışması şarttır. Bu sürekli durdurma ve çalıştırma işlemi ise Android’in tam olarak işini yapamamasıyla sonuçlanır ve sistem daha çok yavaşlar.

13- Uygulamaları Elle Kapatın

Aynı sebeple, uygulamaları elle kapatma konusunda endişelenmenize gerek yok. Yine, Android bunu otomatik olarak yönetebilir. Android’in kaynakları boşaltması gerekiyorsa bir süredir kullanmadığınız uygulamaları otomatik olarak kapatır.

14- Hız Artıran Uygulamaların Vaatlerine Kanmayın

Optimizasyon ve hız artırma arasında çok büyük farklar var. Google Play’deki birçok uygulama aslında doğrudan büyük rakamlarla performans artışı vadediyor. RAM güçlendirici, SD kart hızlandırıcı ya da başka isimlerle ortaya çıkan yazılımlar aslında güven vermiyor.

Tüm bu ipuçları aslında Android telefonların hızlanması için birçok farklı veri barındırıyor. Eğer gerçekten çok eski bir telefonunuz varsa bu tip yöntemlerle hızlandıramıyorsanız yeni telefon satın alma döneminiz yaklaşıyor demektir. Bu noktada önerilerimize göz atabilirsiniz.