Kuantum Radar

İlk Kuantum Radar Prototip Aşamasına Getirildi

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Kuantum radar, kendisini başarılı bir şekilde kamufle ederek tespit edilemiyor.

Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü bilim insanları, dünyanın ilk kuantum radarı için dolaşan mikrodalgalardan yararlandı. Cihaz, etrafındaki nesneleri algılamak için bir miktar foton kullanıyor ve çok az miktarda elektromanyetik radyasyon yayıyor. Böylece arka plan gürültüsündeki imzasını kamufle ediyor ve algılanmasını zorlaştırıyor.

Özünde cihaz, Einstein’ın uzaktan ürkütücü eylem olarak kabul ettiği bir fenomen olan Kuantum Dolaşıklığı prensibi üzerinde çalışıyor. Kuantum dolaşıklığı prensibi, birbirinden bağımsız olan iki nesnenin birbiri ile iletişimde olması durumu olarak açıklanıyor.

Bilim insanları, kuantum radar oluşturmak amacıyla Josephson parametrik dönüştürücü adı verilen süper iletken bir cihaz kullanarak dolaşmış mikrodalga foton çiftleri (düşük enerjili fotonlar) ürettiler. İlk foton (sinyal fotonu) ise algılanması ve yansıması için dinlenmesi gereken nesneye yönlendirildi. İkinci foton (rölanti foton) sinyal fotonun yansımasını engellerken, orijinal fotonun ne kadar ileri gittiğini ve dolayısıyla olay nesnesinin konumunu ortaya çıkarıyor.

Bu çalışma, küçük bir odada 1 metre içerisinde bulunan nesnelerin sadece bir miktar foton ile algılanmasını sağlamış. Bunun geleneksel radarlar içinse olanaksız olduğunun altı çiziliyor. Sebebi ise güçlü elektromanyetik radyasyonun yayıcıların çalışması gerekliliği. Kuantum radarlar düşük emisyon gereksinimlerinin ötesinde, küçük bir odanın mikrodalga arka plan ışınımında gizlenebilme avantajına sahipler. Bu nedenle radarları avlayan diğer cihazlar tarafından tespit edilemiyorlar.

Cihazın invazif olmayan doğası nedeniyle, biyomedikal ve güvenlik uygulamalarında potansiyel kuantum radar kullanımlarına bakılıyor.

İlginizi çekebilir: Tuzlu Su ve Pas Etkileşiminden Elektrik Üretmek Mümkün