iPhone ve iPad’lerde Mobil Veri Kullanımını Sınırlandırma

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

iPhone ve iPad’lerde mobil kotayı kontrol altına almak için hücresel bağlantıyı çeşitli yöntemlerle sınırlandırmak gerekiyor. Doğrudan iPhone ya da iPad’lerden yapabileceğiniz ayarları anlatıyoruz.

Operatörler birçok farklı internet paketi sunuyor. Ama yüksek faturalarla karşılaşmamak için mobil veri tüketimini düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor. iPhone’lar için hücresel veri kullanımını sınırlandırmanın çeşitli yolları var.

iPhone’larda Veri Kullanımı Nasıl Takip Edilir?

Mobil kotayı aşmamak için iPhone’un kendi ayarları üzerinden harcanan miktar kontrol edilebiliyor. Üçüncü parti uygulamalar da var elbette ama bu dahili araç aslında yeterli oluyor. İlk etapta Ayarlar / Hücresel yolunu izleyerek Hücresel Veri başlığı altında hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiğini görebilirsiniz.

Burada isimlerin hemen yan kısmında bulunan onay kutucuğunu kaldırarak uygulamaların mobil kotadan harcamasını engelleyebilirsiniz.

Wi-Fi Yardımcısını Devre Dışı Bırakın

Uygulamalarla alakalı bilgilere eriştikten sonra asıl yapılması gerekenlere geliyoruz. İlk aşama Wi-Fi Yardımcısını kapatmak. Bu özellik temelde Wi-Fi bağlantısının düşük olduğu bölgelerde mobil interneti devreye sokar. Ama çoğu zaman aslında Wi-Fi Yardımcısı açık olduğu için istemeden mobil veri tüketimi artmış oluyor. Alt kısımda Wi-Fi Yardımı bölümünden son hücresel veriden ne kadar kullanıldığı da görülebiliyor.

Bazı Özelliklerin Hücresel Verileri Kullanmasını Önleyin

Hücresel veri kullanımını azaltmanın bir başka yolu, Wi-Fi bağlantınız olmadığı sürece tamamen internet kaynaklı çalışan servisleri en aza indirmek. Tabii bu durum bazı özelliklerin kapatılmasını ve sınırlandırılmasını sağlıyor.

iCloud Drive’ı Devre Dışı Bırakın

iPhone’da Ayarlar’ı açın ve ardından Hücresel bölümü üzerinden iCloud Drive kısmına gelin ve devre dışı bırakın.

App Store İndirmelerini Kapatın

Yine Ayarlar yolunu izleyin. Ardından iTunes ve App Store başlığı altından otomatik indirmeleri devre dışı bırakın ve ‘Hücresel Veriyi Kullan’ seçeneğini pasif olarak ayarlayın.

Apple Music ve Fotoğraflar Akışlarını Devre Dışı Bırakın

Ayarlar / Müzik yolu üzerinden Hücresel Veri seçeneğini tamamen devre dışı bırakın. Ardından benzer yöntemi fotoğraflar için de uygulayın. Ayarlar / Fotoğraflar kısmında Hücresel Veri üzerinden mobil veriyi pasif olarak ayarlayın.

Arka Plan Uygulama Yenilemelerini Kapatın

Ayarlar / Genel yolu üzerinden ‘Arka Plandaki Uygulama Yenile’ bölümünde tüm uygulamaları pasif hale getirin. Wi-Fi’ye bağlandığınız durumlarda otomatik güncelleme gerçekleşir. Gerektiği durumlarda bu ayarı açarak mobil veriyi kontrol altında tutabilirsiniz.

iPhone Veri Kullanımını Tamamen Kapatın

Eğer mobil veriyle hiç işiniz yoksa tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Ayarlar / Hücresel kısmından Hücresel Veri seçeneğini kaldırın.