Anasayfa Makale Android Telefonunuzu PC Üzerinden scrcpy İle Kontrol Edin

Android Telefonunuzu PC Üzerinden scrcpy İle Kontrol Edin

Android telefonunuzu bilgisayarınızdan kontrol etmenize yarayan ücretsiz scrcpy uygulamasını bu yazımızda anlatıyoruz.

Tüm gün bilgisayar başında otursa da kullanıcılar çeşitli amaçlar için telefonlarını kontrol etmek zorunda kalıyor. “scrcpy” olarak adlandırılan yeni bir uygulama sayesinde telefonunuzun ekranını bilgisayarınız üzerinde yalnızca bir USB ya da TCP/IP bağlantısı ve ADB kullanarak görüntülemek mümkün. Üstelik bu yöntem için root gerekmiyor.

Uygulama Linux, Windows ve macOS platformlarında kullanılabiliyor ve çeşitli avantajlara sahip:

 • Sadece cihazın ekranını gösteren doğal ve hafif bir uygulama
 • 30-60 FPS aralığında bir performans sunuyor.
 • 1920×1080 ve üzeri çözünürlükleri sunabiliyor.
 • Düşük gecikme süresine sahip (35-70 milisaniye)
 • Hızlı çalıştırılabilir (İlk görüntünün gelmesi yaklaşık 1 saniye sürüyor.)
 • Cihaz üzerinde yüklü hiçbir şey bırakmıyor.

Android 5.0 ve üzeri akıllı cihazlarda kullanılabilen uygulama, cihazınızda geliştirici seçenekleri içerisinde yer alan “USB Hata Ayıklama” özelliğinin etkin olmasını gerektiriyor.

Uygulamayı İndirin

Windows için bu bağlantıyı kullanarak en son sürümün .zip arşivini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Linux için uygulamanın Snap paketini bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz. Arch Linux için AUR paketine de bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

macOS kullanıcıları ise Homebrew uygulama yöneticisini yükledikten sonra aşağıdaki komutları kullanarak programı yükleyebilir:

brew install scrcpy
brew cask install android-platform-tools

Uygulamayı Kullanın

Uygulamayı kullanmak için Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve scrcpy komutunu kullanın ya da Windows için arşiv dosyasını bir klasöre açtıktan sonra scrcpy.exe uygulamasını çalıştırın.

Aynı kablosuz ağa bağlanarak herhangi bir kablo kullanmadan bağlantı sağlamanız da mümkün. Bunun için arşiv dosyasının içerisinde yer alan adb paketinden yararlanarak aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Cihazınızı bilgisayarınızla aynı kablosuz ağa bağlayın.
 2. Ayarlar – Telefon Hakkında – Durum seçeneğini kullanarak cihazınızın IP adresini elde edin.
 3. Telefonunuzu bir kablo ile bilgisayarınıza bağladıktan sonra, arşiv dosya konumundan komut istemi açarak adb tcpip 5555 komutunu girin.
 4. Cihaz bağlantısını kesin.
 5. adb connect IP:5555 (IP kısmını 2. adımda elde ettiğiniz IP adresi ile değiştirin) komutunu kullanarak cihazınızı bağlayın.
 6. scrcpy komutunu kullanarak aracı normal şekilde çalıştırın.

Kablosuz bağlantı kullandığınızda gecikme yaşamamak için uygulamayı aşağıdaki komutu kullanarak çalıştırmanız da daha faydalı olacaktır.

scrcpy --bit-rate 2M --max-size 800

Cihazınızın ekranınızı bilgisayarınıza yansıttığınızda aşağıdaki komutu kullanarak ekran görüntüsü kaydı almanız da mümkün:

scrcpy --record dosya_ismi.mp4

Kayıt işlemini Ctrl+C tuş kombinasyonunu kullanarak durdurmak mümkün. Ancak bu komut Windows üzerinde düzgün çalışmadığı için cihaz bağlantısını kesmeniz gerekebilir.

Uygulamayı tam ekranda çalıştırmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

scrcpy --fullscreen

Üstelik herhangi bir APK dosyasını yüklemek veya dosya aktarmak için scrcpy penceresine sürüklemeniz yeterli. Uygulama kısayol listesine bu bağlantıdan da ulaşabilirsiniz.