Google Asistan’da Sesli Yanıtlar Nasıl Susturulur?

In Makale, Pratik by Yunus Emre1 Comment

Google Asistan, gelen komutlar ve sorular karşısında verilen cevapları seslendiriyor. Ancak bu bazı durumlarda dezavantaj oluşturabiliyor.

Google Asistan, Samsung Bixby ya da Amazon Alexa gibi sesli asistanlar Android’de epey aktif kullanılıyor. Ancak zaman zaman bu uygulamalarda çeşitli düzenlemeler yapmak gerekiyor. Örneğin kalabalık ortamda bir şeyler sorduğunuz asistanınız size sesli olarak yanıt veriyor.

Dolayısıyla ortamdakilerin duymaması gereken herhangi bir şeyi söylemesi ya da kişisel verileri seslendirmesi sizin için problem oluşturabiliyor. Bu noktada Google Asistan’ın yanıtları susturma özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Ana menüye uzun basarak ya da Hey Google şeklinde seslenerek uygulamaya erişin.

Sağ alt köşede yer alan sembole dokunarak ilerleyin. Ardından sağ üst köşede yer alan profil simgesine tıklayarak ayarlar bölümüne erişin. Burada en üstte yer alan Asistan’ı seçin ve telefonunuzun ismini bulun.

Ardından Ses ve konuşma kısmına gelin ve Konuşma çıkışı seçeneğine dokunun. Ardından ‘Sadece eller serbestken’ olarak işaretleyin.

Bu aşamadan sonra Google Asistan’a yazı yazı yazarak ya da konuşarak komut verebilirsiniz. Daha sonrasında Google size sesli olarak cevap vermek yerine sorduklarınızı yazılı olarak yanıtlar.