iPhone’lar İçin Fotoğrafları Buluta Yedekleme Rehberi

In İş, Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Kapasite sorunu yaşayanların en mantıklı çözümü bulut depolama çözümleri. iCloud, Dropbox ve Google Fotoğraflar’ın avantajlarını ve dezavantajlarını bir araya getirdik.

Akıllı telefonlarda mobil işletim sistemi, uygulamalar ve ek fotoğraf / videolar sayesinde hafıza hızlıca dolabiliyor. Hem Android hem de iPhone’lar için depolamayı artırmanın veya yedekleme yapmanın çeşitli yöntemleri var. iPhone’larda microSD kart yuvası olmadığı için yedekleme aslında epey makul. Yedekleme konusundaki en etkin çözümlerden birisi ise bulut depolama.

iPhone’lardaki fotoğrafları senkronize bir şekilde bulut depolama çözümlerine aktararak telefonun dahili hafızasında yer açabilmek mümkün. Üstelik bunun diğer bir avantajı da bulut depolama sayesinde istenen her cihazdan verilere erişilebiliyor olması.

iPhone’lardaki bulut depolama hizmetlerinden iCloud, Dropbox ve Google Fotoğraflar olarak bahsedebiliriz. Hepsini avantaj ve dezavantaj şeklinde anlattıktan sonra değerlendirme yaparak sizin için en uygun seçeneğin hangisi olduğunu belirleyeceğiz.

iCloud

iCloud, 2011’den bu yana Apple ekosisteminin önemli bir parçası. Varsayılan yedekleme çözümü olarak da epey aktif kullanılıyor. Hizmet verileri Apple sunucularında depolanıyor ve tüm cihazlarla senkronize ediliyor.

iCloud’un fotoğraf yedekleme çözümü ise iCloud Fotoğraf Kütüphanesi olarak geçiyor. Bu esasında iPhone ya da iPad’inizdeki Fotoğraflar uygulamasındaki tüm verileri yedekleyebildiği anlamına geliyor. Albümler ve anılar da buna dahil. Ayrıca, kitaplığınızdaki herhangi bir değişiklik hemen diğer cihazlarınızda da görülüyor.

Maliyet

Apple ID’niz 5 GB boş alanla birlikte gelir. Bu kapasite yeterli değilse yükseltme yapabilirsiniz. Bunun için de aslında dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ek seçenekler mevcut. 

 • 50 GB: 6.49 TL / ay
 • 200 GB: 19.99 TL / ay
 • 2 TB: 64.99 TL / ay

İlk olarak aylık 6.49 TL’lik bir ödeme planıyla 50 GB alana sahip olabilirsiniz. Elbette bu ücreti her ay ödemeniz gerekiyor. Asıl yanılgı ise tam olarak bu noktada başlıyor. Her ay size ayrıca bir 50 GB alan verilmiyor. Toplamda 50 GB’lık alanı aylık 6.49 TL’ye kiralamış oluyorsunuz. Diğer seçenekler için de aynı durum geçerli. iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’nin iPhone’unuzu yedeklemesinin dışında diğer cihazlardan erişim özelliğini de düşünmekte yarar var.

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’nin Avantajları

iCloud’u kullanmanın en belirgin farkı iOS için özel optimize edilmiş olması. Bu, albümleriniz Anılarınız ve paylaşılan diğer fotoğraflarınızın tamamının meta verileriyle birlikte yedeklendiği anlamına geliyor.

Bununla birlikte fotoğraf kitaplığınızın iki kopyasını istiyorsanız hem cihazınıza hem de iCloud’da kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat eğer büyük bir kütüphaneniz varsa, hepsini yerel olarak saklamanız depolama alanı bakımından sizi sıkıntıya sokabilir.

Mac kullanıcıları, macOS hizmetle sorunsuz bir şekilde bütünleştiğinden, iCloud’dan daha fazla yararlanabilirler. Ayrıca Mac, iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni kişiselleştirmek için çeşitli kontroller sunuyor.

Örneğin, Mac’te iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni kullanmak her görüntünün meta verilerinin düzenlenmesini sağlar. Böylece fotoğraf kütüphanenizi kronolojik olarak ekleyebilir ve detaylarıyla birlikte saklayabilirsiniz.

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’nin Dezavantajları

Windows’ta Apple Fotoğraflar uygulaması yer almadığı için iCloud aslında Windows için eksiyle başlıyor. Bu bir dezavantaj. Ama yine de iCloud Fotoğraf Kütüphanesi uygulamasını kurabilirsiniz. Benzer görevleri bu uygulama da yerine getiriyor. Fotoğraf yüklemesi ve fotoğrafların yedeklenmesi işlemleri saat ve tarih detaylarıyla birlikte aktarılıyor.

Ancak, Windows için iCloud, MacOS’taki Fotoğraflar’ın tam düzenleme seçeneklerini sunmuyor. Özel albümleri ve anıları yedeklemenize izin vermiyor. Ayrıca, Android için iCloud uygulaması yok.

Üstelik iOS güncellemeleri ya da rutin iCloud bakımları veri kayıplarına sebep olabiliyor. Zaman zaman bulut depolama çözümlerine yönelik yapılan saldırılan çeşitli verilerin çalınmasıyla sonuçlanabiliyor.

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni Kimler Kullanmalı?

Hem macOS hem de iOS kullanıyorsanız, iCloud Fotoğraf Kütüphanesi oldukça ideal bir seçim. Her iki platformda da epey sağlıklı çalışıyor ve kullanımı çok kolay. iOS cihazlarında iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni etkinleştirmek istiyorsanız önce Dropbox veya Google Fotoğraflar gibi diğer senkronizasyon uygulamalarını devre dışı bırakın. Ardından Ayarlar / Adınız / iCloud ve ardından Fotoğraflar yolunu izleyin. Daha sonrasında iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni etkinleştirin.

Dropbox

Dropbox, her büyük platformda basit veri senkronizasyonu ve depolama sağlayan bulut depolama çözümlerinden biri. Diğer ana bulut depolama servislerinden çok daha fazla özelleştirme imkanı sunuyor.

Maliyet

Dropbox, iCloud’un sunduğu özelliklere karşı zayıf kalsa da aynı oranda ucuz değil. Ücretsiz olarak 2 GB alan sunan Dropbox, ek depolama seçeneklerinde standart, özel ve bir de kurumsal seçenek sunuyor. Standart pakette 3 TB’a kadar depolama alanı, 3 kişilik kullanım alanı gibi avantajlar var. Özel pakette ise kapasite sınırsız. Her iki pakette de 30 günlük deneme süresi ücretsiz olarak sunuluyor. 

 • 3 TB: 12.50 dolar / ay
 • Sınırsız: 20 dolar / ay

Dropbox Kullanmanın Yararları

Dropbox, epey sade bir tasarıma sahip. Fotoğraflar ve videolar için güvenli depolama hizmeti sunan bu hizmet bir yandan da cihazlar arasında senkronizasyon sağlıyor. Dropbox uygulamasında Albüm Yüklemeleri etkinleştirildikten sonra iPhone’da fotoğraflar ve videolar kısmında Yüklemeler bölümünde gösteriliyor.

iOS’ta Dropbox kullanmanın bir başka yararı Albüm Yüklemeleri etkin olsa bile yerel fotoğraflarda Dropbox’ın kalıcı olarak yer alması. Bu aslında Dropbox’ın kütüphanenizi bozması ya da silmesi ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor.

iOS fotoğraflarınızı Dropbox sayesinde senkronize etmek için önce yukarıda anlattığımız gibi diğer senkronizasyon yedekleme uygulamalarını pasif hale getirin. Ardından Dropbox hesabınıza giriş yapın ve ekranın sağ altında yer alan Hesap (Kişisel) düğmesine dokunun. Bu noktada fotoğraflarınızı Dropbox ile senkronize etmeye başlamak için Albüm Yüklemeleri öğesine dokunun ve işlemi başlatın.

Dropbox Kullanmanın Dezavantajları

Dropbox’taki bir problem iOS’taki Fotoğraflar uygulamasıyla çakışması. Dropbox’ın Albüm Yükleme senkronizasyon servisi, iCloud Fotoğraf Kütüphanesi açık olduğu sürece çalışmıyor. Bu uygulamayı kullanmanın diğer bir sakıncası ise otomatik albüm oluşturma. Ancak tercihlere bağlı olarak bu özellik bazı kişiler için fayda sağlayabilir. Son olarak Dropbox’ta indirilen fotoğraflar çekildiği tarih ya da meta verilerini de içermiyor. Bunu da dikkate almakta yarar var.

Dropbox’ı Kimler Kullanmalı?

Dropbox basitliği seven kişilere hitap ediyor. Güvenliği de işin içine katmak gerekiyor tabii. Bu noktada Dropbox aslında epey başarılı.

Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar, üçü arasındaki en başarılı fotoğraf senkronizasyon denilebilir. Bir web uygulaması aracılığıyla Android, iOS ya da herhangi bir bilgisayarlar güvenli fotoğraf senkronizasyonu sağlıyor.

Maliyet

Google Fotoğraflar, tüm kullanıcılara ücretsiz olarak tam 15 GB alan veriyor. Bu kapasitenin yeterli gelmediği kullanıcılar ek depolama alanıyla yükseltme yapabiliyor. Fiyatlandırmalar şu şekilde:

 • 100 GB: 5.79 TL / ay
 • 200 GB: 11.59 TL / ay
 • 2 TB: 28.99 TL / ay
 • 10 TB: 289.99 TL / ay
 • 20 TB: 579 TL / ay
 • 30 TB: 869 TL / ay

Google Fotoğraflar’da yıllık ödeme yaparak 100 GB ve 200 GB seçenekleri %17 tasarruf yaparak kiralayabilirsiniz. Daha yüksek kapasitelere ihtiyacınız varsa 30 TB’a kadar çeşitli seçenekler var. Yani aslında üç servis arasında en geniş yelpazeyi sunan da Google Fotoğraflar.

Google Fotoğraflar Kullanmanın Avantajları

iPhone’larda Google Fotoğraflar kullanmanın en büyük avantajı 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı. Orijinal kalitede fotoğraf ve videoları saklayabilmenize imkan tanıyan bu alan aynı zamanda 16 MP üzerindeki fotoğrafları ya da 1080p üzerindeki videoları da bu seviyeye indirgeyerek depolar. Diğer önemli avantajlardan biri güçlü bir yapay zekâ.

iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ndeki gibi Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızı kategoriler halinde düzenleyerek size yardımcı olur. Hizmetin güçlü yüz tanıma sistemi, arkadaşlarınızın özçekimlerini ve fotoğraflarını ayrı ayrı klasörlerde depolar.

Google Fotoğraflar ayrıca özel GIF, kolaj, slayt gösterisi oluşturma gibi pek çok şık özellik de sunuyor. Gerçekten de Google Fotoğraflar’da hayatı kolaylaştıran özellikler var.

Google Fotoğraflar Kullanmanın Dezavantajları

iOS kullanıcıları için Google Fotoğrafların en büyük dezavantajlarından biri, Fotoğraflar uygulamanızla nasıl etklileşimle bulunduğudur. Uygulamayı indirdiğinizde, Google Fotoğraflar sizden iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’ni kapatmanızı isteyecektir. Bundan sonra, uygulama fotoğraflarınızın ve videolarınıza erişmek isteyecek ve ardından senkronizasyona başlayacak.

Fotoğraflarınız ve videolarınız cihazınızda yerel olarak saklanırken Google Fotoğraflar uygulaması yerine Fotoğraflar uygulaması kontrolü ele alıyor. Bir fotoğrafı Google Fotoğraflar’dan silerseniz, iOS cihazınızdan da kaybolur. Ayrıca Google Fotoğraflar’dan indirilen hiçbir fotoğraf orijinal tarih ve saat gibi meta veriler de içermez.

Google Fotoğraflar’ı Kimler Kullanmalı?

Google Fotoğraflar’ı kullanmanın en büyük nedeni ücretsiz depolama alanının 15 GB olması. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı orijinal kalitede saklamanız gerekmiyorsa ve daha fazla depolama alanı için ödeme yapmak istemiyorsanız Google Fotoğraflar epey başarılı bir seçenek. Üstelik iPhone’a ek olarak bir de Android cihazınız varsa Google Fotoğraflar daha da ilgi çekici bir seçenek haline geliyor.

Sonuç

Her şey dikkate alındığında iCloud çoğu iOS kullanıcısı için en iyi fotoğraf senkronizasyon hizmeti. iCloud’un yüklü gelen Fotoğraflar uygulamasıyla kesintisiz entegrasyonu büyük bir avantaj. Kişisel veri hırsızlığının epey arttığı bu dönemde bilinen servisleri kullanıp verileri riske etmemek gerekiyor.