Yüksek Aktarım Hızları Sunan USB 4 Standardı Kullanıma Hazır

In Haber by Anıl Burak Karadede1 Comment

Thunderbolt 3 teknolojisini temel alan USB 4 standardı tamamlandı.

USB-IF konsorsiyum tarafından Mart ayında duyurusu gerçekleştirilen USB 4 standardı için çalışmalar tamamlandı. Teknik detayları açıklanan USB 4 standardı, günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildi.

USB 4 standardının en dikkat çekici noktası, bir önceki nesil USB 3.2’ye göre iki kat daha fazla bant genişliği sunuyor olması. Bu da uygun kablo ve donanımlar kullanıldığı takdirde iki yönlü olarak toplamda 40 Gbps‘ye tekabül ediyor.

USB 3.2, USB 2.0 ve Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumluluğu bulunan USB 4 standardı, USB 3 ile aynı USB-C konektör tasarımını kullanıyor.

USB 4 sayesinde, tek kabloyla bir harici ekran kartı, iki adet 4K monitör ve diğer yan aksesuarları bilgisayara bağlamak mümkün. Ayrıca bu port üzerinden 15W’a kadar güç aktarımı da yapabilirsiniz. Örneğin telefonunuz hızlı şarj desteğine sahipse, USB 4 portu aracılığıyla telefonunuzu 15W’a kadar hızlı şarj edebilirsiniz.

Yeni nesil USB standardı tamamlanmış olmasına rağmen, USB 4 uyumlu cihazların yaygınlaşması zaman alacaktır. Zira uyumlu ilk cihazlar için 2020 yılına dikkat çekilirken, teknolojinin yaygınlaşması için 2021 yılı işaret ediliyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 11 Performans Testi Sonuçları Ortaya Çıktı