Android İçin En İyi Dosya Dönüştürme Uygulamaları

In Makale, Pratik by Yunus Emre1 Comment

Güçlü yapıları sayesinde bilgisayarların yanı sıra artık telefonlarda da dosya dönüştürmek mümkün oluyor. Android’de en çok işe yarayan dosya dönüştürme uygulamalarına bakıyoruz.

Yeni nesil yonga setleri ve RAM’lerle güçlenen akıllı telefonlar, eskiden bilgisayardan gerçekleştirilen temel bazı işlemleri mobilde halletmeyi sağlıyor. Yani e-posta yazmak, notlara bakmak ya da belgeleri kontrol etmek gibi işlemler için bilgisayara gerek kalmıyor. Ek olarak, dosyalarla çalışan birçok kişi aslında formatlar arasında dönüşümler de gerçekleştiriyor.

PDF Dönüştürücü

PDF Converter, birçok dosya uzantısını PDF’e dönüştürebilen epey basit bir uygulama. Uyumlu formatlar arasında PNG, XPS ve BMP yer alıyor. PDF’e dönüştürmenin haricinde mevcut PDF dosyalarını da hızlıca görsellere çevirebiliyor. Ayrıca Google Drive ve Dropbox gibi bulut çözümleri de destekleniyor.

İşlem öncesinde PDF dönüştürücü belgeyi kırpmak ya da döndürmek gibi seçenekler sunuluyor. Üstelik çıktı kalitesi ve sayfa boyutu gibi hassas seçimler de kullanıcıya bırakılıyor. PDF Converter toplamda 30 farklı dosya türünü desteklese de bunlardan 10’u ücretli.

PDF Converter (Google Play)

Dosya Dönüştürücü

File Converter, aslında herhangi bir dosya türünü farklı formatlara çevirebilir. Yani bir arşiv dosyası, ses ya da PDF fark etmeksizin dönüşüm yapılabiliyor. Ama önemli bir durum var. Uygulama bu dönüşümleri kendi içinde yapmak yerine internette gerçekleştiriyor. Sonrasında işlem tamamlandığında dönüştürülen dosyalar telefonunuza indiriliyor.

100 MB’a kadar dosya yükleyebilir veya dönüşüm için uygulamanın otomatik desteklediği URL’leri yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, yeni bir fotoğraf çekme ya da video kaydetme seçeneğiniz de var. Uygulamanın tamamen ücretsiz olduğunu da ekleyelim.

File Converter (Google Play)

Hızlı PDF Dönüştürücü

PDF dosyalarını normalde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde dönüştürmek istiyorsanız Fast PDF Converter’dan yararlanabilirsiniz. Ayrıca DOC ya da PPT gibi dosya formatları arasında PDF dönüşümleri gerçekleştirebilirsiniz.Ama daha önemlisi uygulama aslında kullanışlı sayılabilecek bir dizi araç da barındırıyor. bunları da kullanabilirsiniz.

PDF dosyalarını birleştirmek ve bölmek aslında bu uygulamanın en önemli avantajlarından biri. Aynı türdeki PDF çıktılarını tek bir belge haline getirip saklayabilir ve bu şekilde okuyabilirsiniz. Fast PDF Converter’in çalışması için bir internet bağlantısı şart.

Fast PDF Converter (Google Play)

Medya Dönüştürücü

Dönüşüm uygulamaları arasında en popüler olanlardan biri de Media Converter Pro. Tahmin edebileceğiniz gibi, özellikle medya dosyaları için geliştirilen uygulama MP3, MP4, AAC ve FLAC gibi farklı formatları destekliyor. Uygulama, bu tür uzantıları herhangi bir zorluk çekmeden yerel olarak dönüştürebiliyor.

Birden fazla dosya dönüşümü için de dönüşümler listeli şekilde üst üste yapılabiliyor. Dönüşümden önce medya dosyalarının kalitesini de seçerek boyutunu azaltmak mümkün oluyor.

Media Converter Pro (Google Play)

Dosya Yöneticisi

File Commander, dosyalarınızı istediğiniz şekilde depolamanıza izin veren kapsamlı bir dosya yöneticisi. Ama çeşitli yönetim araçları da mevcut. Dosyalar arasında dönüşüm sağlayan özelliği de bunlar arasına ekleyebiliriz. Uygulama aslında medya, belgeler ve arşivler gibi kategorilerde yaklaşık 100 farklı formatı dönüştürebiliyor.

File Commander’da mevcut dosya türleri otomatik olarak algılanır ve buna göre dönüşüm gerçekleştirilebilecek formatlar önerilir. Yapmanız gereken tek şey bir dosya seçip sağ üst köşede yer alan menü üzerinden Dosyayı Dönüştür düğmesine tıklamak. Bu ücretli bir özellik ama File Commander’ı bir hafta süre boyunca test etmek mümkün.

Uygulamanın en can alıcı özelliklerinden birisi ise bilgisayarlarla hızlıca dosya transferini desteklemesi. Üstelik bunun yanı sıra bulut depolamaya da benzer şekilde destek sunuluyor.

File Commander (Google Play)

Resim Dönüştürücü

Medya dosyalarının boyutu her geçen gün artıyor. Özellikle yüksek çözünürlükteki fotoğraf ve videolar akıllı telefonlarda çok fazla yer kaplıyor. Kaliteden ödün vermeden fotoğrafların boyutunu azaltmak için en mantıklı seçenek dosya formatını değiştirmek. Bunun için de en kullanışlı uygulamalardan biri Image Converter.

Birden fazla fotoğrafı GIF, PNG, JPG ve benzer formatlara dönüştürebilen uygulama aynı zamanda PDF dosyalarına da destek veriyor. Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç olmaması da avantaj. Rahatsız edici boyuta ulaşan uygulama içi reklamları engellemek için ücretli versiyonu deneyebilirsiniz.

Image Converter (Google Play)

Bu tür dosyaları bilgisayarlarda hızlıca dönüştürebilmek mümkün. Ama başta da belirttiğimiz gibi artık birçok belgeyi doğrudan akıllı telefonlarda saklıyoruz. Dolayısıyla bilgisayara dosya transferi yerine dönüşüm uygulamalarıyla bu işlemi mobil cihazlarda da halledebilirsiniz.