Alakasız YouTube Önerilerinden Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Dünyanın en büyük video içerik platformu YouTube, zaman zaman ‘alakasız’ öneri ve videolarla can sıkabiliyor.

Facebook, Twitter
ve Instagram gibi YouTube da içerikleri belirli bir algoritmaya göre karşınıza getiriyor. Bu yüzden herhangi bir videoyu ne kadar süre izlediğinizden tutun beğendiğiniz içeriklerin miktarına kadar birçok ayrıntı aslında yapay zekâyı etkiliyor. Doğal olarak bu da ana sayfaya düşen içerikleri belirliyor.

YouTube topladığı bu verileri işleyerek bir sonuca varıyor. Ama zaman zaman saçma öneriler de sunulmuyor değil. Eğer YouTube’taki önerilerin size göre olmadığını düşünüyorsanız uygulamanız gereken birkaç yöntem var. Az önce bahsettiğimiz algoritmayı tetikleyen en önemli iki unsur ise arama geçmişi ve izleme geçmişi. Her ikisini de sıfırlarsanız önerileri temize çekebilirsiniz.

YouTube Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Yapılacak ilk şey arama geçmişini temizlemek. Arama geçmişi olmadan YouTube Tavsiye algoritması genellikle ne izlediğinizi tam olarak bilemiyor.

YouTube arama geçmişini temizlemek için öncelikle profil simgesi üzerine tıklayıp, ‘YouTube’taki verileriniz’ kısmına erişmek gerekiyor.

Açılan pencerede ‘YouTube Arama Geçmişi’ başlığı altında son üç arama gözüküyor. Burada en altta ise ‘YouTube Arama Geçmişinizi Yönetin’ düğmesi yer alıyor. Seçeneğe tıklandığında yine ayrıntılar için ek bir pencere daha açılıyor.

Yine bu pencerede de en üst kısımda Etkinlik Silme Ölçütü seçeneğine tıklamak gerekiyor.

Ardından son adımda ‘Tüm Zamanlar’ kutucuğuyla seçimi onaylamak yeterli.

YouTube Arama Geçmişi seçeneğini kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız önce YouTube’taki Verileriniz bölümüne geri dönün. Burada ‘Açık’ düğmesine tıklayın.

Akabinde Etkinlik Kontrolleri’nde bulunan YouTube Arama Geçmişi metninin hemen yanındaki onay kutucuğunu kaldırın. İşlem tamam.

YouTube İzleme Geçmişi Nasıl Silinir?

İkinci adımda ise YouTube’un izleme geçmişini silmek gerekiyor. Az önceki gibi yine profil fotoğrafınız üzerinden alt menülere erişip, YouTube’taki Verileriniz kısmına girmeniz gerekiyor.

Daha sonrasında YouTube İzleme Geçmişini Yönetin bölümü üzerinden yine Tüm Zamanlar olarak ayarlayıp silme işlemini gerçekleştirin.

Yine YouTube İzleme Geçmişi seçeneğini kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız YouTube’taki Verileriniz bölümüne geri dönün. Daha sonrasında İzleme Geçmişi kısmına gelip Açık düğmesi üzerinden kapatın. Bu özellik kapatıldığında YouTube artık geçmişe dair video izlemeleri tutamıyor.

YouTube Önerileri Nasıl Kaldırılır?

YouTube Önerilerini sıfırlamak da diğer bir seçenek. Bunun için Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera için ek uzantılar var. Aşağıdaki bağlantılar üzerinden edinebilirsiniz.

Google Chrome: Remove YouTube Recommended Videos
Mozilla Firefox: Remove YouTube Suggestions
Opera: ImprovedTube

Daha İyi Öneriler İçin YouTube’u Eğitin

Her şeyi de YouTube’tan beklememek lazım. Bu noktada platformu daha etkin kullanmak için karşınıza çıkan ve ilgilenmediğiniz içerikleri işaretleyerek yapay zekânın işini kolaylaştırabilirsiniz.

Videoların önizlemesinin hemen yanında üç nokta simgesi var. Bu simge üzerinden ilgilenmediğiniz içerikleri işaretleyebilir ve böylece algoritmanın sizin için daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.