iOS 13’te Karanlık Mod Kontrol Paneline Nasıl Eklenir?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

iOS 13 ile iPhone’larda dahili olarak sunulmaya başlanan Karanlık Mod özelliğini kontrol paneline ekleyip kullanışlı bir hale getirmek mümkün.

Facebook, Twitter ya da YouTube gibi popüler uygulamalarda karşılaştığımız gece modu ya da karanlık mod özelliği artık işletim sistemlerinde dahili olarak yer buluyor. Android 10 ile geniş bir kapsama yayılan karanlık mod, iOS 13 ile iPhone ve iPad’lerde de varsayılan olarak kullanılabiliyor.

Karanlık Mod Ne İşe Yarar?

Apple’ın yıllar önce iOS 11 ile sunmaya başladığı Night Shift özelliği ekranlardan yayılan sanal mavi ışığın etkisini azaltmayı sağlıyordu. Aslında karanlık mod da benzer mantıkta gözleri rahatlatmak için geliştiriliyor. Özellikle karanlık ortamlarda bembeyaz bir ekrana bakmak yerine kullanıcıların gözlerini rahatlatacak siyah temalara yoğunlaşılıyor. Bu arada Night Shift aynı şekilde kullanılmaya devam edilebiliyor.

Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Karanlık modu aktif etmek için Ayarlar / Ekran ve Parlaklık / Koyu seçeneğini onaylamak yeterli. Hatta burada otomatik seçeneğini işaretlediğinizde gün ışığına bağlı olarak karanlık modun otomatik açılmasını ya da kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Karanlık mod özelliğine hızlıca erişebilmek için simgeyi Kontrol Merkezi’ne eklemekte yarar var. Bunun için Ayarlar / Kontrol Merkezi üzerinden Kontrol Merkezi’ni Özelleştir düğmesine tıklayın. Daha sonrasında Koyu Tema / Karanlık Mod seçeneği üzerindeki + simgesine tıklayın. Ardından yerleşimi düzenlemek için sağ üstteki simgelerle tutup sürüklemeyi deneyin.

Bu özelliği Kontrol Merkezi’ne eklediğinizde her şey çok daha kolay oluyor. Böylece istediğiniz anda işletim sistemini genel olarak karartabilir ya da eski haline döndürebilirsiniz.