Apple App Store’da Gelişmiş Ayarlar Nasıl Yapılır?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Apple uygulama mağazası aslında sanılandan çok daha fazla ayar barındırıyor. Basit yöntemlerle bu hizmetteki ayarları keşfedebilir ve gelişmiş özelliklerden yararlanabilirsiniz.

App Store hem arayüz hem de özellikler sebebiyle epey basit bir hizmet. Ama yine de Apple Kimliği ile giriş yapıp kredi kartı bilgilerini eklemekten çok daha fazlasını sunuyor. Diğer değişle App Store deneyiminizi geliştirmek için çok sayıda ayar mevcut. Bunlar arasında satın alma geçmişini görüntüleme, hediye kartlarını kullanmanın yanı sıra ödeme bilgilerini ve abonelikleri değiştirme gibi detaylar da yer alıyor.

Temel Uygulama Mağazası Hesap Detayları

Uygulamadaki App Store hesap ayarlarına erişmek istediğinizde sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun.

Burada Hesap bölümünde ücretli ya da ücretsiz tüm uygulamaları görebilirsiniz. Satın alma geçmişiniz, yüklü olsun ya da olmasın cihazlarınıza eklediğiniz her uygulamayı içerir. Yüklemiş olduğunuz ve ardından kaldırdığınız bir uygulamayı bulmaya çalışıyorsanız, seçenekleri daraltabilirsiniz. 

Satın alma geçmişinizde herhangi bir uygulamayı gizlemek istiyorsanız parmağınızı sola doğru kaydırıp gelen kırmızı seçenek üzerine tıklamanız yeterli. Bir uygulamayı gizlediğinizde aslında App Store ayarlarında görmeyeceğiniz gibi satın alma geçmişinizde de göremezsiniz.

Hesap sayfası hediye kartlarını da hızlıca kullanabilmenizi sağlar. Hatta bu ekrandan hediye kartları e-postayla başkalarına gönderebilir, Apple Kimliği ile uygulama, müzik ya da satın almalarını sağlayabilirsiniz.

App Store Hesap Ayarları Detayları

Hesap Ayarları’na erişmek için App Store Hesap ekranının üstünde isminizin yer aldığı kısma tıklayın. Doğrulamak için şifrenizi girebilir; parmak izi ya da Face ID ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arayüz aslında sizi Apple Kimliği’nizi düzenlemek istiyorsanız sizi appleid.apple.com adresine yönlendirecektir. Gerekli düzenlemeyi buradan yapabilirsiniz. Ayrıca yine aynı ekranda Apple kimliğiniz, şifreniz ve iki faktörlü doğrulama kodunuzla giriş yapmanız gerekiyor.

Ödeme Yöntemlerini Ekleme, Düzenleme Ve Kaldırma

App Store veya iTunes aracılığıyla bir şey satın almak istiyorsanız, bir ödeme yöntemine ihtiyacınız var. Ödeme Bilgileri üzerinden kredi kartı ya da PayPal hesabı ekleyebilir; düzenleyebilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz.

Siz gerçekten bir satın alma işlemi yapana kadar aslında Apple kartınızdan hiçbir ücret alınmaz. İhtiyacınızın olma ihtimaline karşın bu bilgiler Apple’da tutulur. Ödeme yöntemini kaldırmak istiyorsanız burada ‘Hiçbiri’ seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

Ödeme bilgilerinin altında, App Store ülke ve bölgenizi değiştirebilirsiniz. Yeni bir bölgeye ya da yerel ayara geçerseniz, adresinize uyması için buna ihtiyacınız olur.

Uygulama İncelemelerini Kaldırma Ve Abonelikleri Yönetme

Bazı uygulamalar için oylarımız (yıldız) ya da yorumlarınız yapmış olabilirsiniz. Öylece bu derecelendirmeyi kaldırabilir veya daha sonradan gözden geçirebilirsiniz. Örneğin, bir uygulama güncellemesi için fikrinizi belirttiniz. Ama bunu sonradan değiştirmek istiyorsunuz, doğrudan bu ekran üzerinden halledebilirsiniz.

Uygulama aboneliklerini yönetmek için Abonelikler üzerinde Hesap Ayarları kısmına tıklayabilirsiniz. Burada hem aktif hem de süresi geçmiş abonelikleri kontrol edebilir ve gerektiğinde buradan değiştirebilirsiniz.

Satın Alma Geçmişini Görüntüleme Ve Uygulamaları Gizleme

Daha önce App Store satın alma işlemlerinizi Hesap sayfasından görebileceğinizi belirttik. Satın alımlarınızı daha ayrıntılı şekilde incelemek istiyorsanız, Hesap Ayarları bölümünde Satın Alma Geçmişinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Uygulamaları satın alma tarihlerine göre sıralayabilir ya da son 90 güne bakabilirsiniz.

Hesap Ayarları kısmından eğer gizlediğiniz uygulama varsa Gizli Alımlar kısmına bakabilirsiniz. App Store aslında temel satın almaları üç başlık altında değerlendiriyor. Bunlar arasında uygulamalar, güncellemeler ve müzik yer alıyor. Apple ID’nizle ilişkili diğer cihazlarda daha önce indirilmiş olan içerikleri kaldırabilirsiniz.

iTunes Pass’e para eklemek istiyorsanız (böylece film ya da diğer medyaları satın alabilirsiniz) katılımcı bir mağazada kasiyere yalnızca QR kodunu göstermeniz yeterli. Son olarak, iTunes haber bültenlerini ve özel teklifleri de buradan yönetebilirsiniz.

Bilmeniz Gereken Diğer Uygulama Mağazası Ayarları

iPhone’da Ayarlar uygulamasına gidin ve adınıza dokunun. Daha sonrasında iTunes ve App Store’u seçerek ilerleyin.

Bu ayarlar oldukça basit. Otomatik İndirmeler başka birinden satın alınsa bile, cihazınıza hangi indirmelerin gerçekleşeceğini belirler. Eğer sınırlı bir mobil paket kullanıyorsanız burada Hücresel Veriyi Kullan seçeneğini kapatmak isteyebilirsiniz.

Videoları App Store’da önizlemek istiyorsanız Video Otomatik Oynatmayı seçebilir ya da kapatıp, sadece Wi-Fi üzerinden oynamasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak, iPhone’unuzda yer kazanmak istiyorsanız, kullanmadığınız uygulamalarınız varsa, iOS bunları otomatik olarak kaldıracaktır. Uygulamayla ilgili tüm belgeler arka planda saklı tutulur. Ancak uygulamayı sonradan tekrardan yüklemeniz gerekiyor.