Instagram Hesap Silme, kalıcı instagram silme linki, instagram hesap dondurma, telefondan instagram hesap silme

Daha Güvenli Bir Instagram Hesabı İçin İpuçları

In ESET, Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Kişisel veriler sebebiyle sosyal ağlardaki güvenlik önlemleri büyük önem taşıyor. Sanıldığından çok daha basit ayarlarla Instagram hesabınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Facebook, Twitter, Instagram ya da Google servislerinde kişisel verilerin ortalığa saçıldığı bir dönemdeyiz. Bu yüzden telefon numarasından, iletişim bilgilerine, fotoğraflardan videolara karar paylaşılan her türlü bilgiye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle de sosyal ağlardaki verileri ince eleyip sık dokumak şart. Rehberimizde, daha özel ve güvenli bir Instagram deneyimi yaşamak isteyenler için ipuçlarını paylaşıyoruz.

1- Facebook Profilinizin Bağlantısını Kaldırma

Daha yalıtılmış bir Instagram deneyimi için ilk adım platformun Facebook ile bağlantısını kesmek. Bunu doğrudan Instagram profil sayfasından Ayarlar / Hesap / Bağlı Hesaplar üzerinden halledebilirsiniz. Aradaki bağı kestiğinizde böylece aslında Facebook ve Instagram hesaplarınız bir anlamda bağımsız hale gelirler.

2- Instagram Hesabınızı Gizli Olarak Ayarlayın

Kendinizi Instagram’ın devasa kullanıcı tabanından uzaklaştırmak için en mantıklı seçenek hesabı kilitlemek. Daha sonra sizi gören, izleyen ya da hikâyelerinizi görenleri kolayca takip edebilirsiniz.

Instagram profilinizi özel hale getirmek için Ayarlar / Gizlilik / Hesap Gizliliği yolunu izleyin. Mevcut takipçilerinizin etkilenmeyeceğini unutmayın. Bu nedenle yalnızca tanıdığınız kişilerin Instagram paylaşımlarını görmek istiyorsanız takip listenizi revize edebilirsiniz.

3- Yakın Arkadaşlarınızı Seçin

Hesabı gizli yaptıktan ve takip edilen listenizi revize ettikten sonra yakın arkadaş seçimi de yapılabilir. Böylece belirlediğiniz paylaşımları yalnızca yakın arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle paylaşımlarınızı tüm arkadaşlarınızın görmesini istemiyorsanız bu en mantıklı seçeneklerden biri.

Listeyi yapılandırmak için profilinizdeki Ayarlar menüsünden ‘Yakın Arkadaşlar’ seçeneğine tıklayabilir ve arkadaşlarınızı belirleyebilirsiniz. Böylece yeni bir hikâye paylaşırken yeşil simgeye tıkladığınızda paylaşımlarınızı belirli kişilere açık hale getirmiş oluyorsunuz.

4- Hikâyelerinizi Kontrol Edin

Hikâyelerinize çok özel paylaşımlar yapıyorsanız daha katı kurallar da belirleyebilirsiniz. Bunun için birçok farklı seçenek var. Ayarlar / Gizlilik / Hikâye ile hikâyenizi gizleyeceğiniz kişileri belirleyebilirsiniz.

Ayrıca, herkesin hikâyelerinizi yeniden paylaşmasına ve doğrudan mesaj olarak iletmesine izin veren sistemi de ‘Paylaşım’ başlığı altından devre dışı bırakabilirsiniz.

5- Etkinlik Durumunuzu Devre Dışı Bırakın

Instagram Doğrudan Mesaj bölümünü Facebook Messenger ya da WhatsApp’ın aksine, muhtemelen fotoğraf paylaşımı için kullanıyorsunuz. Bu sebeple Instagram’da son görülme özelliğine kesinlikle ihtiyaç yok ve kapatmanız en iyisi. Ayarlar / Hareket Durumu kısmından son görülmeyi pasif hale getirebilirsiniz.

6- Yorum Kontrollerinizi Düzenleyin

Bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram, diğer sosyal ağlarda olduğu gibi zaman zaman negatif ve SPAM içerikler gösterebiliyor. Profiliniz bu sorunlarla çok sık karşılaşıyorsa yorum kontrollerine önem verin.

Bunun için Instagram’da paylaşımlarınıza kimin yorum yapıp yapamayacağını belirleyebilir, kara liste oluşturabilirsiniz. İlgili bölüme Ayarlar / Gizlilik / Yorumlar seçeneklerinden ulaşabilirsiniz.

7- Etiketleme Seçeneğini Özelleştirin

Instagram, varsayılan olarak sizi etiketleyen kişileri profilinizin en sağdaki etiket penceresinde gösterir. Ama bazen bu durum rahatsız edici olabiliyor. Özellikle de gizliliğe çok önem veren kişiler için. Eğer isterseniz profilinize eklenmeden önce etiketlendiğiniz fotoğrafların onayınızdan geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunu da doğrudan Ayarlar / Gizlilik / Etiketler yolundan ayarlayabilirsiniz.

8- Konum Bilgilerini Gizleyin

Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal ağlar kullanıcıların tam konumunu fazlasıyla önemser. Çünkü coğraflaya bağlı olarak çeşitli içerikler ve reklamlar gösterir. Eğer hesabınızdaki fotoğrafların çekildiği ya da paylaşıldığı konumu gizli tutmak istiyorsanız konum etiketlemekten kaçının.

Ayrıca iOS cihazlarda Ayarlar / Gizlilik / Konum Servisleri’nden, Android’de ise Ayarlar / Güvenlik / Konum bilgilerinden düzenlemeyi gerçekleştirebilirsiniz.