Anasayfa Video Steelseries Arctis 1 Wireless Kulaklık İncelemesi

Steelseries Arctis 1 Wireless Kulaklık İncelemesi

Steelseries’ın Arctis Serisi kulaklık ailesinin yeni üyesi Arctis 1 Wireless’a yakından bakıyoruz.

Arctis 1 Wireless, tıpkı Arctis 1 gibi “circumaural” ya da “over-ear” olarak bilinen ve kulağı tamamen saran kapalı bir kulaklık. Arctis serisinin bildiğimiz ve sevdiğimiz özelliklerinin bu kulaklıkta da korunduğunu görüyoruz. Kutu üzerinde farklı cihazlarla olan uyumluluğa vurgu yapılmış. Bunlar arasında PC, Nintendo Switch, Playstation 4 ve Android platformları var.

Ancak iOS tabanlı aygıtlar ve Xbox One liste dışında bırakılmış. iOS cihazların liste dışı bırakılması için gerekçe uygun giriş yuvalarının olmaması. Xbox desteğinin eksik olmasının nedeni ise yazılımsal. Xbox ile neredeyse aynı donanımı kullanan Sony PS4’ün bu desteği sunabilmesi de bize sorunun yazılımsal olduğunu gösteriyor.

Kablosuz özellikleri

Arctis 1 Wireless modeli, alıcı/verici üniteyle 2.4Ghz frekansında radyo dalgalarını kullanarak haberleşiyor. Bu yöntem, Bluetooth’un sebep olduğu gecikme ve kalite kaybı problemlerinin önüne geçiyor. 9 metre menzile sahip olan Arctis 1, tam dolu batarya ile 20 saatlik kullanım sağlayabiliyor. Şarj ise kulaklık üzerindeki Micro USB yuva sayesinde yapılıyor. Steelseries, kulaklığınızı şarj edebilmeniz için kutuya 1,5 metre uzunluğunda bir kablo da koymuş.

Alıcı/verici ünite oldukça portatif ve USB-C yuva kullanıyor. Bu parçanın uzun değil de geniş tasarlanması Nintendo Switch ve akıllı telefonlar gibi mobil aygıtlarla kolay kullanılması açısından iyi düşünülmüş. Kulaklık üzerindeki şarj yuvasının da USB-C olmasını tercih ederdik.

Kutu içinden çıkan 1 metre uzunluğunda, bir ucu USB-A ve diğer ucu dişi USB-C olan kabloyla bu alıcı verici üniteyi bağlayabiliyorsunuz. Bu, hem kulaklığı USB-C portu olmayan cihazlarınıza bağlamanızı, hem de alıcı verici üniteyi daha iyi çekim performansı için önü boş bir alana koymanızı sağlıyor.

Kablolu kullanım

Arctis 1 Wireless kablolu kulaklık olarak da kullanılabiliyor. Kutudan 1 metre uzunlukta 3.5 mm TRRS uçlu jacklara sahip kablo çıkıyor. Bu kablo mikrofon ve kulaklıkların ses sinyallerini aynı anda taşıyabiliyor. Combo jack denilen bu porta sahip olan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ile kulaklığınızı kablolu olarak da kullanabilirsiniz. Ancak bu kablo biraz daha uzun ve dayanıklı olabilirmiş.

Mikrofon

Mikrofon çıkarılabilir yapıda ve Arctis 1 modelindekinin aynısı. Çıkarılabilir mikrofon diğer Arctis modellerinden tanıdığımız Steelseries’ın patentli ClearCast çift yönlü gürültü engelleme teknolojisini kullanıyor ve Discord sertifikalı. Videoda bu mikrofonla yapılan ses kaydını da duyabilirsiniz.

Kontroller

Kulaklık üzerindeki kontrollere baktığımızda sol tarafta mikrofon açıp kapama anahtarı, ses seviyesi tekeri, 3.5mm jack girişi, Micro USB şarj yuvası ve mikrofon girişini görüyoruz. Sağ tarafta ise güç tuşu ve LED’i bulunuyor. Bu güç tuşunun kulaklığı açıp kapama dışında fonksiyonları da var. Varsayılan olarak çağrıları cevaplamak ve geri çevirmek için veya çalmakta olan müziği durdurmak ve oynatmak için bu tuşa bir kez, sonraki parça için 2 kez, önceki parça için 3 kez basabilirsiniz. Bu kısayollar hem PC, hem de Android üzerinde işe yarıyor.

 

Yazılım desteği

Steelseries Engine yazılımı kulaklıkla ilgili daha detaylı ayarlar sunuyor. Örneğin sesi renklendirmemek için ekolayzırı flat tutabildiğiniz gibi, Performans, Ses, Müzik, Eğlence gibi bazı ön tanımlı ayarlardan birini seçebilirsiniz.

Dinamik aralık sıkıştırması hoşumuza giden bir başka özellik oldu. Çok düşük ve çok yüksek seviyeli seslere sahip film, oyun ve müziklerde kullanışlı bir özellik. Bu özelliğe en çok ihtiyaç duyduğum oyunlardan birisi hep Rust olmuştur. Survival oyunlarının doğası gereği çok fazla dikkat çekmeden gidip ortalıktaki kaya, odun gibi ham maddeleri toplamanız gerekir. Bunları toplarken av olmamak için sürekli dikkat kesilip çevrenizi gözlemlemeniz ve dinlemeniz gerekiyor.

Sorun şu ki çevredeki ayak seslerini ve diğer oyuncuların çıkardığı çalı hışırtılarını duymak için sesi açmak istesem de, odun toplamak için ağaca vurmaya başladığımda çıkan sesler kulak ağrıtabiliyor. Dinamik aralığı sıkıştırdığınızda ise çalı hışırtıları ve ayak sesleri otomatik yükseltiliyor, ham madde toplarken çıkan balta ve çekiç sesleri de düşürülüyor. Böylece farklı sesler ortada bir yerde buluşuyorlar.

Steelseries Engine 3 uygulaması üzerinden mikrofon seviyesi ve mikrofon sesini kulaklıkta duyma gibi ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Eğer isterseniz kulaklık kullanılmadığında sizin belirleyeceğiniz bir sürenin ardından kapanmasını da sağlayabiliyorsunuz.

Sürücü detayları

32 Ohm empedans değeri, en zayıf mobil cihazlarla dahi bu kulaklıkları kablolu olarak çalıştırabileceğinizi gösteriyor. 20Hz ila 20.000Hz arası frekans cevabı da oldukça iyi değerler. Ses kalitesi Arctis serisinin geri kalanıyla oldukça benzer ki, zaten Steelseries de bunun altını çiziyor. Arctis 1 Wireless modelinde ses kalitesinden ödün verilmemiş. Bas frekanslar abartılı değil, orta ve yüksek frekanslar ise gayet tatmin edici. Eğer bas konusunda kulaklığı biraz çekingen buluyorsanız küçük bir ekolayzır düzenlemesiyle bunun çaresine bakabiliyorsunuz.

Gürültü izolasyonu

Gürültü izolasyonu daha önce de incelediğimiz Steelseries Arctis kulaklıkların iyi taraflarından biri olmuştur. Arctis 1 Wireless da bu geleneği bozmuyor. Gürültülü bir çalışma ortamında bu kulaklığı takarak, orta seviyede bir müzikle ortamdan tamamen izole olabiliyorsunuz. Dinlediğinizin dışarıdan duyulması içinse kulaklığı oldukça yüksek seste kullanmanız gerekiyor.

Tasarım ve Rahatlık

Tasarım konusunda kulaklığın Arctis 1’e oldukça benzediğinden bahsettik. Kafa bandının içinde suni deri kaplama ve köpük dolgu malzeme kullanılmış. Kulaklıkların yastık kısımlarında nefes alabilen bal peteği desenli kumaş kullanılmış ve dolgu malzemesi olarak yine köpük var.

Kulaklığın kafanıza ve kulaklarınıza göre ayarlanabilmesi için sağa sola ve aşağı yukarı sınırlı miktarda oynayabiliyor. Bunun yanı sıra kafa bandında 11 adımlı yükseklik ayarı mevcut. Kulaklığınızı çantanızda taşımak istediğinizde earcup’lar yatay pozisyon alıp daha az yer kaplıyor.

Wireless modelinin kablolu modellere göre biraz daha ağır olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en büyük nedeni de piller. Ancak 20 saat gibi oldukça uzun bir pil ömrü için bu kadar ağırlık artışı iyi bir taviz diyebiliriz.

Sonuç

İster dışarıda mobil cihazlarla, ister evde bilgisayarda oyun oynuyor olun, Arctis 1 Wireless ihtiyacı karşılayabilecek, uzun pil ömürlü, kaliteli mikrofona sahip, hafif ve taşıması kolay bir kulaklık. Çevresel gürültüleri izole edip odaklanmanızı sağlaması da, bu modeli oyunculuk dışında günlük hayatta da kullanabileceğiniz bir kulaklık haline getiriyor.