Aşırı Isınan iPhone’ları Soğutma Yöntemleri

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Uygulamalar ve arka planda çalışan servisler akıllı telefonların aşırı ısınmasına sebep olabiliyor. Elbette bu tip durumlar için soğutma yöntemleri büyük önem taşıyor, ayrıntıları paylaşıyoruz.

Android ya da iPhone fark etmeksizin akıllı telefonlar artık bilgisayarlar gibi epey ısınıyor. Depolama alanı, yüklenen uygulamalar, kullanılan servisler ve kablosuz bağlantı seçenekleri aslında akıllı telefonların sıcaklığının artmasına sebep olabiliyor.

Akıllı telefonları masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardaki gibi aktif soğutma sistemleriyle (fan vs) soğutmanız mümkün değil. Bu yüzden yazılımsal optimizasyonlarla sıcaklığı kontrol altına almak gerekiyor.

iPhone’unuz Neden Aşırı Isınıyor?

Problemli her süreçte olduğu gibi iPhone ve iPad’lerin sıcaklığı konusunda da bir tespit yapılması gerekiyor. Yani ilk temel unsur aslında cihazların neden ısındığını bulmak. Bahsettiğimiz ürünlerin ısınmasının birçok farklı sebebi olabilir, başlıcaları ise şöyle:

 • Şarj ederken telefonu kullanma
 • Uzun süre yüksek çözünürlükte video izleme
 • Eski cihazlarda GPS e gerçek zamanlı navigasyonları kullanma
 • Cihazınızı ilk kurma ve yedekleri geri yükleme
 • Video düzenleyici gibi sistemi zorlayan işlemler yapma
 • Artırılmış gerçeklik uygulamaları kullanma

Bu birkaç örnekten de anlaşılabileceği üzere şarj ederken telefonu aktif olarak kullanmak, çok uzun süre video izlemek ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını çalıştırmak telefonun sıcaklığını artırabilir. Elbette bunlar haricinde yüksek boyutlu dosya indirme gibi durumlarda da benzer şekilde sıcaklığı artıran etkenler arasında.

Telefonlardaki Sıcaklık Nasıl Dağılıyor?

Aşırı ısınmaya sebep olan iki temel bileşen aslında işlemci ve batarya. Bu noktada aslında alüminyum ve metal gövde pasif bir soğutucu olarak görev yapıyor. Son yıllarda geliştirilen A serisi yonga setlerinin büyük bölümü enerji tasarrufu ve sıcaklığa yönelik önemli detaylar barındırıyor. Yüksek performans ve enerji tasarrufu olarak temelde iki farklı göreve tanımlanan çekirdekler, sıcaklığın belirli seviyede tutulması adına büyük önem taşıyor.

Enerji tasarrufu görevini üstlenen çekirdekler web tarama ve e-postaları kontrol etme gibi basit temel işlemlerde devreye giriyor. İşte bu da yüksek performanslı çekirdekleri devre dışı bırakarak aşırı ısınmanın önüne geçiyor.

Aşırı Sıcaklık Uyarısına Dikkat Edin

Hem Android hem de iPhone’larda aşırı sıcaklık uyarısı mevcut. Böylece sıcaklık çok yükseldiğinde telefon uyarı verir ve belirli oranda soğuyana kadar hiçbir işlem yapılamaz. Aşırı sıcaklık uyarısı genellikle yaz günlerinde telefonu otomobilde unutmak, cihazı güneş altında unutmak ve GPS servislerini çok kullanmakla oluşuyor. Telefonun sıcaklığının artmasıyla birlikte kullanıcıya bazı temel işaretler de verilir:

 • Şarj işlemi yavaşlar ve durur
 • Ekran zaman zaman kararır
 • Operatör servisleri düzgün çalışmaz
 • Kamera flaşı çalışmaz
 • Yoğun grafik içeren uygulamalar düzgün çalışmaz
 • Cihazınızın belirli bir sıcaklık eşiğini aşarsa iPhone’u kullanmadan önce soğuması gerektiğini söyleyen bir sıcaklık uyarısı mesajını görürsünüz.

Sıcaklık Problemi Nasıl Çözülür?

iPhone aşırı çok ısındığında zarar görmesini önlemek için harekete geçmeniz gerekiyor. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Cihazınızı şarj etmeyi bırakın
 • Kapatın ve ısının dağılmasına izin verin
 • Kılıf varsa çıkarın

Günümüzdeki lityum-iyon bataryalar birçok farklı zorlu testten geçiyor. Dolayısıyla aslında epey güvenliler. Ama buna rağmen aşırı sıcaklık pilin patlamasına ve zarar görmesine sebep olabilir.

Birçok kişi telefonlardaki aşırı ısınmayı hızlı bir şekilde azaltmak için cihazları buzdolabına koymayı öneriyor. Ama bu kesinlikle büyük bir yanlış. Sıcaklıktaki ani değişim elektronik cihazları aşırı zorlayabiliyor. Dolayısıyla telefonunuzu yavaş yavaş soğutabileceğiniz çözümlere yönelin.

iPhone Sıcaklığı Nasıl Düşürülür?

Sıcaklık sürekli olarak devam ediyorsa son dönemlerde yüklediğiniz uygulamaları kontrol edebilir ya da sorunu gidermek için ek çözümler arayabilirsiniz.

Arka Plan Uygulama Yenilemeyi Kapatın

Uygulamaların ve servislerin arka planda yenileniyor olması telefon sıcaklığını artırabilir. Bu yüzden otomatik uygulama yenilemeyi kapatmak çok önemli. Böylece batarya ve işlemci arka planda sizin haberiniz olmadan uygulamaları ya da servisleri güncellemeyemez ve telefonun sıcaklığını artıramaz.

Ayarlar / Pil yolu üzerinden son 24 saat ve son 10 günde pili en fazla tüketen uygulamaları görüntüleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra Ayarlar / Genel / Arka Planda Uygulama Yenile yolu üzerinden uygulamaların yenilenmesini tamamen Kapalı olarak belirleyip işlemi tamamlayabilirsiniz.

Uygulama Analizleri Takip Edin

iPhone’lara yüklenen uygulamalar çalışırken arka planda çökebilir. Bu durum pek dikkate alınmasa da aslında telefonun ısınmasına sebep olur.

Ayarlar / Gizlilik / Analiz / Analiz Verileri üzerinden en son kullandığınız uygulamaların analitik verilerine bakabilirsiniz. En çok çöken uygulamaların ismine bakabilir ve daha sonrasında güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Ekran parlaklığı %50’nin üzerinde ise aktif kullanımda iPhone’ların hızlıca ısınabileceğini bilmek gerekiyor. Bu yüzden ekran parlaklığını görülebilir şekilde tutmakta yarar var.

Ağ Bağlantısını Kontrol Edin

Operatör ve çekim gücü de aslında telefonun ısınmasına etki eden önemli faktörler. Telefonun çekmediği bölgelerde şebekeye bağlanmak için ekstra efor sarf eden servisler, batarya ve işlemciyi daha çok zorluyor. Dolayısıyla bu da sıcaklığı artırıyor. Bu tip durumlarda Uçak Modu’na geçebilirsiniz.

Aşırı ısınma probleminin devam etmesi durumunda priz ve kablonuzu da kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak kabloyu değiştirerek telefonunuzu şart edebilir bu şekilde de bir test gerçekleştirebilirsiniz.

Tabii bunlar haricinde de batarya ve işlemcinin durumuna bağlı olarak telefonda farklı sebeplerden dolayı aşırı ısınmalar meydana gelebilir. En son seçenek olarak kronik hale gelen aşırı ısınmalar sonrasında cihazı teknik servise götürebilirsiniz.